Waga wkładki a ramię gramofonu

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Waga wkładki, a ramię gramofonu

#31

Post autor: Wojtek »

Wygląda oryginalnie. Tak czy siak, powinno dać się wyważyć. Waga jubilerska raczej nie przekłamuje ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
xmichux
Posty: 57
Rejestracja: 31 mar 2014, 19:32

Re: Waga wkładki, a ramię gramofonu

#32

Post autor: xmichux »

Też tak myślę Wojtek tzn. że nie przekłamuje więc zostawię tak jak jest i powinno hulać bez zastrzeżeń :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Waga wkładki, a ramię gramofonu

#33

Post autor: Reymont »

Temat założony przez Acię przypomniał mi o czymś o co chciałem się zapytać już dawno.
Jak przeliczyć podatność mierzoną przy 100Hz na taką przy 10Hz?
Czy jest to fizycznie możliwe, czy operujemy tylko przybliżeniami?
Przyjęło się mnożyć podatność mierzoną przy 100Hz przez współczynnik ok. 1,5-2,0. Dlaczego taki?
petro74
Posty: 171
Rejestracja: 11 gru 2010, 17:07

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#34

Post autor: petro74 »

Doczepię się do pytania powyżej.
Dodatkowo zapytam o masę efektywną ramienia Thorens TP16 MKIII - w necie dość duże rozbieżności: 7.5-16g. Zmienia to całkowicie dobór wkładki. Zakupiłem AT 120E i teraz mam dylemat ( z ustawieniem nie było problemu, ale "nie mieszczę się w tabeli cz rezonansowej wg vinyl engine)
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#35

Post autor: Bacek »

Nie wiem jak z tym ramieniem ale te tabelki to takie przyblizenie. Jedyna miarodajna metoda to po ustawieniu tego wstepnie z tabelki testy plyta testowa
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#36

Post autor: Carpenter »

Od dłuższego już czasu cieszę się dźwiękiem płynącym do mnie z wkładki Ortofon Quintet Red. Gramofon to Thorens TD 165 z ramieniem TP 11-1 o masie efektywnej 16,5 g. Ostatnio przyszło mi do głowy przekonać się jak (i czy) zmieni się brzmienie jeśli zwiększę masę efektywną ramienia. Szukałem w sieci informacji jak to zrobić i... już nic nie wiem - jest tyle sprzecznych opinii.

Zdaje się, że m e nie ulegnie zmianie gdy obciążę wkładkę i "odkręcę" przeciwwagę bardziej na koniec - bardziej chodzi o rozmieszczenie tych obciążeń względem punktu podparcia ramienia. Jeśli tak jest, to najlepszym sposobem wydaje mi się obciążyć wkładkę i dociążyć przeciwwagę (zamiast przesuwać przeciwwagę dalej od punktu podparcia). Czyli aby zwiększyć m e należy na długim końcu ramienia umieścić dociążenie jak najdalej od punktu podparcia, a na krótkim końcu umieścić dociążenie jak najbliżej punktu podparcia.

Dobrze kombinuję?
Awatar użytkownika
blispx
Posty: 4468
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:32

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#37

Post autor: blispx »

Dla tej wkładki (waga 9g/dynamiczna podatność 15 μm/mN) nie ma sensu zwiększać masy efektywnej to co masz jest odpowiednie i mieści się w dopuszczalnym przedziale
DDX-1000, RMG-309i, SME3012, 2xSPU, MPU, 3xLundahl, 2xANK, 300B, 2A3, Audio Nirvana, AN Sogon, AN Sootto, Wirewoo 411, Wirewoo 911
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#38

Post autor: Carpenter »

To wiem. Natomiast nie wiem jak zwiększyć m e ramienia, a chętnie bym się dowiedział.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#39

Post autor: Wojtek »

Zapakuj mu ciężki kosz na front i cięższą dupę na tył i się ciesz :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#40

Post autor: Carpenter »

Gdzieś wyczytałem, że odsunięcie przeciwwagi do tyłu może zniwelować wpływ zwiększonej masy kosza i m e pozostaje praktycznie bez zmiany.
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#41

Post autor: Pawelec »

Wojtek pisze: Zapakuj mu ciężki kosz na front i cięższą dupę na tył i się ciesz
- Pomysłowy Dobromir :doh: :D
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#42

Post autor: Wojtek »

Carpenter, to co chcesz zrobić? Tak szczerze, bo ja już nie wiem.
Z jednej strony znasz już odpowiedź, a z drugiej nadal zadajesz pytanie.
Robi się dość głupia przebijanka w takiej sytuacji.

Wiesz w ogóle jak się wylicza masę efektywną? Taka wskazówka: zastosowana przeciwwaga i koszyk mają znaczenie.
Może to coś rozjaśni. Niespecjalnie obchodzi mnie co gdzieś czytałeś. Skupmy się na meritum.

Jak chcesz mieć większą masę efektywną bez kombinacji... to wymień ramię na cięższe ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3217
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#43

Post autor: Pawelec »

Carpenter pisze: Gdzieś wyczytałem, że odsunięcie przeciwwagi do tyłu może zniwelować wpływ zwiększonej masy kosza i m e pozostaje praktycznie bez zmiany.
I jest w tym wiele racji. Więc najlepiej docelowo wymienić ramię na "cięższe". Jednak po to by się samemu przekonać jaki będzie efekt to zdecydowanie możesz zrobić doświadczenia zwiększając masę headshella i dociążając przeciwwagę. TP 11-1 jest dobrym ramieniem do takich doświadczeń bo jego ME wyjściowa jest dość duża a konstrukcja nie jest bardzo podatna na rezonowanie przy sztywniejszych wkładkach.
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#44

Post autor: Carpenter »

Konkretnie - chcę się dowiedzieć jak mogę zwiększyć m e mojego ramienia (jak napisałem w pierwszym poście).
Wojtek pisze: Zapakuj mu ciężki kosz na front i cięższą dupę na tył
A który manewr zwiększy m e bardziej:

1. Dodaję 1 g na koszyk i odsuwam dupę bardziej do tyłu.
2. Dodaję 1 g na koszyk i 1 g na dupę, po czym przysuwam ją bardziej do przodu.

Liczyłem na doświadczenie kolegów, którzy już się tak bawili. Liczyłem na odpowiedzi typu "dołóż co najmniej 5 g na kosz i 5 g na tył, żeby usłyszeć różnicę". Albo "jak obciążysz kosz i odsuniesz przeciwwagę, to m e pozostanie praktycznie taka sama". Albo "Jak obciążysz kosz musisz dociążyć przeciwwagę i dosunąć ją bliżej punktu podparcia".

Może byś, Wojtku, podał wzór na obliczanie m e, skoro o nim wspomniałeś. Jestem noga z matematyki, ale może zdołam coś sobie popodstawiać i się zorientuję jaki wpływ ma np. odległość obciążenia od punktu podparcia.

Na mój humanistyczny rozum - da się dociążyć kosz a zmieniając miejsce przeciwwagi... ZMNIEJSZYĆ m e ramienia (choć ręki za to nie dałbym sobie uciąć). Więc dokładanie ciężarków w ciemno to niekoniecznie będzie ZWIĘKSZANIE masy efektywnej.

PS. Nie zamierzam zmieniać ramienia tylko po to żeby się przekonać co w moim systemie zmieni cięższe ramię - nie chcę kupować lasu, bo potrzebuję tylko jedną deskę. Nawet nie deskę, tylko deseczkę. ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41563
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Waga wkładki a ramię gramofonu

#45

Post autor: Wojtek »

Druga opcja. Zrób. Przekonaj się. Tyle że nie o 1g, a bardziej >5g. 1g to nic. Cięższe śrubki i po temacie :)

Większą zmianę w m.e. zrobi zastosowanie cięższego headshella niż cięższej przeciwwagi, ale siłą rzeczy trzeba potem ramię jakoś zrównoważyć :)
Jako że wkładka i koszyk leżą najdalej od osi, ich masa ma większy wpływ na masę efektywną ramienia.

Stąd jak producenci podają masę efektywną ramienia, to do wartości wliczona już jest masa fabrycznie montowanego headshella (Technics tak robi, odpowiednio 12g masa całości i 7.5g masa samego kosza, przy SL1200 mk2 i pochodnych).
Dual potrafil podawac mase efektywna wliczając w to również masę fabrycznie montowanej wkładki :D I bądź tu mądry potem.

Tak więc równie dobrze możesz skupić się na dociążaniu frontu, a tył dociążać wedle potrzeb.

Wszystko to o czym piszemy ma wpływ na częstotliwość rezonansu.

Nie wiem czy ktokolwiek tutaj Tobie obieca, że usłyszysz różnicę. Może usłyszysz :) Wszak to eksperyment.
Nie wiadomo czy sensowny, skoro masz dobrze dopasowaną wkładkę.

Nie ma to jak na siłę pogarszać sobie warunki pracy igły :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ