Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem igły?

#61

Post autor: motown »

Nic się nie powinno stać. Jak igła nie jest krzywa, ni złamana to spoko. Skróciłeś trochę żywotność i tyle.
Odpal jakąś wymagającą płytę i słuchaj co się dzieje. Jak będzie cudnie, znaczy igła zdrowa ;]

btw, też mi ręce latają jak nie wypiję... ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem igły?

#62

Post autor: klin »

Nie przejmuj się tylko odpalaj płytę, którą dobrze znasz i posłuchaj czy coś się zmieniło. Takie uderzenie raczej nie powinno jej załatwić ;)
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem igły?

#63

Post autor: Tarkus »

Próbuję. Chyba nic się nie zmieniło - może trochę balans kanałów, ale pamiętajmy, że regulowałem nacisk i w konsekwencji antyskating. Tak, że chyba igle nic się nie stało (może nawet nie dotknęła talerza?). To dobrze, bo ostatnio podrożała i mam nadzieję, że posłuży mi choć rok. Ale na przyszłość muszę pamiętać, żeby zawsze podnosić windę - osłonie igły nie można ufać! Co niech będzie przestrogą dla innych.
PS. Ten nieszczęsny antyskating spędza mi sen z powiek. Chyba szarpnę się na płytę testową, np. http://allegro.pl/plyta-testowa-do-gram ... 86772.html - "na maksisingiel" nie da się tego zrobić precyzyjnie.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
motown
Posty: 766
Rejestracja: 31 sie 2011, 20:07

Re: Jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem igły?

#64

Post autor: motown »

Tarkus pisze: Ten nieszczęsny antyskating spędza mi sen z powiek.
A ja bym to olał i po prostu słuchał płyt ;]

Naprawdę, nawet przy skrajnych ustawieniach, różnica jest znikoma (jeśli w ogóle słyszalna). Albo ja już jestem głuchy ;]
Pay for that motherfucker record

The Motown Sound™
Awatar użytkownika
Michal35
Posty: 1671
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:58
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem igły?

#65

Post autor: Michal35 »

Słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. Nie powinno nic się stać.
A tak na marginesie jak igła? Ile kosztowała i gdzie kupiona? Muszę do mojego Shura kupić bo już nie da się słuchać a nie wiem co wybrać.
Gramofon: Sony PS-X 60, AT 440 Mlb, AT 33ML i wiele innych
Nuda dual mono.
Hitachi HMA 7500 + HCA 7500 MK II
Dali Zensor 7
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem igły?

#66

Post autor: Tarkus »

LP Gear N97xVL, kupiona u producenta: http://www.lpgear.com/Merchant2/merchan ... =SHN097xVL - jeszcze po starej cenie $79.95 + wysyłka $26,24. Podrożała drastycznie (do prawie 140!), ale potem trochę opuścili i jest jak jest. Nie jest tanio, ale raz na rok lub dłużej - do przeżycia.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Otyli
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2017, 08:18

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#67

Post autor: Otyli »

Witam. Kupiłem gramofon technics sl bd20 i dokupiłez kilka płyt w stanie ex i nm z pewnego źródła. Niestety słyszę trzaski i teraz moje pytanie: czy może to być wina igły. Nie mam pojęcia w jakim jest stanie i ile grała ale trochę martwią mnie trzaski bo jednak są mocno słyszalne. I drugie pytanie: nie mam dużego budżetu a chciałbym kupić nową igłę, co możecie mi poleci?
szwejkow
Posty: 6
Rejestracja: 13 lut 2017, 09:26
Gramofon: ITT 5010 dual

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#68

Post autor: szwejkow »

Cześć Otyli,

Mam krótkie doświadczenie w sprzęcie, ale na własnej skórze odczułem trzaski i smażenie na nowej płycie. Dodatkowo nówka była straszeni naelektryzowana. Najpierw umyłbym płytę a potem szukał w dalej ....

Szwejkow
Otyli
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2017, 08:18

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#69

Post autor: Otyli »

Cześć Szwejkow. niestety nie mam jeszcze zestawu do czyszczenia płyt, więc czym mogę bezpiecznie to zrobić korzystając z tego co jest w domu?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#70

Post autor: Wojtek »

Zużyta igła jak najbardziej może się do tego przyczynić.
Otyli pisze: I drugie pytanie: nie mam dużego budżetu a chciałbym kupić nową igłę, co możecie mi poleci?
Zacznij po prostu od wymiany igły do obecnie posiadanej wkładki na nową sztukę. Nie wiem jaką masz, ale mogę zgadywać że to popularny P30 albo P24 od Technicsa.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Otyli
Posty: 10
Rejestracja: 21 lut 2017, 08:18

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#71

Post autor: Otyli »

Dzięki za odpowiedź. jutro zamówię igłę p24 i będę patrzył na rozwój wydarzeń :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
kaf
Posty: 373
Rejestracja: 15 paź 2012, 17:44
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#72

Post autor: kaf »

Podczas odsłuchu naszej polskiej "Sami słuchamy...." natknąłem się na efekt stereofoniczny z poprzedzającym opisem lektora, że w przypadku braku występowania jegoż, świadczy to o "złym stanie wkładki adapterowej". Prowadził ktoś doświadczenia w celu ocenienia kondycji igły przez pomiar jej z użyciem "normalnej" płyty testowej? Interesuje mnie wynik takiego doświadczenia, niestety płyty nie mam nośnika by to doświadczenie przeprowadzić :( Jednakże myślę że mogą być z tego jakieś efekty, konkretnie mam na myśli pomiar chociażby THD i przesłuchu między kanałowego oraz pasma przenoszenia. Może wreszcie byłaby to jakaś miarodajna alternatywa na mikroskop i wizualny pomiar porównawczy.
Revox B 150, Revox B 260, Revox B 226, Marantz CD 74, Philips CD303, Miida M 6000 P + AT 20SLa, Radmor LS10
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41503
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#73

Post autor: Wojtek »

kaf pisze: Prowadził ktoś doświadczenia w celu ocenienia kondycji igły przez pomiar jej z użyciem "normalnej" płyty testowej?
To miałoby sens tylko jeślibyśmy pomierzyli tuż na starcie żywota igły (i zanotowali mierzalne wyniki), a później po kilkuset godzinach zrobili powtórkę z porównaniem.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 134
Rejestracja: 09 sie 2012, 22:53
Lokalizacja: Łódź

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#74

Post autor: arturromarr »

Chyba najlepszą metodą jest zakup zawsze nowej wkładki i nieprzekraczanie czasu eksploatacji wskazanej przez producenta.
Mam w tej kwestii pytanie: jak mierzycie czas odtwarzania dla wkładek. Ja sobie teraz notuje na kartce i powiem szczerze, że jest trochę uciążliwe.
Mam obecnie dwie wkładki i każda ma swój "paszport" gdzie dopisuję zmierzone czasy i co jakiś czas je sumuję.
Wyobrażam sobie, że idealna byłaby jakaś dedykowana aplikacja na telefon. Taki licznik godzin z podziałem na różne wkładki. Ustawiamy daną wkładkę i gdy odtwarzamy to wciskamy przycisk, jak kończymy to drugi, a ona wszystko odlicza i sumuje.
Czy ktoś spotkał się z taką aplikacją, a może stosujecie inne ułatwienia?
Awatar użytkownika
caveas
Posty: 596
Rejestracja: 07 sty 2015, 18:32
Gramofon: Telefunken CS20

Re: Igła-Agonia- czyli jak zdiagnozować koniec żywota igły?

#75

Post autor: caveas »

Kupiłem sobie:
http://allegro.pl/obiektywy-3w1-do-tele ... 11689.html
I widać wszystko.
Zagadka poza tematem:
Co to za igła i przetwornik? (odpowiedzi typu brudna, krzywa są retoryczne :naughty: )
Posiadaczom wag, docisków, poziomnic polecam. :happy-cheerleaderkid:
Załączniki
20170601_100016.jpg
Ar2r
Carver 4000, C-500 Tannoy HPD315A :chores-mowlawn:
ODPOWIEDZ