Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#121

Post autor: Regsoft »

Wy tu gadu-gadu o wykresach szumów baterii alkaicznych sprzed 11 lat a ja ściągnąłem do domu ostatni element układanki testowej w tym wątku :mrgreen:

Wygląda to tak :
PRA-1100(0).jpg
PRA-1100(1).jpg
To wcale nie miał być Denon ale trafił się egzemplarz za 280 zł w świetnym stanie i żal mi się go zrobiło :lol:

To powinno wyczerpać temat szacowania kosztów obsługi wkładki MC.
Potestuję w weekend na przełączniku RCA wraz z Art i trafem Denona.
Na koniec opiszę wszystkie sensowne konfiguracje z cenami i uwagami :lol:

PS. Wydaje mi się, że ktoś chyba popłynął z tą ceną kompletu : http://allegro.pl/denon-poa-2200-pra-11 ... 16805.html :roll:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#122

Post autor: Regsoft »

No to przyszedł czas na zakończenie wątka i wnioski. Dzięki forum i własnym testom udało mi nieco poszerzyć wiedzę w tym temacie.
Wszystkim chciałbym za to bardzo serdecznie podziękować. Jesteście wielcy ! :clap:

Skoro pisałem o sensie i kosztach to oczywiste jest że chodziło o rozwiązania bez ekstremizmów jakościowych. Zdaję sobie również sprawę z własnych ograniczeń innych elementów toru dźwiękowego. Przede wszystkim kolumny ale i pokój czy wrażliwość uszu. Krótko mówiąc MC dla średnio zamożnego gramoholika a nie rasowego audiofila.

Tańsza, niskonapięciowa, nowa wkładka MC kosztowała mnie wraz z transportem poniżej 600 zł. Jako, że znane mi igły MC są niewymienne to bałbym się brać używaną z nieznanego źródła. Tą wkładką był Denon DL-103.
DL-103 (1).jpg
Jest to wkładka która preferuje cięższe ramiona choć nie mogę również narzekać na jej działanie w moim gramofonie Denon DP-35F. Gramofon ma lekkie ramie ale jest ono dociążone i stabilizowane elektrycznie. Taki dziwny patent. Jednak nie gramofon jest przedmiotem rozważań ani tym bardziej konkretna wkładka.

Idea rozważań to koszt obsługi wkładki w kwesti dopasowania przedwzmacniacza.
Rozwiązanie techniczne może być realizowane na kilka sposobów.
Upraszczając mamy :

1. Wzmacniacz z wejściem MC
2. Wzmacniacz z wejściem MM + transformator dopasowujący
3. Wzmacniacz z wejściem liniowym + przedwzmacniacz MC
4. Wzmacniacz z wejściem liniowym + przedwzmacniacz MM + transformator dopasowujący

Kupiłem i testowałem w zasadzie wszystkie te rozwiązania.
Co do metodologii testów to wszystko opisałem w poprzednich postach.
Przejdźmy do cen.

Ad1. Przyzwoity, używany wzmacniacz z niezłym wejściem MC to koszt od ok. 500 zł w górę. Wydaje mi się, że nie ma tańszego rozwiązania. Tym bardziej, że często możemy odsprzedaż swój aktualny wzmacniacz. Jest też stosunkowo wygodne. Żadnej dodatkowej plątaniny kabli. Problem główny to wybranie na rynku odpowiedniego wzmacniacza zarówno w kwestii jakości PRE MC jak i preferowanego brzmienia. Do tego dochodzi stan urządzenia (często wiekowe) jak i cena. Mogę przyznać, że za ok. 500 zł można mieć sprzęt którego naprawdę nie ma się co wstydzić pod względem dźwiękowym.
mSystemSony(01).jpg
Ad2. Jeśli z jakiś powodów nie chcemy się pozbywać swojego wzmacniacza który dysponuje bardzo dobrym wejściem MM albo mamy bardzo dobry PRE MM to możemy poszukać zewnętrznego tranformatora dopasowującego. Niestety tanie to nie jest. Trzeba liczyć cenę od ok. 500 zł choć oczywiście są i dużo droższe. Do tego dochodzi kwestia dopasowania transformatora do danej wkładki. Generalnie pomysł nie wydaje się specjalnie optymalny. W głownej mierze dźwięk zrobi posiadane PRE a drogi transformator ma jednak faktycznie znaczenie głównie dopasowujące. Ma wpływ ale mniejszy.
AU-310 (5).jpg
Ad3. Jeśli nie chcemy się pozbyć wzmacniacza bez wejście gramofonowego lub z mało przekonującym wejściem MM to skazani jesteśmy na zewnętrzne przedwzmacniacze w wejsciem MC. Może to być przedwzmacniacz uniwersalny z różnymi wejściami lub dedykowany do gramofonów MM/MC. Koszt to moim zdaniem od ok. 500 zł w górę choć sądzę, że czasem można mieć lepszą ofertę na coś używanego.
PRA-1100(8).jpg
Ad4. To chyba najbardziej ekstremalne cenowo rozwiązanie. Do wzmacniacza dokupujemy przyzwoity przedwzmacniacz MM plus transformator. Cena za komplet to w oproszczeniu od ok. 750 zł w górę.
mArt(1).jpg
Rozwiązania z transformatorami specjalnie nie przypadły mi do serca. Chyba bym je pozostawił do bardziej kosztownych zestawów. Idealnym pomysłem wydaje się po prostu wymiana wzmacniacza. Jeśli nie chcemy wymieniać to szukałbym przedwzmacniacza MC. Warto zerknąć również na te uniwersalne na kilka wejść bo może okazać się, że wyjdą taniej niż dedykowany i z niegorszym dźwiękiem.

I to byłoby na tyle. Nie chcę się rozpisywać bo nie jestem pewny czy ktoś chce to czytać. W razie dodatkowych pytań chętnie odpowiem. Sporo się nauczyłem nie tylko o wkładkach MC ale i metodach sensownego testowania sprzętu. Jeszcze raz dziękuję doświadczonym forumowiczom za pomoc.
mSystem(04).jpg
W moim konkretnym przypadku do wzmacniacza od kina domowego dorzuciłem stary przedwzmacniacz uniwersalny Denon PRA-1100 oraz transformator dopasowujący Denon AU-310. Ten drugi trochę jednak dla bajeru. Co do innych zakupionych do testów urządzeń to zainteresowanym mogę odsprzedać: wzmacniacze zintegrowane Sony TA-F555ES II oraz Onkyo A-8290 i komplet transformatorków dopasowujących typu Ortofon T-5. Przygotuję z tego posty w dziale sprzedaży.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#123

Post autor: Wojtek »

Regsoft pisze:Jako, że znane mi igły MC są niewymienne to bałbym się brać używaną z nieznanego źródła.
A nawet jakbyś znalazł taką z wymienną igłą to potem byś szukał igły w dobrej cenie i cała impreza mogłaby wyjść drożej :morda:
Regsoft pisze:Wydaje mi się, że nie ma tańszego rozwiązania.
Zdarzają się względnie tanie wzmacniacze z wejściem pod MC, z lat '80tych. Wtedy właśnie był taki swoisty szał by wprowadzić MC od szerszego grona odbiorców.
Regsoft pisze:Nie chcę się rozpisywać bo nie jestem pewny czy ktoś chce to czytać.
Zawsze ktoś się znajdzie, jeśli nie od razu to za rok np. ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ