Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
youlian
Posty: 2
Rejestracja: 20 gru 2013, 18:06

Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#1

Post autor: youlian »

Wiam wszystkich forumowiczów
Niedawno kupiłem gramofon Technicsa sl-b300. Mój kłopot polega na tym że dźwięk jaki się z niego wydobywa jest w mono. Gdy przełączam na tryb stereo na wzmacniaczu gra tylko jeden głośnik. Moje pytanie brzmi - czy to wina gramofonu (wkładka P27), czy może wejście phono we wzmacniaczu jest zepsute? Niestety nie posiadam żadnego innego odtwarzacza muzyki poza gramofonem dlatego nie mam pewności czy to wina wzmacniacza czy gramofonu. Wzmacniacz to Rotel 840BX4. Mam do dyspozycji miernik – czy istnieje możliwość sprawdzenia czy wkładka jest uszkodzona?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Technics P27

#2

Post autor: Wojtek »

youlian pisze:czy może wejście phono we wzmacniaczu jest zepsute?
Podepnij gramofon w inne wejście, np. AUX. Będzie cicho, ale też powinien być sygnał stereofoniczny.

Poza tym, który kanał nawala? Możesz zamienić kanały stronami (lewy do prawego, prawy do lewego) i jeśli działający kanał zmieni wtedy strony to już wiesz, że po stronie wzmacniacza jest raczej wszystko w porządku.
youlian pisze:Mam do dyspozycji miernik – czy istnieje możliwość sprawdzenia czy wkładka jest uszkodzona?
Jest taka możliwość, ale lepiej nie mierz wkładki. Możesz za to sprawdzić czy przewody w ramieniu i końcówki kabla sygnałowego są OK, po wyjęciu wkładki z ramienia.

To równie dobrze może być jakiś problem z okablowaniem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#3

Post autor: Winters »

youlian pisze:Mam do dyspozycji miernik – czy istnieje możliwość sprawdzenia czy wkładka jest uszkodzona?
Jak cyfrowy to możesz sprawdzić przejście. Analogowym lepiej nie.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#4

Post autor: chudy_b »

Winters pisze:
youlian pisze:Mam do dyspozycji miernik – czy istnieje możliwość sprawdzenia czy wkładka jest uszkodzona?
Jak cyfrowy to możesz sprawdzić przejście. Analogowym lepiej nie.
Ale skąd taki wniosek? Chiński cyfrowy za 15 zeta potrafi przywalić większym prądem niż porządny analogowy.
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#5

Post autor: Winters »

chudy_b pisze:Chiński cyfrowy za 15 zeta potrafi przywalić większym prądem niż porządny analogowy.
Jeżeli rzeczywiście tak jest to to chyba zły pomysł. Czytałem co innego i ta zasada się u mnie sprawdzała.
DIOMEDES KATO
youlian
Posty: 2
Rejestracja: 20 gru 2013, 18:06

Re: Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#6

Post autor: youlian »

Dziękuję wszystkim za szybkie odpowiedzi.
Za radą Wojtka zamieniłem kanał stronami i działający również zmienił stronę, podpiąłem również gramofon pod inne wejście i sygnał stereo działa. W związku z tym wychodzi na to że wejście phono we wzmacniaczu jet uszkodzone?
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#7

Post autor: chudy_b »

A jak zamieniłeś strony? O ile dobrze czytam, to zrobiłes to przed klockiem wzmacniacza, czyli przed przedwzmacniaczem. Zaczął działać drugi kanał, to dlaczego czepiasz się wzmacniacza. Tu chyba jest wszystko OK. Wkładka jest podejrzana
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładka Technics P27 - gra jeden kanał?

#8

Post autor: Wojtek »

youlian pisze:W związku z tym wychodzi na to że wejście phono we wzmacniaczu jet uszkodzone?
Na to wychodzi, jeśli w innym wejściu miałeś sygnał z obydwu kanałów.
Co do tego "zmieniania strony" to opisałeś to trochę niezrozumiale, stąd ta konsternacja u chudego_b ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ