Pojemność przewodu, gramofon - preamp

Jak to wszystko połączyć?
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#16

Post autor: ROCHO »

Schulz Kabel DK 4 (pojemność: +/- 70 pF - taka jest zalecana ) za 4zł, do tego dobry wtyk cinch (RCA) i jest dobry kabel do preampa. zamiast dawać 129 zł.Bo czy jest aż taka różnica ? Ahaja poleca więc kitu chyba nie pisze na forum ?
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#17

Post autor: kielek »

ROCHO pisze:Ahaja poleca więc kitu chyba nie pisze na forum ?
Krzysiek vel Ahaja to jedna z nielicznych osób co bardzo dobrze ogarnia ten temat i jeśli coś pisze to zazwyczaj to wcześniej wypróbował w praktyce,więc nie ma mowy o kitach ;)
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#18

Post autor: ahaja »

Taka topologia zaterminowania kabla jest fajna, działa, ale - trzeba się upewnić, że wszystkie masy w gramofonie są od siebie odseparowane. Czasami tak jest fabrycznie a czasami trzeba to rozdzielać. Czyli muszą być 2 masy sygnałowe i masa GND (uziemienia/ramienia/elementów metalowych w napędzie/etc.). Taki kabel działa wówczas jako przedłużenie rurki z kablami sygnałowymi: rurka jest dla nich ekranem potem podpiętym do ekranu kabla wychodzącego do preampa.

Osobiscie wolę ekran w kablu w postaci plecionki (jak w DK4) niż jak to zwykle bywa owijki. Jest wygodniejszy, solidniejszy, wytrzymalszy.

JacK
zrób sobie kabel do TT bez ekranu i z ekranem - zapewne usłyszysz to i owo oprócz muzyki ;-). Nie jest to drogie ani przesadnie skomplikowane a doświadczenie przednie. Czasami/często (to zależy) złapiesz radio, telefon domowników lub sąsiada, bzyczenia, załączające się sprzęty, przydźwięk sieciowy, etc.

W sumie to daleki jestem od wsadzania kogoś na minę ... ale moze czas zacząć ...
Nudno się robi ... ;-)
Awatar użytkownika
ROCHO
Posty: 686
Rejestracja: 19 cze 2014, 16:51
Gramofon: SONY PS-X60

Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#19

Post autor: ROCHO »

nie wiem więc się pytam.w opisach produktu jest nieraz takie info
Pojemność żyła/żyła - 55 pF/mt
Pojemność żyła ekran - 109 pF/mt
Na co zwracać uwagę.Jak wiadomo pojemność: +/- 70 pF - taka jest zalecana przynajmniej.Ale tutaj podane są dwie.Dzięki
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Jaki przedwzmacniacz do gramofonu ?

#20

Post autor: zbyszek1982 »

Jak masz sygnał i masę sygnałową puszczoną żyłami to jest niższa pojemność niż kiedy sygnał idzie żyłą a masa sygnałowa ekranem.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#21

Post autor: JacK »

Wtyczki i sposób ich montażu też ma wpływ na całkowitą pojemność kabla ? Jak się zastanowić to pewnie tak, nie wiem tylko czy jest to wartość pomijalna, czy może jest o co powalczyć stosując lepsze wtyki lub takie które umożliwiają montaż bez lutowania tylko na zacisk.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#22

Post autor: ahaja »

JacK
Ilość złącz po drodze dla tych małych sygnałów jest ważna. Każdy styk/przejście to strata. Punkt lutowniczy czy styk. Należy też minimalizować (róznorodność) ilość materiałów przez jakie sygnał przechodzi. Tu już nie chodzi o tą dodaną pojemność bo to małe wartości a o przejścia materiałowe.
Niby wtyki nie mają znaczenia ... ale te tanie popularne są z 'ajzola' a nie z miedzi. Żelazo jest 'kepskie' ... jak Ferdek ;-).
Jak ktoś chce z miedzi to musi wydać. Srebro też nie jest żadnym lekarstwem. Gniazda rca w pre czy pcb też nie jest ze srebra ...
Jak chcesz zaciskane/zakręcane to można, ale trzeba zadbać by to się nie utleniało.

Najlepsze wyniki/odsłuchy osiągałem kiedy był jeden przewód od pinów wkładki do preampa z drugiej strony.
Bez złączek etc.
Tylko luty na pinach i we wtyczkach.
Kabel VdH plecionka albo wersja DIY z nawojówki.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#23

Post autor: yamahafan »

Niby kwestia ekranu została tu na tyle dokładnie opisana, że w ciemno uwierzę, że lepiej gdy kabel ma ekran niż gdy go nie ma :) Pytanie tylko, dlaczego oryginalne kable (np w moim talerzu) są płaskie i cienkie = raczej na pewno bez ekranu ?? Czyżby te 20 lat temu nie było takich na rynku czy tez nie było świadomości, że to jest ważne ? Taki kamyczek do ogródka ;)
Tak czy siak chyba zmienię swoje oryginalne okablowanie na coś bardziej "dzisiejszego", tym bardziej że nie są to duże pieniądze.
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#24

Post autor: chudy_b »

yamahafan pisze:(np w moim talerzu)
Jesteś pewien, ze w talerzu masz kable?
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#25

Post autor: yamahafan »

chudy_b pisze:
yamahafan pisze:(np w moim talerzu)
Jesteś pewien, ze w talerzu masz kable?
Masz mnie :) wybacz herezję. Miałem na myśli gramofon :D
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#26

Post autor: zbyszek1982 »

yamahafan pisze:płaskie i cienkie = raczej na pewno bez ekranu ??

Otwórz sobie gramofon albo przetnij kabel to się przekonasz, że tam jest głównie ekran a żyły sygnałowe są cieniutkie. To że kabel jest płaski nic nie znaczy.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#27

Post autor: chudy_b »

yamahafan pisze:Miałem na myśli gramofon
A nie, no to spoko. Ja też w gramofonie mam parę kabli :D . Skup się na przewodach w ramieniu.
Awatar użytkownika
yamahafan
Posty: 253
Rejestracja: 23 lut 2013, 12:01
Gramofon: 1019
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#28

Post autor: yamahafan »

chudy_b pisze:Skup się na przewodach w ramieniu.
Jak przeczytałem wątek Reymonta o walce okablowaniem w jego Technics`ie to powiem szczerze, że jest z tym trochę zabawy :) Jak już się zdecyduję (i znajdę czas) na rozbebeszenie Duala (i pewnie swojej Yamahy) to pojadę po całości i wymienię okablowanie w ramieniu, i do wzmacniacza. Ciekaw jestem jedynie, czy na końcu naprawdę usłyszę różnicę po całej tej zabawie :D
Pozdrawiam,
Piotr.

Moje cuda "under re-construction": Dual 1019 & 1229 / Yamaha A-700/T-700/K-700/KX-930 RS/Denon DCD-1015/EPI120C
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4005
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#29

Post autor: chudy_b »

yamahafan pisze:Ciekaw jestem jedynie, czy na końcu naprawdę usłyszę różnicę po całej tej zabawie :D


Pewnie nie :D Ale elektrykę gramofonu będziesz miał w małym palcu.
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Pojemność przewodu, gramofon - preamp

#30

Post autor: kaf »

Usłyszysz zmianę brzmienia w postaci mniejszej ilości dźwięczności i twój portfel dużo schudnie :P
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
ODPOWIEDZ