Połączenie optyczne czy RCA

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Połączenie optyczne czy RCA

#1

Post autor: chudy_b »

Witam
Co zapewni lepszą jakość połączenia CD->wzmacniacz? RCA , czy występujące w prawie każdym sprzęcie złącze optyczne realizowane światłowodem? Audiofilskich kabli RCA jest multum, kable optyczne da się kupić, ale nikt się nad nimi nie rozwodzi. Czy w ogóle ktoś je stosuje?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Połączenie optyczne czy RCA

#2

Post autor: zbyszek1982 »

Wyjście RCA jest analogowe, więc obróbka sygnału z płyty odbywa się jeszcze w odtwarzaczu. Jak puścisz toslinkiem, to za obróbkę sygnału będzie odpowiedzialny DAC we wzmacniaczu. Wszystko więc zależy od klasy wzmacnacza. Jeżeli jest w nim lepszy DAC niż w odtwarzaczu, to teoretycznie dźwięk będzie lepszy jak użyjesz światłowodu.
wushu81
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2014, 11:37

Re: Połączenie optyczne czy RCA

#3

Post autor: wushu81 »

Witam. Chciałbym się trochę podłączyć pod pytanie. Jestem nowym użytkownikiem na forum, swoją przygodę z Audio dopiero co zaczynam. Do gramofonu też się przymierzam małymi krokami, na razie zbieram fundusze. A przy okazji chcę podłączyć i tu pierwsze pytanie TV lub dekoder (NCplus) do swojej mini wieży. I nie mam pojęcia jaki kabel będzie lepszy. Załóżmy połączenie dekoder-wieża. Toslink czy RCA?

Moja wieżyczka to Harman-Kardon Mas 101 poniżej specyfikacja:

System
Power output: 65 watts per channel, 20Hz – 20kHz, THD <0.07%, into 6 ohms, both channels driven
Bandwidth: 20Hz–35kHz, –3dB
System frequency response: 20Hz–20kHz, ±0.5dB
Signal-to-noise ratio, A-weighted: 90dB (Analog inputs), 96dB (Digital inputs)
Channel separation: ≥65dB
Crosstalk between sources: ≥70dB
Line-level input sensitivity at 1kHz: 250mV RMS, ±1dB
Phono MM input sensitivity at 1kHz: 7.5mV
Loudspeakers
Low-frequency transducers: Two 130mm honeycomb composite drivers, ported
High-frequency transducers: Two 25mm MMD® domes, shielded
Nominal impedance: 8 ohms
Sensitivity (2.83V/1m): 85dB
Frequency response: 60Hz–25kHz (–3dB)
Crossover frequency: 2200Hz

Domniemam, że ten wzmacniacz nie jest najgorszy i w związku z powyższym postem, teoretycznie lepiej połączyć to kablem optycznym. Na oku mam kabel firmy Lindy z w miarę przystępną ceną. Połączenie ma niestety długość ok 7-8m.
Poniżej zdjęcie rodzajów wejść i wyjść w wieży.
Załączniki
Harman-Kardon-MAS100-Back.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Połączenie optyczne czy RCA

#4

Post autor: Wojtek »

wushu81 pisze:Domniemam, że ten wzmacniacz nie jest najgorszy
Cóż, kwestia dyskusyjna, zależy z czym porównujemy, ale widać po zdjęciach, że to bardzo małe jest :)

Kup światłowód i po temacie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wushu81
Posty: 2
Rejestracja: 14 sty 2014, 11:37

Połączenie optyczne czy RCA

#5

Post autor: wushu81 »

Co do wzmacniacza, to odniosłem się do tego co napisał zbyszek1982. Ten wzmacniacz myślę, że na pewno lepiej przetworzy dźwięk niż to co jest w dekoderze, dlatego chyba lepiej jakby dźwięk wyszedł nie przetworzony i dopiero wzmacniacz zrobił to co ma zrobić. Niemniej jednak nie znam się, dlatego pytam Was o radę.

Wiem, że sprzęt jest mały ale taki miał być :) Dla moich potrzeb póki co wystarcza. Opinię sprzęt w tym segmencie ma bardzo dobrą, a pozory czasem mogą mylić. Z moich osobistych doświadczeń, to muzycznie sprzęt gra naprawdę przyzwoicie.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 sty 2014, 14:18 przez wushu81, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41510
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Połączenie optyczne czy RCA

#6

Post autor: Wojtek »

wushu81 pisze:Opinię sprzęt w tym segmencie ma bardzo dobrą, a pozory czasem mogą mylić. Z moich osobistych doświadczeń, to muzycznie sprzęt gra naprawdę przyzwoicie.
Wierzę. Wszystko jest kwestią porównania.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ