Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

#1

Post autor: PhantomLord »

Witam

Jestem szczęśliwym posiadaczem Dual 626 oczywiście z wkładką ULM 55e. Według mnie brzmi bardzo dobrze, natomiast nie mam zbyt dużego porównania do innych wkładek i stąd ten temat.
Zdaję sobie sprawę, że wymiana wkładki wiązałaby się raczej z wymianą gramofonu, bo nie znalazłem żadnej pozytywnej opinii na zestaw ramię ULM + adapter + wkładka 1/2", a gramofonu póki co nie zamierzam zmieniać bo z mojego jestem zadowolony.

Zastanawia mnie jednak koszt takiego przedsięwzięcia i zasadnicze pytanie: czy w ogóle warto?
Z opinii znalezionych w internecie wygląda, że jest to całkiem porządna, acz nie rewelacyjna budżetowa wkładka, która była specjalnie zaprojektowana przez Duala dla ich ramion ULM i w tej konfiguracji gra co najmniej dobrze. Pojawiają się opinię, że brzmieniowo to to samo co OM10, natomiast moje odczucia po porównaniach są takie, że OM10 gra mniej szczegółowo a dźwięk jest zmulony w stosunku do mojej ULM 55e z nieoryginalną igłą.

Stad dwa pytania do szanownych kolegów (i koleżanek):
1. Do czego brzmieniowo można przyrównać wkładkę ULM 55e?
2. Czy są "lepsze" brzmieniowo wkładki w cenie do ~500 zł za nową w sklepie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

#2

Post autor: Wojtek »

PhantomLord pisze: bo nie znalazłem żadnej pozytywnej opinii na zestaw ramię ULM + adapter + wkładka 1/2"
Bez przesady, jednak dostosowanie ramienia ULM do przyjęcia cięższych wkładek to trochę karkołomna robota, bo oprócz adaptera jeszcze trzeba by dociążyć przeciwwagę.
PhantomLord pisze:
Zastanawia mnie jednak koszt takiego przedsięwzięcia i zasadnicze pytanie: czy w ogóle warto?
Niezbyt, chyba że BARDZO lubisz swój gramofon :)
PhantomLord pisze: która była specjalnie zaprojektowana przez Duala dla ich ramion ULM
Tak na serio to przez Ortofona dla Duala.
PhantomLord pisze: Pojawiają się opinię, że brzmieniowo to to samo co OM10, natomiast moje odczucia po porównaniach są takie, że OM10 gra mniej szczegółowo a dźwięk jest zmulony w stosunku do mojej ULM 55e z nieoryginalną igłą.
Czyli porównywałeś "coś" na "czymś" z "czymś innym" na "czymś innym", a odwołujesz się do opinii nt. jeszcze czegoś innego :)
PhantomLord pisze: 1. Do czego brzmieniowo można przyrównać wkładkę ULM 55e?
Ortofon OM 10.
PhantomLord pisze: 2. Czy są "lepsze" brzmieniowo wkładki w cenie do ~500 zł za nową w sklepie?
Oczywiście, cokolwiek to "lepsze" miałoby znaczyć. "Inne brzmieniowo" z pewnością :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
PhantomLord
Posty: 243
Rejestracja: 23 wrz 2016, 08:48
Gramofon: SABA PSP 250
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

#3

Post autor: PhantomLord »

Dzięki wielkie za odpowiedź Panie Wojtek i pokazanie słabych stron mojego wpisu :) , ale w sumie dowiedziałem się tego co chciałem.

Reasumując: Póki co mam ten gramofon, tą wkładkę, słabe możliwości na jej zmianę, a że mi się podoba jak gra, więc problem wyboru innej wkładki z głowy a piniondz pójdzie w płyty. W mistycznej krainie "kiedyś" kupię po prostu inny gramofon dostosowany do wkładek 1/2" i będę się męczył jaką wkładkę kupić ;) .

Pozdrawiam
czokat
Posty: 189
Rejestracja: 02 maja 2014, 18:25
Gramofon: DUAL621,741Q,1246
Lokalizacja: NYSA

Re: Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

#4

Post autor: czokat »

Witam!
Mam pytanie do Pana Wojtka.Czy wkładkę DUAL ULM 55E /która jest w innym podkoszyku DUALA/mogę zamontowć w podkoszyku TKS 45E lub 52E.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

#5

Post autor: Wojtek »

Pewnie. Podkoszyki są w sumie uniwersalne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
czokat
Posty: 189
Rejestracja: 02 maja 2014, 18:25
Gramofon: DUAL621,741Q,1246
Lokalizacja: NYSA

Re: Dual ULM 55e - czy warto zmienić?

#6

Post autor: czokat »

Witam!
Bardzo dziękuję Panie Wojtku.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ