Konektor DIY

Jak to wszystko połączyć?
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Konektor DIY

#1

Post autor: Joose »

Wpadłem na "genialny" pomysł. Otóż zamierzam własnoręcznie wykonać przewody sygnałowe i masowe poniważ te porządne, dostępne na rynku są zbyt drogie jak na moją kieszeń. Przewody zamierzam wykonać z drutu srebrnego o próbie min. 930. W związku z powyższym nasuwa mi się kilka pytań, a mianowicie:
- jakiej średnicy drutu użyć?
- czy lepiej zastosować żyłę monolityczną np fi 0.7mm czy lepiej plecionkę np.3 żyły fi 0.2?
- jakie najlepiej zastosować grubości drutów?
- lepiej emaliować czy umieszczać w koszulce?

Proszę o wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Konektor DIY

#2

Post autor: Joose »

Rozumiem, że nikt nie ma bladego pojęcia w tym temacie :)
Zatem nie pozostaje mi nic innego jak tylko eksperymentować.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Konektor DIY

#3

Post autor: Wojtek »

Na mnie nie patrz, nie "siedzę" w kablach ani w DIY ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Konektor DIY

#4

Post autor: Joose »

Nie, no nie patrzę ;)
Myślę, że to bardzo fajna opcja ponieważ czyste srebro w postaci drutu jest bardzo tanie. Z drugiej strony wszyscy wiedzą, że Ag (srebro) jest najlepszym przewodnikiem. Tym samym straty mocy sygnału można by ograniczyć do absolutnego minimum stosując powyźsze rozwiązanie. Poeksperymentuję i dam znać co i jak. Nie będzie to szybko z pewnością... :D
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Konektor DIY

#5

Post autor: Wojtek »

Kiedyś czytałem, że można zrobić niezłej jakości interkonekty z kabli do instrumentów elektrycznych (jak gitara np.).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Konektor DIY

#6

Post autor: Joose »

Można, to fakt. Ja osobiście póki co tylko takich używam ale mimo wszystko jest tam nadal rdzeń miedziany i stalowy oplot. Nie mówię tu o kablach po 15pln. za mb. bo te wykonane są nieco lepiej. Interkonektów gramofonowych (ramię) nie wykonamy niestety z przewodu instrumentalnego czy mikrofonowego z powodu dość pokaźnych przekrojów. Drut zawsze można konfekcjonować lub powlekać lakierem no i jest on baaaardzo cienki co daje nam możliwość umieszczenia ich kilku we wnętrzu ramienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41381
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Konektor DIY

#7

Post autor: Wojtek »

Joose pisze:Interkonektów gramofonowych (ramię)
No jeśli chodzi ci o okablowanie ramienia to już nie jest to interkonekt :D Wiadomo, że przekrój tutaj będzie za duży :)

Wiem że Pro-ject czy Rega ma w swojej ofercie przewody do ramion. Może spróbuj to odnaleźć i się wywiedzieć co to za kabel i zrobić coś podobnego własnym sumptem? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Joose
Posty: 27
Rejestracja: 07 kwie 2010, 18:36
Lokalizacja: Słupsk

Konektor DIY

#8

Post autor: Joose »

interkonekt w moim rozumieniu przewód połączeniowy z wtykami. Przewody połączeniowe wkładki mogą również nosić nazwę interkonektów...tak mi się wydaje ale mniejsza o to. Faktycznie... zapoznam się z regą i innymi producentami, może uda mi się coś wykopać. Prośba, gdybyś znalazł coś ciekawego na temat konstrukcji i materiałów to wrzuć proszę w postaci linka.
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Konektor DIY

#9

Post autor: kielek »

Mam pytanie czy inetrkontekt wykonany z kabla gitarowego Klotza z użyciem dobrych chinchów ( np.Neutrika) spowoduje lepszy efekt niż połączenie przewodem optycznym?(CD +Amplituner)Czy to ma w ogóle sens ?
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Konektor DIY

#10

Post autor: JacK »

W przypadku połączenia cyfrowego (optykiem lub coaxialem) za zmienienie sygnału z cyfrowego na analogowy odpowiada przetwornik umieszczony w amplitunerze. W przypadku połączenia analogowego to player cd zmienia cyfrę w analog wypuszczając sygnał w kierunku amplitunera kablem analogowym. Trzeba więc sprawdzić na konkretnym przypadku który przetwornik D/A jest lepszy i odpowiednio do wyniku połączyć. Sam kabel ma drugorzędne znaczenie pod warunkiem że nie jest to najtańszy badziew z audio bazarku. O audiofilskim voodoo w tym temacie lepiej nie wiedzieć aby słuchać spokojnie.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Konektor DIY

#11

Post autor: kielek »

Czyli reasumując jeśli się ma w miarę "przyzwoite CD"to podłączyć je na interkonekcie,a w odwrotnym przypadku lepiej użyć optyka.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Konektor DIY

#12

Post autor: JacK »

Mniej więcej tak. Jednak gorąco namawiam do wypróbowania obu opcji.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
pawel0777
Posty: 344
Rejestracja: 24 wrz 2011, 00:34

Re: Konektor DIY

#13

Post autor: pawel0777 »

kielek pisze:Mam pytanie czy inetrkontekt wykonany z kabla gitarowego Klotza z użyciem dobrych chinchów ( np.Neutrika) spowoduje lepszy efekt niż połączenie przewodem optycznym?(CD +Amplituner)Czy to ma w ogóle sens ?
Założyłem taki zestaw do gramofonu.Sam kabel jest naprawdę godny polecenia natomiast wtyki neutrika konkretnie NYS-373 są sprzedawane przez wielu jako odpowiednie do zastosowania przy przewodzie max 7mm.Jest to bzdura przygotowane są do max 6mm i trzeba przy montażu nieźle się namęczyć,albo usunąć jeden element ;) .
Następnym razem kupie inne :)
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Konektor DIY

#14

Post autor: JacK »

Z tymi NYS-373 to faktycznie ktoś Cie okłamał bo neutrik na stronach swoich dystrybutorów podaje w ich opisie grubość kabla w zakresie 3-6 mm. Na kabel 7 mm są odpowiednie NYS-352BG, można też dać profi czyli NF2C-B ale te są kilka razy droższe od pozostałych.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1207
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Konektor DIY

#15

Post autor: ahaja »

Jakościowo Neutrik jest trudny do pobicia. Dobre są też wtyki Amphenol'a. To z tych markowych.
Reszta to w większości chińszczyzna klepana w jednym miejscu.
ODPOWIEDZ