Shure M75 / M91 i pochodne

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Shure M-75

#31

Post autor: wojciech06 »

Stelma pisze:Wojciechu06 ja też nie miałem konta to transakcji międzynarodowych. za namową Admina Wojtka założyłem takowe
Czy te konto, to w "Paypal" :?: - słyszałem i czytałem w internecie dużo negatywnych opinii.
Ile kosztowało Cię to z przesyłką - po przeliczeniu na PLN (biorąc pod uwagę prowizję na koncie za walutę).
Ja znalazłem sprzedaż igieł/wkładek bliżej, ale też sprzedaż w walucie:

http://www.williamthakker.eu/

i przy okazji swoją wkładkę:

http://www.williamthakker.eu/Shure-DM-9 ... 442_x2.htm
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Shure M-75

#32

Post autor: eenneell »

Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Shure M-75

#33

Post autor: wojciech06 »

eenneell pisze:To może zgladnij tu;
http://www.plattennadel.de/assets/s2dma ... ennadel.de
Dzięki za info :!: ale taniej cenowo jest na tej stronie , co podałem ;)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M-75

#34

Post autor: Wojtek »

Ale się dyskusja zaczęła :) Naszą forumową listę różnych sklepów z igłami i wkładkami znajdziecie tutaj.

Pytanie: co może dzisiaj zafundować sobie właściciel Shure M75?
a) poszperać i zainwestować w starą, ale oryginalną, nieużywaną igłę, zgodnie z oryginalnymi oznaczeniami (trudne, drogie, ale jeszcze do zrobienia)
b) kupić współczesny tani zamiennik (praktycznie jedyna możliwa opcja jeśli chodzi o zakup krajowy)
c) kupić lepszy zamiennik od Eda Saundersa, LPGear, JICO, itp. (najbardziej rozsądne, ale nie obejdzie się bez importu)

wojciech06 na pokładzie swojej wkładki ma już tani zamiennik (tak przypuszczam) z opcji b) tak więc zakup kolejnego byłby lekko bez sensu.
Jedyne czego nie wiemy to to jaki to jest szlif, czy sferyczny czy eliptyk?
To skąd ta igła się wzięła i co to jest może co najwyżej wyjaśnić serwisant, który tą wkładkę i igłę zamontował :)

Najbardziej cenione są zamienniki produkowane przez JICO. W ich ofercie znajdziemy szlify:
a) sferyczny http://stylus.export-japan.com/product_ ... qvblem8j07
b) eliptyczny http://stylus.export-japan.com/product_ ... qvblem8j07
c) SAS http://stylus.export-japan.com/product_ ... qvblem8j07

Gdzie JICOwski SAS to już jest "szczyt szczytów" jeśli chodzi o możliwości upgrade'owe tej wkładki, gdyż jakościowo szlif ten przewyższa nawet oryginalną top igłę, czyli N75-HE (hipereliptyk).

Stemla przesiadł się z oryginalnej igły sferycznej niższego modelu M71 na igłę eliptyczną od JICO i o jego wrażeniach można sobie poczytać na pierwszej stronie tego wątku.

Jeśli już brać się za JICO to jedyną rozsądną i opłacalną drogą jest zakup bezpośrednio od nich.
Wysyłka jest szybka i niezbyt droga, raczej nie zginie w trasie gdyż jest to przesyłka rejestrowana i (co chyba najważniejsze) chyba nie ma ryzyka płacenia cła.

Niektórzy zachodni handlarze igieł tj. williamthaker także mają w swojej ofercie niektóre igły od JICO (głównie SASy), ale zakup u nich jest zupełnie pomylony ze względu na wysoką marżę narzucaną przez sklep. Porównajcie sobie chociażby kwoty $140 i 150 euro... za ten sam produkt (już z wysyłką).

To co obydwa wyżej zalinkowane sklepy oferują to praktycznie te same zamienniki igieł co oferuje Wamat, tyle że ceny w euro. Tak więc już lepiej brać je od Wamata.

Osobiście nie widzę też problemu by ktoś z nas pomógł Tobie zrobić zamówienie wojciech06. Np. ja zamawiam na siebie, ty mi oddajesz ekwiwalent kwoty w PLN, dostajesz igłę i wszyscy jesteśmy hepi :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Shure M-75

#35

Post autor: wojciech06 »

Wojtek pisze:Osobiście nie widzę też problemu by ktoś z nas pomógł Tobie zrobić zamówienie wojciech06. Np. ja zamawiam na siebie, ty mi oddajesz ekwiwalent kwoty w PLN, dostajesz igłę i wszyscy jesteśmy hepi
Jeszce raz dziękuję za okazaną pomoc i za wyjaśnienia odnośnie igieł (elaborat) :idea: Jestem pełen podziwu na zakres wiedzy, jaki posiadasz odnośnie winyli :shock: :bow-yellow: Jeżeli można :?: to w niedalekim czasie, skorzystam z pomocy w zakupie igły do mojej wkładki :)
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M-75

#36

Post autor: Wojtek »

wojciech06 pisze:Jeszce raz dziękuję za okazaną pomoc i za wyjaśnienia odnośnie igieł (elaborat) :idea:
Najweselsze w tym wszystkim jest to, że sam nigdy nie posiadałem tej wkładki :D
wojciech06 pisze:to w niedalekim czasie, skorzystam z pomocy w zakupie igły do mojej wkładki :)
Spoko, trzeba sobie pomagać. Jak coś to odezwij się przez prywatną wiadomość np.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wojciech06
Posty: 339
Rejestracja: 21 wrz 2011, 19:32
Gramofon: Dual model CS 721
Lokalizacja: Warszawa

Shure M-75

#37

Post autor: wojciech06 »

Wojtek pisze:Najweselsze w tym wszystkim jest to, że sam nigdy nie posiadałem tej wkładki
Ale masz ogromną wiedzę w tym zakresie. Ja nigdzie nie znalazłem, że SHURE DM95 G to SHURE M75 G. Owszem czytałem gdzieś na zagranicznej stronie, że to wkładka wkładka typowo Dualowa, ale chodziło o mocowanie typu "klik-klik". Bardziej wynikało na to, że to SHURE M95.
Wojtek pisze:Spoko, trzeba sobie pomagać. Jak coś to odezwij się przez prywatną wiadomość
Dzięki :!: Na pewno skorzystam z pomocy, ale na razie brak funduszy - wydałem na odnowienie DUAL-a 721 i wzmacniacz do niego.
W Polsce obowiązującym językiem jest język polski. Starajmy się pisać poprawnie ortograficznie. W miarę możliwości dbajmy o obecność polskich znaków diakrytycznych (tzw. ogonków, jak "ę", "ą" itd.).
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M-75

#38

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Wracając do szczura M75, to był HI-end -i w gramofonach HI-end (z tamtego okresu - 65-70?) czyli Dual, Lenco i Garrard montowany był :!: :?:
A może jeszcze jakieś inne gramofony też :idea: :?: jeżeli tak, to ciekawe jakie? to były :?: ;)
Shure M75 nie był i nie jest wkładką z najwyższej półki :)
To zaszczytne miejsce w stajni Shure miały V15tki. 2 lata przed wprowadzeniem M75 na rynek (czyli w 1964) wprowadzono pierwszą V15.
W 1966 na rynku ukazała się V15 Type II, a chwilę potem M75. Wnętrze M75tki jest wzorowane na V15 II.

M75 była gdzieś tak pośrodku, ale jednak bliżej szczytu niż dołu stawki. Przynajmniej "oficjalnie"... ;)

O co chodzi? Krótki wstęp:
Otóż w owym czasie, oprócz V15 II i M75 wprowadzono na rynek także wkładki M91/92/93 i to właśnie one plasowały się pomiędzy V15 II, a M75 jeśli chodzi o klasyfikację modeli.

Podsumowując, w 1968 wyglądało to tak:
V15 II > M91 > M92 > M93 > M75 > M55 > M44 > ...

A teraz na czym polega cały ten wic z "oficjalnie"... Otóż M91/M92/M93 są identyczne z M75 :) Różnią się jedynie nieznacznie co do oprawek igieł.
Cały sęk leży w tym, że do M91/92/93 dostępne były jeszcze lepsze igły niż oryginalnie do M75. Na tym polega ich "lepszość".

Ot tani, ale zarazem bardzo sprytny ruch marketingowy w stylu braci Shure.
Wymyślili jedno uniwersalne body "do wszystkiego", przyodziali je tylko w odmienne "szaty" i już mamy niby to różnorodne serie :D
Ciemny lud to kupił, dopóki nie wyciekła od dealerów Shure informacja, że igły do M75 równie dobrze będą pasować nawet na V15 II i będzie grało.
Od wtedy ludzie zaczęli kombinować i wyszło szydło z worka :)

Możliwe, że wspominałem już wcześniej w tym wątku o takiej możliwości upgrade'u, ale najwyżej przypomnę.
Otóż body tej serii wkładek i oprawki igieł zostały dość sprytnie zaprojektowane. Sprawa wygląda tak, że M75 i M91/2/3 są identyczne od środka, ale mają trochę odmienne body i oprawki igieł, zaprojektowane tak, że igłę od M75 zamotujemy spokojnie na M91, ale nie na odwrót.

Jednakże, jak ktoś jest odpowiednio zdolny to z pilnikiem i kombinerkami jest w stanie przerobić sobie swoja M75 na tyle by można było wpasować do nich igły od M91 :)

Teraz pewnie zadacie sobie pytanie "a jak to jest z relacją V15 II i M75?". Otóż, po przeróbce możliwy jest także montaż igły od V15 II na body M75 czy M91/2/3 (w przypadku tych drugich także wymagana byłaby przeróbka body). Jakoś to zagra. Problem w tym, że nie tak jakby ta igła była zamontowana w V15 II.

Niektórzy do tej pory debatują czy wnętrze V15 Type II, na którym wzorowano projekt M75, jest identyczne. Jednakże kilku speców doszło do konsensusu, że nie, nie są to identyczne wkładki tj. identyczne od środka są M75 i M91/2/3, przez co, mimo kompatybilności samych igieł, nie jest to niestety droga do upgrade'u.

Ale z drugiej strony to dobrze, bo gdyby tak było to ceny M75tek automatycznie skoczyłyby w górę, prawie do poziomu cen V15 II na rynku wtórnym :D

Jak ktoś jest ciekaw to może sobie obczaić katalogi firmy Shure.
Katalog z 1966 (ogólny, różny osprzęt, V15 Type II dopiero weszła na rynek): http://shure.custhelp.com/ci/fattach/get/28004/
Katalog z 1968 (tylko osprzęt phono): http://shure.custhelp.com/ci/fattach/get/28008/

No dobra, to tyle dygresji a propos serii wkładek i gdzie plasuje się M75.

Pytasz o gramofony... Cóż, Shure współpracował z wieloma producentami gramofonów. Z europejskich będzie to właśnie Dual, Lenco, Garrard, ale także Elac, Telefunken, Thorens, Braun, Micro Seiki i może też jakieś mniej znane (nie pamiętam więcej ;) ).
Także wiele bardziej obskurnych, dawniej hi-endowych gramofonów z ramionami SME sprzedawano często w parze z wkładkami Shure. Mogło to wynikać z ścisłej współpracy jaką Shure nawiązał z brytyjską firmą SME (Shure był swojego czasu wyłącznym dystrybutorem produktów SME na rynek amerykański).
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Shure M-75

#39

Post autor: eenneell »

Dziiękuję za ciekawy wykład :!: :)

PS
Z Hi-endem to przesadziłem- powinno być; "wyższa półka " Tak naprawdę to Lenco, Elac. etc kierowane były dla zamożnych tamtego świata (zachodniego)
Do tej pory bardzo pozytywnie rozczarowywują (mimo swoich lat)
Nie twierdzę, że to pewnik i reguła , ale te które "spotkałem" to na "pokładzie" miały Shura M-75 :!:
Swoją drogą to ciekawe, że pół wieku temu robiono coś co do teraz jest dalej na "wyższej półce " (nie cenowej- jakościowej) :!: :roll:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M-75

#40

Post autor: Wojtek »

eenneell pisze:Tak naprawdę to Lenco, Elac. etc kierowane były dla zamożnych tamtego świata (zachodniego)
A gdzie tam ;) Nie wszystkie udane były drogie, nawet ówcześnie. Dodatkowo, zależy jeszcze jaki Lenco, Elac, "etc." :)
eenneell pisze:Nie twierdzę, że to pewnik i reguła , ale te które "spotkałem" to na "pokładzie" miały Shura M-75 :!:
Jest to popularna, stara wkładka więc nie wiem co w tym dziwnego. To że oryginalnie nie sprzedawano ich z M75 nie znaczy, że ktoś później sobie nie wymienił wkładki :)
eenneell pisze:Swoją drogą to ciekawe, że pół wieku temu robiono coś co do teraz jest dalej na "wyższej półce " (nie cenowej- jakościowej) :!: :roll:
Cóż, taka jakość tamtych czasów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Shure M-75

#41

Post autor: eenneell »

Wojtek pisze:Jest to popularna, stara wkładka więc nie wiem co w tym dziwnego. To że oryginalnie nie sprzedawano ich z M75 nie znaczy, że ktoś później sobie nie wymienił wkładki :)
Tak jest! dlatego Nie twierdzę, że to pewnik i reguła ;) :oops:
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

Shure M-75

#42

Post autor: szmojtek »

Mam pytanie, czy do wkładki SHURE M75B, będzie pasować igła:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2050806735
w opisie jest ze pasuje ale do SHURE M75BII. Z drugiej strony Wojtek pisał, że wszystkie wkładki SHURE 75 są takie same...
W oryginale ta wkładka miała igłę NB 71.
Plis pomóżcie:)
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Shure M-75

#43

Post autor: eenneell »

Pasuje :!:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41586
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Shure M-75

#44

Post autor: Wojtek »

szmojtek pisze:Z drugiej strony Wojtek pisał, że wszystkie wkładki SHURE 75 są takie same...
Dlatego też potwierdzam, że igła ta będzie pasowała.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
cimas
Posty: 43
Rejestracja: 17 mar 2012, 17:08

Re: Szlify igieł

#45

Post autor: cimas »

Dopiero wchodze w tematyke winyli i probuje sobie wszystkie informacje usystematyzowac.. i mam pewna zagwozdke. Z tego co sie orientuje w nazwie np Shure M75 ED literki ED oznaczaja szlif igly (eliptyczny, D chyba oznacza nagi diament z tego co wyczytalem na tym forum). Inna koncowka, np HE - hipereilptyczny itd. I teraz pytanie, skoro te litery to oznaczenie typu igly, to czemu sa one czesto napisane na samej wkladce? Jesli wklepie sie w googla "Shure M75" i poprosi o obrazki, to prawie na kazdej wkladce jest napisane np M75ED. Czy to oznacza ze do takiej wkladki mozna podlaczyc tylko jeden typ igly (w jednym z tematow na forum znalazlem opis zadowolenia uzytkownika po przesiadce z igly sferycznej na eliptyczna na tej samej wkladce, wiec chyba nie)? O co chodzi z tymi opisami :)?
ODPOWIEDZ