Pojemność przewodu, gramofon - preamp

Jak to wszystko połączyć?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#31

Post autor: zbyszek1982 »

kaf pisze:Usłyszysz zmianę brzmienia w postaci mniejszej ilości dźwięczności i twój portfel dużo schudnie :P
Jak się człowiek nie da wrobić w magiczne kabelki, to odpowiednie przewody kupisz za 20zł (Lica do ramienia + mikrofonowy do połączenia ze wzmacniaczem), do tego dwa wtyki RCA i gotowe. Z dobrej jakości wtykami zabawa będzie kosztować jakieś 40-50zł. Nie wiem czy to dużo, ale wydaje mi się, że warto.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#32

Post autor: ROCHO »

Wtyki RCA ,dobre ,tanie i podobne
http://sklep.rms.pl/neutrik-nys373-wtyk ... -pozlacany
http://www.schulz-kabel.pl/product/917/ ... zarny.html
http://muzyczny.pl/122736_Amphenol-ACPR ... zarny.html

droższy
http://sklep.rms.pl/neutrik-profi-nf2c- ... cinch-2szt

Jak będę miał porządny wzmacniacz i kolumny to może się skuszę na te droższe wtyki.Na chwilę obecną mam te tańsze na porządnym i dobrze zrobionym kablu i też gra.
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#33

Post autor: adler »

Panowie nie głupiejmy..Bo za chwilę będziemy szukać podstawek pod kable..
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#34

Post autor: zbyszek1982 »

adler pisze:Panowie nie głupiejmy..

Ale w jakim sensie?
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#35

Post autor: adler »

zbyszek wiesz o czym piszę>>
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#36

Post autor: zbyszek1982 »

No właśnie nie wiem. Wymiana kabli sygnałowych w gramofonie to nie jest żaden audiofilski zabobon, ani jakaś strasznie droga inwestycja.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#37

Post autor: ROCHO »

Na temat pojemności przewodu było już wiele razy pisane.Cena zależy od osoby,która ten kabel będzie kupowała,robiła.Za 1m przewodu można dać 4 zł + 2x RCA 20 zł i mamy przewód gramofon - preamp.Można też drożej.
adler
Posty: 127
Rejestracja: 22 lip 2014, 20:04
Gramofon: Dual 604

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#38

Post autor: adler »

Ciekaw jestem jedynie, czy na końcu naprawdę usłyszę różnicę po całej tej zabawie . Głównie chodziło mi o tą wypowiedż..Chociaż nie ukrywam że sam chcę mieć faje kabelki sygnałowe.Chociaż wiem że do dzwięku one i tak nic nie wniosą
Dual CS604
Dj pre2
Rotel Rcd-951
Krell KAV300i
Heco celan xt501
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#39

Post autor: zbyszek1982 »

adler pisze:Chociaż wiem że do dzwięku one i tak nic nie wniosą

Ja nie wierzę w grające kable, ale akurat pojemność przewodu sygnałowego od wkładki do preampa ma wydatny wpływ na dźwięk produkowany przez wkładki typu MM.

Poczytaj sobie tutaj: http://www.hagtech.com/loading.html

A tu masz wykres ilustrujący zmianę rezonansu wkładki w zależności od pojemności:

Obrazek

W skrócie, im mniejsza pojemność połączenia tym podbicie wyższych częstotliwości występuje później.
Na powyższej stronie jest nawet kalkulator pozwalający obliczyć ten rezonans dla posiadanej wkładki i połączenia.
Trzeba pamiętać, że pojemność kabla sumuje się z pojemnością wejścia w preampie (w niektórych modelach można tę pojemność zmieniać). Dlatego istotne jest, aby kabel miał niską pojemność, bo daje to nam większą elastyczność dostosowywanych ustawień w preampie.

To jest czysta fizyka i nikt tu nie mówi o magicznym wpływie kabelka na szerokość sceny, czy jędrność lub punktowość basu, bo to są faktycznie bzdury.
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#40

Post autor: ROCHO »

adler pisze:Chociaż nie ukrywam że sam chcę mieć faje kabelki sygnałowe
Więc wymień.Zrób sobie takie jak chcesz. Będziesz miał porządne kable.
W moim nowo kupionym gramofonie kabel był uszkodzony.Chciałem go tylko skrócić i pozostawić taki jaki był.A nie wyglądał najlepiej.Grało to wszystko i o to chodziło.Skończyło się na tym, że stary kabel wyrzuciłem nowy jest zamontowany. Porządnie to wygląda i gra.Płyta nie kabel.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#41

Post autor: ahaja »

Warto dodać, że im wyższa impedancja wkładki tym wyższa indukcyjność uzwojenia - tym samym większa wrażliwość na pojemność.
Czasami te parametry podają producenci.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#42

Post autor: yamahafan »

To może troszkę z innego punktu widzenia. Dalej jestem ciekaw finalnej różnicy, i wobec powyższego - już nie tyle Waszych doświadczeń ale po prostu samej ceny, która z tego co widzę za kable + wtyki jest jak najbardziej do przyjęcia w odniesieniu do ceny gramofonu - spróbuję się pobawić, pewnie zirytować że zamiast kabla do ścieżki zlutowałem dwie ścieżki ze sobą :D itp. Człowiek się nauczy, a jak złożę całość do kupy i zagra to razem, to sam dla siebie powiem, że było warto. Może to durne podejście, ale dzięki temu na pierwszym miejscu nadal będzie to czego słucham, a dopiero na drugim to, na czym słucham. Chociaż skłamałbym mówiąc, że wygląd sprzętu i jego klasa - oczywiście ograniczona budżetem, który mogę na niego przeznaczyć - nie ma dla mnie znaczenia. Gdyby tak było, nie czytałbym forum i nie pytał o rzeczy, które dla niektórych tutaj są oczywiste, a dla mnie dopiero oczywiste się stają. Bo z fizyki niestety noga byłem, więc nad wykresem muszę posiedzieć żeby go zrozumieć :D
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#43

Post autor: yamahafan »

Chcę zamówić komplet do wymiany okablowania sygnałowego w gramofonie, to co wiem to wtyki RCA, które raczej wybiorę:

http://www.schulz-kabel.pl/product/917/ ... zarny.html

To czego jeszcze nie wiem, wybór przewodu: czy jest jakaś znacząca różnica między DK4 a DK3 ? Ten drugi jest nieco grubszy i w parze z wtykami będzie chyba lepiej wyglądał :) Na pewno któryś z tych dwóch, dla obniżenia kosztów przesyłki.

I na koniec: czym najlepiej (wg Waszych doświadczeń) zastąpić oryginalne okablowanie w ramieniu ? Stwierdziłem, że jak się bawić to po całości.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#44

Post autor: ROCHO »

DK4 polecany jest przez ahaję. +/- 70 pF nie robi różnicy. Ważne aby przewód nie miał jakiejś kolosalnej długości.100-120 cm wystarczy.No i ma plecionkę
DK4 zaakceptuje większość wtyków.
Schulz wtyk RCA jest prostym wtykiem co nie znaczy,że złym.
Neutrik, Amphenol, Schulz.Mam Neutrika i Amphenol. Jestem zadowolony.
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#45

Post autor: ahaja »

Jeśli chcesz zaterminować kable w sposób standardowy to DK3 się zmieści do wtyku Schulza czy prostego Neutrika.
Jeśli w sposób przeze mnie opisany to nie - dlatego lepiej nabyć DK4.
ODPOWIEDZ