Gramofon zbalansowany

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Gramofon zbalansowany

#1

Post autor: JacK »

Byłem ostatnio za naszą zachodnią granicą i nieopatrznie wszedłem do sklepu z używanym sprzętem audio. Zobaczyłem tam cudeńko w postaci Thorensa z limitowanej serii 550. Taka "uboga" wersja w pełni zbalansowana wg słów sprzedawcy począwszy od wkładki na wyjściach XLR skończywszy. Mam więc pytanie do naszych forumowych elektroników, co się stanie jak podpiąć takie cudo za pomocą kabla XRL - RCA do niezbalansowanego przedwzmacniacza. Gdześ czytałem że XLR-y mają wyższe napięcie w stosunku do zwykłych RCA.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Gramofon zbalansowany

#2

Post autor: ahaja »

On ma również RCA na wyjściu (TD550).
Nic się nie stanie. Nic również nie zyskasz.
XLR dodali by zadowolić posiadaczy znacznie droższych wkładek MC LO , które z założenia są naturalnym źródłem symetrycznym.
Wyższość takiego wyjścia z gramofonu można odczuć posiadając pre w pełni zbalansowane. To co jest dostępne na rynku w kwotach 3-12kzł czy nawet dużo więcej to nie są tory zbalansowane od we do wy.
Tylko wejście .... ;-).

Wyjście zbalansowane może mieć wyższy poziom od rca ale nie musi.
Jeśli ma to w porównaniu do rca jest głośniej ... wg niektórych wtedy lepiej ;-).
DonDingo
Posty: 94
Rejestracja: 05 kwie 2013, 06:37
Gramofon: Thorens TD - 150
Lokalizacja: Szczecin

Gramofon zbalansowany

#3

Post autor: DonDingo »

Zbalansowaniy sygnal i takież połacznia maja sens wtedy kiedy mamy do czynienia z pracą w warunkach silnych zakłóceń radioelektrycznych i problemów z masą zasilania- przewód ochronny w gniazdku elektrycznym-. oraz dużych odległości między urządzeniami np. 500 metrów - koncert. lub duże studio emisyjne .Zbalansowanie powiększa dynamike tzn. odstęp od szumów i pozwala rozłączyć masę sygnałowa od masy zasilania. W warunkach domowych używanie torów elektroakustycznych z łaczami zbalansowanymi spowoduje poniesienie kosztów a może niewiele poprawic jakość. Wkładka gramofonowa może , z technicznego punktu widzenia wysyłać sygnał zbalansowany, ale aby wykorzystać tę cechę trza by ją podłączyć do preampu z wejściem zbalansowanym. Moim zdaniem w warunkach domowych gra nie warta świeczki....ale jak masz ochotę sie pobawić , to czemu nie. To jest wolny kraj.
DonDingo
Posty: 94
Rejestracja: 05 kwie 2013, 06:37
Gramofon: Thorens TD - 150
Lokalizacja: Szczecin

Gramofon zbalansowany

#4

Post autor: DonDingo »

Nie mówiąc już o tym że każdy wzmacniacz tzn. element wzmacniający , lampa, tranzystor wzmacia sygnał elektryczny w sposób nie zbalansowany. Balansowanie sygnału odbywa się poprzez transformator lub układ elektroniczny który zawsze cos tam od siebie doda do sygnału.
Ostatnio zmieniony 25 maja 2013, 07:05 przez DonDingo, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ