kilka gramofonów pod jeden wzmak

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#1

Post autor: Stelma »

Pytanie jak w temacie. Jak podłączyć kilka gramofonów np. 4 pod 1 wzmacniacz tak by w dowolnym momencie można było zmieniać źródło sygnału - sprzęt inny niż mikser mile widziany :)
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#2

Post autor: Kocewicz »

Selektor :P Albo wbudowany we wzmacniacz, czyli po prostu rozbudowana ilość wejść, albo zewnętrzny, pasywny. Nie wiem czy można takie coś kupić, ale na pewno można zrobić niskim nakładem kosztów.
Are you Shure?
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: kilka gramofonów pod jeden wzmak

#3

Post autor: ahaja »

Jak zrobić porządnie na przekaźnikach to tanie to za bardzo nie będzie. Ale do zgryzienia. ;-)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#4

Post autor: eenneell »

Ja za radą kolegów z forum kupiłem coś takiego:
http://allegro.pl/selektor-przelacznik- ... 63246.html
Tandeta, ale się sprawdza i działa ;)
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#5

Post autor: Stelma »

dzięki eenneell właśnie o takie cosik mi szło, jakby tak miało 4 wejścia byłoby idealne :)
, a jak z jakością nie robi zakłóceń itp?

myślałem też o takim mikserze

http://allegro.pl/mikser-muzyczny-sound ... 02161.html

oraz taki ale też tylko 3 wejścia

http://allegro.pl/mikser-audio-3-wejsci ... 90429.html
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#6

Post autor: Wojtek »

Stelma pisze:a jak z jakością nie robi zakłóceń itp?
Wierzysz w cuda? :) Każdy dodatkowy element w torze sygnałowym wprowadza jakąś degradację, szczególnie przy tak tanich elementach.
Dlatego ahaja wspomniał o kosztach zrobienia czegoś "porządnie" :)

Nie twierdzę, że wykorzystanie selektora wprowadza tragedię do dźwięku, ale przy tak słabym sygnale z pewnością nie jest to bez znaczenia.

Co do ilości wejść... kup dwa i będziesz miał tandem na 5 wejść ;) Ewentualnie 6, jeśli Twój wzmacniacz ma 2 wejścia phono :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Stelma
Posty: 232
Rejestracja: 15 gru 2010, 21:10
Gramofon: BRAUN PS550S DUAL604
Lokalizacja: Rawicz

Re: kilka gramofonów pod jeden wzmak

#7

Post autor: Stelma »

Wojtek pisze:
Stelma pisze:a jak z jakością nie robi zakłóceń itp?
Wierzysz w cuda? :) Każdy dodatkowy element w torze sygnałowym wprowadza jakąś degradację, szczególnie przy tak tanich elementach.
Dlatego ahaja wspomniał o kosztach zrobienia czegoś "porządnie" :)
no w cuda nie wierzę, ale cicha nadzieja była...
Wojtek pisze:Nie twierdzę, że wykorzystanie selektora wprowadza tragedię do dźwięku, ale przy tak słabym sygnale z pewnością nie jest to bez znaczenia.
domyślam się, z tego pytanie do eenneella
Wojtek pisze:Co do ilości wejść... kup dwa i będziesz miał tandem na 5 wejść ;) Ewentualnie 6, jeśli Twój wzmacniacz ma 2 wejścia phono :D
hahaha, no wtedy będzie wielka klasa - degradacji dźwięku. Będzie "jakoś" beż "ć" na końcu :P no toś mi doradził ;)
słucham z: Brauna PS 550S(philips 400II), DUAL-i: 604(Shure m75) i 1218(dual 240E) Bang Olufsen 2202 (b&o mmc20s)
CD-marantz cd-50, DECK - akai GXC-760D , ampli Sanyo jcx 2900k , Marantz HD 770
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#8

Post autor: Wojtek »

Słuchaj, albo masz wygodę albo jakość. Jak chcesz jedno i drugie to impreza kosztuje odpowiednio więcej, w tym przypadku :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#9

Post autor: vinylpiotrek »

Niektóre wzmacniacze "vintage" mają po 4 wejścia gramofonowe lub więcej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#10

Post autor: Wojtek »

Spotkałem się z 2-3 wejściami w lepszych sprzętach, ale modelu z 4 i więcej szczerze mówiąc jeszcze nie widziałem :)
Pomijam oczywiście takie wynalazki gdzie jedno wejście jest do MM, a cała reszta do piezo np. ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: kilka gramofonów pod jeden wzmak

#11

Post autor: ahaja »

Dokładnie jest tak jak pisze Wojtek.
Jedną rzecz tylko bym sprostował: "wygoda albo jakość"
Nie - wygoda będzie taka sama w przypadku taniego czy drogiego ustrojstwa. Jakość oczywiście będzie zdecydowanie inna i będzie to miało wpływ na dźwięk z racji operowania na bardzo małych sygnałach.

Wystarczy porównać tego typu radosne produkty z np:
- http://allegro.pl/neutrik-nys367-9-gnia ... 42229.html - a takich w przypadku 4 gramiaków trzeba kupić 10 sztuk; 8 na wejścia i 2 na wyjścia
- http://allegro.pl/przelacznik-obrotowy- ... 28905.html taki przełącznik to się zapewne nawet nie śnił producentom tych tanich switchy ... ;-) - potrzebny 1
- obudowa metalowa, by ekranowała, wystarczy taka by się zmieściły gniazda
- jakieś nie grube kable ekranowane, np Schulz DK3 - ekonomiczny i dobry
Łącznie czyni to jakieś 100-250zł w zależności od użytych części.

Wersja droga to jak wspominałem przekaźniki. Najlepsze to kontaktrony do tego zastosowania, ale mogą być też małe RSM957. Jak przekaźniki to i zasilanie do nich: małe trafko, mostek, stabilizator. Plusem jest to, że jest bardzo krótka ścieżka sygnału, nie podpina się go do przełącznika - ten steruje tylko napięciem podawanym na przekaźniki.

U siebie w pre mam 4 wejścia, w pełni konfigurowalne: mogę wybiarać ile chce MM a ile MC. Zawsze zapięty jest 1 gramofon łącznie z masami - te są również odłączane.
W naturze się spotyka raczej preampy z max 3 wejściami. Raczej droga impreza.

Inna opcja:
zapakować małe preampiki do każdego z gramofonów i wzmocniony , skorygowany (RIAA) sygnał wysłać do wzmaka. Ten jednak musiałby mieć te 4 wejscia dla sygnału normalnego. ;-)
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#12

Post autor: Kocewicz »

ahaja pisze: zapakować małe preampiki do każdego z gramofonów i wzmocniony , skorygowany (RIAA) sygnał wysłać do wzmaka. Ten jednak musiałby mieć te 4 wejscia dla sygnału normalnego. ;-)
Wzmocnione sygnały nie są aż tak podatne na zakłócenia w tym przypadku, chyba można wtedy zastosować zwyczajny selektor, bez przekaźników :) A pomysł jak najbardziej fajny, każdy preamp może być przystosowany do danego gramofonu i wkładki.
Are you Shure?
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#13

Post autor: eenneell »

ahaja pisze:Jedną rzecz tylko bym sprostował: "wygoda albo jakość"
"Wygoda" w znaczeniu łatwego/ taniego/ szybkiego rozwiązania.
Ja nie narzekam; sprawdza się, Choć widzę, że to "chińskie badziewie"...
Jeżeli Ktoś z Forumowiczów potrafi coć takiego "polutować" to ja jestem chętny (i pewnie Kilku innyh "Forumowców" też;)
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

kilka gramofonów pod jeden wzmak

#14

Post autor: vinylpiotrek »

Wojtek pisze:Spotkałem się z 2-3 wejściami w lepszych sprzętach, ale modelu z 4 i więcej szczerze mówiąc jeszcze nie widziałem :)
Poszukaj dobrze, wśród wzmacniaczy z ery świetności techniki lampowej.
ahaja pisze:Wystarczy porównać tego typu radosne produkty z np:
- http://allegro.pl/neutrik-nys367-9-gnia ... 42229.html - a takich w przypadku 4 gramiaków trzeba kupić 10 sztuk; 8 na wejścia i 2 na wyjścia
- http://allegro.pl/przelacznik-obrotowy- ... 28905.html taki przełącznik to się zapewne nawet nie śnił producentom tych tanich switchy ... ;-) - potrzebny 1
- obudowa metalowa, by ekranowała, wystarczy taka by się zmieściły gniazda
- jakieś nie grube kable ekranowane, np Schulz DK3 - ekonomiczny i dobry
Łącznie czyni to jakieś 100-250zł w zależności od użytych części.
Jeśli dysponujemy dobrej jakości podzespołami z demontażu, można trochę zaoszczędzić, można tez rozważyć opcje, żeby jedno z gniazd wejściowych było w standardzie DIN (w zależności od potrzeb).
ahaja pisze:U siebie w pre mam 4 wejścia, w pełni konfigurowalne: mogę wybiarać ile chce MM a ile MC. Zawsze zapięty jest 1 gramofon łącznie z masami - te są również odłączane.
W naturze się spotyka raczej preampy z max 3 wejściami. Raczej droga impreza.

Inna opcja:
zapakować małe preampiki do każdego z gramofonów i wzmocniony , skorygowany (RIAA) sygnał wysłać do wzmaka. Ten jednak musiałby mieć te 4 wejscia dla sygnału normalnego. ;-)
Jeden z gramofonów korzysta z pre w integrze, więc preamp z 3 wejściami, lub preampy w 3 gramofonach załatwiają sprawę.
Kocewicz pisze:Wzmocnione sygnały nie są aż tak podatne na zakłócenia w tym przypadku, chyba można wtedy zastosować zwyczajny selektor, bez przekaźników :) A pomysł jak najbardziej fajny, każdy preamp może być przystosowany do danego gramofonu i wkładki.
Albo płyty, np. jeden z FFRR zamiast RIAA.
Obrazek
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: kilka gramofonów pod jeden wzmak

#15

Post autor: ahaja »

Ja nie widzę sensu w wygrzebywaniu starych komponentów, bo to rodzi problemy. Tego typu elementy są dzisiaj zdecydowanie lepsze niż kiedyś. Na tym się za bardzo nie oszczędzi.
Podobnie jak rzucanie się na stare sprzęty często opisywane również na forach jako super hiper ... okazuje się, że to ukryty marketing mający na celu wypchnięcie klocków zaczynających sprawiać kłopoty. Można je zapewne naprawić, ale często szukanie usterki to 'robota dla tego co matkę i ojca zabił' ;-). W szczególności radzę uważać na klocki pracujące w klasie A.

Do innej krzywej niż RIAA trza mieć płyty sprzed '54 roku albo na 78rpm - wtedy co wytwórnia to inna charakterystyka ;-) i jest tego dużo.
ODPOWIEDZ