Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#61

Post autor: ahaja »

Daj znać Waść jak dojdą zabawki czy i jak grają ... ;-)
MISSE
Posty: 1651
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#62

Post autor: MISSE »

Cena OK

Sam jestem ciekawy jak to zadziała
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#63

Post autor: Regsoft »

Cześć zabawek właśnie przyszła :dance:
Jest wkładka i mam te małe trafy 1:20 typu Ortofon T-5 (żal było nie przygarnąć za tą cenę) ...
DL-103 (2).jpg
Dodatkowy headshell już czeka na wkładkę :mrgreen:
DL-103 (91).jpg
Ależ to ciężkie ...
Szybki montażyk headshella (na 35 mm) ...
Bezproblemowe wyważenie choć odważnik poszedł sporo w tył ...
Nacisk i AS z 1.8g (DL-60) na 2.5g i ...
DL-103 (4).jpg
:violin: :whistle: :roll: :clap: :mrgreen:

Oj ale moim zdaniem JUŻ jest lepiej niż na DL-60 z nowiutkim eliptykiem JICO :think:
To może być autosugestia którą koniecznie później będę sprawdzał :lol:

I znowu nocy będzie mało.
Będzie głośno, będzie radośnie ...
:dance:

Pozostaje tylko pytanie kiedy dojdzie moje trafo Denon AU-310 ... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#64

Post autor: Regsoft »

Regsoft pisze:Pozostaje tylko pytanie kiedy dojdzie moje trafo Denon AU-310 ...
Jest i trafo ... :mrgreen:
AU-310.jpg
Awatar użytkownika
pawlos
Posty: 1162
Rejestracja: 11 paź 2013, 15:28
Gramofon: l-75 l-78 s-500
Lokalizacja: Stargard

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#65

Post autor: pawlos »

Teraz napisz jak to wszystko się zgrywa wkładka ,trafo i przedwzmacniacz :)
Lenco B-55 L-75,L-78
Dual 1218 ,1219 ,1249 ,621
Thorens TD 146 II , TD-166 I
Telefunken S-500 , S-600
Yamaha ca-810,B&O CD-3300,JBL -L-80 t Gi,Braun L-810,Dual CL-720
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#66

Post autor: Regsoft »

pawlos pisze:Teraz napisz jak to wszystko się zgrywa wkładka ,trafo i przedwzmacniacz :)
Mam parę wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, transformatorów i robię różne testy porównawcze. Korzystam przy tym szeroko z pomocy rodziny i przełączników sygnałowych bo szybko wyszło na to, że inaczej wyniki są nic nie warte. Dźwięk musi być dynamicznie przełączany w czasie odtwarzania i koniecznie tak aby słuchacz nie wiedział co gra. Inaczej okazuje się, że ja na przykład zawsze słyszę lepiej to co mi się wydaje że powinno być lepsze :lol:

Na pewno podzielę się spostrzeżeniami choć zanim to nastąpi to trochę czasu jeszcze upłynie ...
No i wnioski będą baaaardzo subiektywne i raczej płyciutkie :think:
Robię to dla siebie i pod kątem własnych ograniczeń słuchu i pozostałego sprzętu ...
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#67

Post autor: Regsoft »

pawlos pisze:Teraz napisz jak to wszystko się zgrywa wkładka ,trafo i przedwzmacniacz
No to chyba powinienem się podzielić własnymi przemyśleniami na temat swojego sprzętu grającego.
Nie zawsze są one zgodne z utartą opinią ale napiszę jak to subiektywnie odbieram.
Oczywiście zdając sobię sprawę z różnic w słuchu, rodzaju pozostałego sprzętu (głównie kolumn i pomieszczenia), preferencji muzycznych i brzmieniowych itd.

Przede wszystkim zauważyłem i sam sobie udowodniłem, że jak spodziewam się jakiegoś efektu to od razu go słyszę. Właśny mózg mnie oszukuje. Dlatego zaopatrzyłem się w przełączniki sygnałowe aby przełączenie pomiędzy badanymi elementami trwało poniżej sekundy i mogłem z pomocą rodziny zweryfikować tezy w "ślepych" testach.
mKable(1).jpg
Spróbuję skrótowo opisać kilka wyników testów. Na życzenie rozwinę temat.

1. Kwestia ciężkiej wkładki Denon DL-103 w gramofonie DP-35F. Nie usłyszałem żadnych niewłaściwych efektów takiego połączenia. Przeciwwaga ma jeszcze zapas, dzwięk moim zdaniem nie zawiera podejrzanych elementów wskazujących na problem rezonansu.

2. Transformatory dopasowujące. Próbowałem Empire ET-1 (Ortofon T-5) i oryginalny Denon AU-310. Moim zdaniem oba się sprawdzają choć Ortofon wydaje się minimalnie spłycać (wyszło tylko na paru utworach testowych). Nie jestem tego pewny (rodzina również) bo działa głośniej i do tego nie mogę ich przełączać dynamicznie. Nie widzę jednak żadnych przeciwskazań przed jego stosowaniem.

3. Pro-Ject Phono Box MM/MC. Bardzo stara konstrukcja o której już wspominałem w innym wątku. Słabo wypadł w połączeniu z wkładkami MM Technics P24 oraz Denon DL-60. Behringer PP400 brzmiał lepiej a Art DJ II skasował go o klasę. O dziwo całkiem dobrze poradził sobie z DL-103 (MC LO) w połączeniu z transformatorem dopasowującym Denona. Nadal grał słabiej od Arta ale różnica była naprawdę niewielka (głównie bas).

4. Sony TA-F555SE II. Fajny wzmacniacz w bardzo dobrym stanie ale po krótkim czasie spakowałem go w wrzuciłem do szafki. Kompletnie mi nie odpowiadał dźwiękowo. Mocno wycofane basy ale i nieco cofnięte wysokie tony (średnica czyściutko) lub patrząc z innej strony za słabo podciąga brzegi pasma. Dźwięk nie męczy ale wydaje mi się, że musiałbym do niego mieć spec kolumny albo polubić nieco inne brzmienie. To nie moja bajka. Kiedyś już miałem podobnie grającą Yamahe i lampową samoróbę kolegi. I podobnie jak wtedy wciąż mi to nie pasuje. Sprawdziłem mu tylko na szybko przedwzmacniacz Phono MC. Wydaje mi się, że jakość dźwięku jest bardzo dobra.

5. Onkyo A-8290. Trochę się z nim namęczyłem aby wyprostować parę jego ułomności. Świrował przełącznik wkładki, przełącznik kolumn i potencjometr głośności. Jakieś przydźwięki, okazjonalne szumy, czasem ściszał kanał itd. Na szczęście pozytywnie zareagował na środki czyszczące. No może przełącznik wkładki mógłby chodzić ciut lepiej ale to detal. Nic nie musiałem lutować. A dźwięk był taki jak lubię czyli typowy jak dla ... Denonów serii AVR. Tak, tak. Nikomu z rodziny nie udało się wskazać który gra w ślepym teście przy szybkim przełączaniu pomiędzy nimi. Podobnie zbliżony dźwięk był przy wykorzystaniu wejścia Phono MC w porównaniu do Art + Trafo (drobne różnice ale bez wskazania). Nie powiem. Wzmacniacz mógłby mi się spodobać choć tu i ówdzie ma parę przetarć. Jednak skoro mam zewnętrzne przedwzmacniacze i tak samo brzmiący nowy amplituner KD to nie widzę sensu aby trzymać ten antyk na chodzie. Dołączył do Soniacza w szafce.

Dodatkowe wnioski.

a. Zanim ktoś wpadnie na pomysł wymiany nowego topowego amplitunera KD na super wzmacniacz z minionej epoki licząc na cudowne ubarwienie dźwięku to radzę się zastanowić bo czasami można się rozczarować. Są tacy (np. ja) którzy na pewno nie będą dyskredytowali nowych wzmacniaczy od kina domowego.
b. Nie doceniałem znaczenia przedwzmacniacza do gramofonu. Biję się w pierś. Ma faktycznie duży wpływ na jakość dźwięku. No i chyba warto aby miał regulację do dostosowania się do danej wkładki.
c. Wejście gramofonowe MC w dobrym wzmacniaczu daje bardzo przyzwoity dźwięk. Nie gorszy niż układ Art Pre II + transformator dopasowujący. Spokojnie można brać pod uwagę. Wymiana wzmacniacza na taki z wejściem MC jest chyba najtańszym, przyzwoitym rozwiązaniem tego problemu. I jakże wygodnym.
d. Albo problematyczność wkładki DL-103 jest demonizowana albo DP-35F jest super uniwersalną maszyną. Moim zdaniem poradził sobie z nią świetnie.
e. Może i jest coś na rzeczy w kwestii trafo 1:20 do DL-103 ale nie mogę powiedzieć, że to źle działa. Nawet przy takich mikrych zabawkach słucha się z dużą przyjemnością.
f. Kupiłem gramofony trochę z nostalgii za starymi, minionymi czasami a okazało się, że dźwiękowo jest to całkiem fajna zabawa a cena nie powala.
mSystemSoOn(1).jpg
To tyle.

PS. Chyba nabędę uniwersalny przedwzmacniacz bo zaczyna mi brakować wejść analogowych. No i bez testów nudą powiało ... :lol:
Ostatnio zmieniony 31 paź 2015, 19:04 przez Regsoft, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#68

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze:Zanim ktoś wpadnie na pomysł wymiany nowego topowego amplitunera KD na super wzmacniacz z minionej epoki licząc na cudowne ubarwienie dźwięku to radzę się zastanowić bo można się rozczarować.
Z większością Twojego tekstu się zgadzam (nie mam wyjścia, nie robiłem takich testów), ale z tym jednym punktem to nie za bardzo. Wymieniłem ampli KD CA 551R na wzmacniacz z epoki SONY N77ES i uwierz, jest różnica. Ten pierwszy to nie był zwykły plastik z marketu, ten drugi to oczywiście przewymiarowany jak na moje potrzeby lekki potwór. Ale to z jaką lekkością napędza kolumny naprawdę słychać.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#69

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze:Wymieniłem ampli KD CA 551R na wzmacniacz z epoki SONY N77ES i uwierz, jest różnica
Ależ wierzę. Tym bardziej że mój SONY 555ES II całkowicie inaczej brzmi niż Onkyo (też z epoki) czy nowożytny Denon KD. Inna sprawa, że mnie w sam raz SONY nie przypadł do gustu. A reszta to jak pisałem subiektywna kwestia ucha, kolumny, pokoju i rodzaju muzyki ... 8-)
chudy_b pisze:nie robiłem takich testów
Jedno mogę polecić każdemu. Warto robić testy przełączając dynamicznie porównywane klocki na tym samym źródle dźwięku. Najlepiej jak spokojnie siedzisz z zamkniętymi oczami a ktoś inny Ci przełącza :D

PS. W zasadzie powinienem napisać coś w temacie wątkowym. JEST SENS. Zestaw gramofon + wkładka MC + wzmacniacz kosztował mnie sporo poniżej 2 tys. a dźwięk robi wrażenie. Oj sam się nawet zdziwiłem ... :mrgreen:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#70

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze:A reszta to jak pisałem subiektywna kwestia ucha, kolumny, pokoju i rodzaju muzyki ...
Trochę tak, ale jednak fizyki nie oszukasz. Dobry wzmacniacz musi mieć wydajny zasilacz. A to wiąże się z dużym ciężkim trafo i dużymi kondensatorami. W N77 kondensatory mają wielkość cegły. O ile we wzmacniaczu stereo da się to jakoś upchnąć, to już w KD nie za bardzo. Tam jest 7 wzmacniaczy zamiast dwóch. Siłą rzeczy trzeba iść na kompromis.
Regsoft pisze:Zestaw gramofon + wkładka MC + wzmacniacz kosztował mnie sporo poniżej 2 tys. a dźwięk robi wrażenie. Oj sam się nawet zdziwiłem ... :mrgreen:
Powinieneś to cytować tym, którzy wyskakują z pomysłami na kupno nowych chińskich plastików.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#71

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze:Trochę tak, ale jednak fizyki nie oszukasz.
Ale ucho a tym bardziej mózg już pewnie da się oszukać :?
chudy_b pisze: W N77 kondensatory mają wielkość cegły.
W konkursie na bogactwo wnętrza to faktycznie SONY jest u mnie nie do pobicia :lol:
InSony(02).jpg
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#72

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze:W konkursie na bogactwo wnętrza to faktycznie SONY jest u mnie nie do pobicia
No sam widzisz. Ale to nie SONY. Po prostu tak to musi wyglądać jeśli wzmacniacz konstruuje inżynier a nie księgowy. Wyobrażasz sobie wzmacniacz 7.1 wykonany w takim standardzie? Ja owszem, ale miałby wielkość pieca gitarowego i ważył z 50 kg. A w sklepie dla idiotów kupisz za parę stówek niemal kieszonkowy wszystko mający super grający 1000 Watowy plastik. To jest ten sam przypadek, co Retro-USB-MP3 gramofony.
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#73

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze:No sam widzisz.
Widzę ale nie słyszę. I o to w sam raz się rozchodzi ... :?

Chciałem własnousznie stwierdzić co mi najlepiej będzie pasowało.
Kupiłem moim zdaniem całkiem miłe piecyki stereo z lat 80-tych.
Jeszcze parę tygodni temu byłem pewny, że przełącznik wzmacniaczy będzie u mnie stałym elementem a gramofon będzie miał podstawkę rozgrzewającą.
Pierwsze testy też niby na to wskazywały.
Niestety przyjąłem złą ich metodologię.

A potem moje teorie się posypały ... :o

Nie będę zaklinał rzeczywistości ale też nikomu nie mam zamiaru odmawiać innego poglądu na sprawę ...

PS. Chyba muszę pogratulować Denonowi księgowych ! :mrgreen:
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#74

Post autor: chudy_b »

Regsoft pisze:Nie będę zaklinał rzeczywistości ale też nikomu nie mam zamiaru odmawiać innego poglądu na sprawę ...
No to pozostańmy w pokoju przy swoich zdaniach :D
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Sens utrzymania wkładki MC przez pryzmat PRE ...

#75

Post autor: Regsoft »

chudy_b pisze:No to pozostańmy w pokoju przy swoich zdaniach :D
N77ES ... właśnie zerkam ... o raaaaaaany ... TO JAKIŚ POTWÓR ... czuję, że spokojnie pociągnie imprezy plenerowe :lol:

PS. Piękny. Absolutnie. Szacun. :clap:
ODPOWIEDZ