Jaka to wkładka?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Jaka to wkładka?

#736

Post autor: folgel »

Hej, mam pytanie o tę wkładkę z gramofonu Telefunken TS 950, według katalogu z epoki wynika, że powinna to być Ortofon F 15 0 Mk ii, Czy jest tak rzeczywiście?
Załączniki
20161226_183212.jpg
20161226_183145.jpg
20161226_183134.jpg
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3204
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jaka to wkładka?

#737

Post autor: Pawelec »

Z tego co pamiętam to body serii F (15,20,25...) wygląda podobnie. Różnią się gniazdem oprawy igły więc jednoznacznie trudno stwierdzić która to jest. ;)
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Latro
Posty: 1915
Rejestracja: 12 sty 2015, 19:09
Gramofon: Technics SL1300
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Jaka to wkładka?

#738

Post autor: Latro »

Ew. wyjmij z koszyka. Miałem tak przy Technicsowej Epc 207. Opis wkładki był/jest na grzbiecie stykającym się z koszem
Muzyka, TV Republika i styka :dance:

https://vm.tiktok.com/ZGe5n3X84/
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka to wkładka?

#739

Post autor: Wojtek »

Tak, to jest F/FF15. Igła zamiennik.
Na dachu nie znajdziesz napisu :)

Ortofon VMS/F/FF mają takie same generatory. Różnica była w oryginalnych igłach (VMS > F > FF).

To o czym napisał Pawelec to gniazdo mocowania oprawki igły. Może być klepsydra (mk1) albo H (mk2).
Mocowania te nie są między sobą kompatybilne, choć istnieją zamienniki tzw. allround które pasują do każdej wersji.
Jak zdejmiesz igłę to zobaczysz czy masz mk1 czy mk2.

Body Ortofon VMS od F/FF różni się chromowanym body (F/FF są matowe).

Generalnie fajna wkładka godna dobrej igły :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
folgel
Posty: 661
Rejestracja: 10 lis 2016, 13:49
Gramofon: Telefunken TS 950
Lokalizacja: Jasło

Re: Jaka to wkładka?

#740

Post autor: folgel »

Dzięki za info. Teraz jeszcze kilka pytań od nowicjusza ;) A więc:
1. Czy jest sens zmieniać igłę? Nie wiem jaki jest jej stan ale jak na moje ucho gra całkiem nieźle. Na allegro widzę Wamat sprzedaje zamienniki za 45 złotych, chyba, że polecicie coś konkretnego.
2. Kwestia regulacji ramienia. Nacisk ustawiony jest w moim gramofonie Telefunken TS 950 na 25 a antiskating na 2.5. Tu znalazłem informacje w starym katalogu http://telefunken.pytalhost.eu/1979-1/telefunken65.jpg , ale krucho u mnie z niemieckim więc nie jestem pewny co do sugerowanej siły nacisku 15 czy 25? Czy powinienem to wyregulować? Boję się , że jako nowicjusz tylko pogorszę sytuację i rozreguluję to zupełnie :D Czy aktualny nacisk ma wpływ na większe zużycie płyt?
3. Mam wrażenie, że prawy kanał gra minimalnie ciszej, z mniejszą ilością niskich tonów, domyślam się , że jest to kwestia złego ustawienia wkładki lub zużytej igły? Czy mam rację i czy powinienem zabierać się moimi niewprawnymi łapskami za kalibrację wkładki?
Piotrek87
Posty: 7
Rejestracja: 23 gru 2016, 10:11

Re: Jaka to wkładka?

#741

Post autor: Piotrek87 »

Siemanko,

Jakiś czas temu pytałem się w innym dziale o zakup gramofonu, wybór padł na Grundiga ps-3500. Wymaga on trochę nakładów pracy, nie mniej już w obecnej formie odtwarza płyty.
1) Mam pytanie co do wkładki, bo prócz logo producenta nie mogę znaleźć jej modelu, więc może ktoś ją kojarzy?
2) Jakie do tego igły podejdą? Na drugim foto obecna igła, która chyba nie powinna być tak wygięta..
3) Jeszcze jedno, dosyć trywialne - czy przewód masy (czarny) powinien być przymocowany do śrubki na grzbiecie wkładki? Przewody są tragicznie polutowane, natomiast masa lata luźno
Załączniki
20161228_162804.jpg
20161228_162745.jpg
Awatar użytkownika
Dante
Posty: 676
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:30
Gramofon: SL1700mkII/PS-P7X

Re: Jaka to wkładka?

#742

Post autor: Dante »

Piotrek87 pisze: 1) Mam pytanie co do wkładki, bo prócz logo producenta nie mogę znaleźć jej modelu, więc może ktoś ją kojarzy?
ADC R-Q
Piotrek87 pisze: 2) Jakie do tego igły podejdą? Na drugim foto obecna igła, która chyba nie powinna być tak wygięta..
Dedykowane do tej wkładki ;) Nie specjalnie pod takim kątem da się to opuścić na płytę :D więc nie, nie powinna.
Piotrek87 pisze: 3) Jeszcze jedno, dosyć trywialne - czy przewód masy (czarny) powinien być przymocowany do śrubki na grzbiecie wkładki? Przewody są tragicznie polutowane, natomiast masa lata luźno
Nie powinny być te przewody lutowane wcale. Powinny być konektory wsunięte na wkładkę a nie obsmarkane cyną. Masa powinna być przylutowana do metalowej części headshella a nie gdzieś do wkładki. Zwykłe druciarstwo, byle na sztukę jakoś to pasowało :/
Piotrek87
Posty: 7
Rejestracja: 23 gru 2016, 10:11

Re: Jaka to wkładka?

#743

Post autor: Piotrek87 »

Wielkie dzięki
Dedykowane do tej wkładki ;) Nie specjalnie pod takim kątem da się to opuścić na płytę :D więc nie, nie powinna.
o właśnie normalnie dało się opuścić i grała :D trochę ja podprostowałem i dalej gra, możliwe że już jest tak powyginana że zaraz po prostu odpadnie ;)
Nie powinny być te przewody lutowane wcale. Powinny być konektory wsunięte na wkładkę a nie obsmarkane cyną. Masa powinna być przylutowana do metalowej części headshella a nie gdzieś do wkładki. Zwykłe druciarstwo, byle na sztukę jakoś to pasowało :/
no to będę musiał przylutować (bo widzę, że w środku headshealla jest kawałek jakiegoś metalu) oraz ogarnąć takie małe konektory i zaciskarkę
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka to wkładka?

#744

Post autor: Wojtek »

folgel pisze: 1. Czy jest sens zmieniać igłę? Nie wiem jaki jest jej stan ale jak na moje ucho gra całkiem nieźle. Na allegro widzę Wamat sprzedaje zamienniki za 45 złotych, chyba, że polecicie coś konkretnego.
Jeśli podoba Ci się jej brzmienie to jest. Polecam coś konkretnego względem najtańszej możliwej opcji (czyli Wamat).

Co do nacisku to skoro nie wiemy w sumie jaką masz igłę to ciężko tu mówić z pewnością na jakim nacisku powinieneś grać.
Może być 2g, może być 2.5g albo i 1.5g. Strzelamy. Dobierz na ucho :)
folgel pisze: 3. Mam wrażenie, że prawy kanał gra minimalnie ciszej, z mniejszą ilością niskich tonów, domyślam się , że jest to kwestia złego ustawienia wkładki lub zużytej igły? Czy mam rację i czy powinienem zabierać się moimi niewprawnymi łapskami za kalibrację wkładki?
Wypadałoby :)

To generalnie pytania nie na temat ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
WQ_86
Posty: 90
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:30

Re: Jaka to wkładka?

#745

Post autor: WQ_86 »

Koledzy możecie powiedzieć jaki tj model wkładki AT ??
Załączniki
Wkladka.jpeg
Wkladka.jpeg (5.6 KiB) Przejrzano 483 razy
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Jaka to wkładka?

#746

Post autor: kielek »

Prawdopodobnie AT 71
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka to wkładka?

#747

Post autor: Wojtek »

Tak.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
WQ_86
Posty: 90
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:30

Re: Jaka to wkładka?

#748

Post autor: WQ_86 »

Czyli średnia półka.
Jques78
Posty: 7
Rejestracja: 27 gru 2016, 13:22

Re: Jaka to wkładka?

#749

Post autor: Jques78 »

Dzień dobry, takie coś przyszło do mnie wczoraj z Sabą PSP900. Po przejrzeniu tematu wychodzi mi to na AT3400 ew AT95E na wkładce nr 124 Proszę o potwierdzenie moich domysłów, bo jeśli wkładka okaże się ok zastanawiam się na oryginalna igłą

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
darmowe zdjęcia na allegro
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jaka to wkładka?

#750

Post autor: Wojtek »

Tak, to jest AT-3400.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ