Panasonic EPC 270 C II vs Audio Technica AT 120

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
markoss
Posty: 22
Rejestracja: 29 gru 2010, 11:16
Lokalizacja: Białystok

Panasonic EPC 270 C II vs Audio Technica AT 120

#1

Post autor: markoss »

Witam Forumowiczów,
Jako że to mój pierwszy post , proszę o przyjęcie do grona :)

Posiadam wkładkę Panasonic jak w temacie , przymierzam się do zmiany wkładki ( bakcyl pogoni za ideałem połknięty :)) na AT 120 , czy ktoś z Was przerobił może taką zmianę i może podzielić się opinią.
Robiłem swoiste nieobiektywne badania wpływu nacisku igły na dźwięk. Dla wkładki którą posiadam zalecany nacisk to 1,75 gr. Przestawiałem go od 0,5 grama do 2 gramów , niestety nie zanotowałem wyraźnych różnic. Test na muzyce klasycznej smyczkowej. Poszukiwałem szeroko opisywanej "lepszej sceny" przy lżejszym nacisku oraz wyrazistości basu i głębi przy większym nacisku. Powyższe doświadczenie między innymi kazało mi rozejrzeć się za lepszą wkładką ze szlifem eliptycznym. Być może problem tkwi w sferycznym szlifie igły który posiadam we wkładce obecnie ( zamiennik ). A zatem pytanie jak w temacie, proszę o opinie. Pozdrawiam.
Korzenie to blues. Reszta to owoce.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41705
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Panasonic EPS 270 C II vs Audio Technica AT 120

#2

Post autor: Wojtek »

markoss pisze:Być może problem tkwi w sferycznym szlifie igły który posiadam we wkładce obecnie ( zamiennik ).
Bardzo możliwe. Sferyczny szlif nie wchodzi tak głęboko w rowek jak eliptyk.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
szmojtek
Posty: 30
Rejestracja: 22 lis 2010, 18:30

Panasonic EPS 270 C II vs Audio Technica AT 120

#3

Post autor: szmojtek »

Pozwolę podłączyć się pot ten post. Czy mogę grać wkładką Technics (podejrzewam, ze to to samo co Panasonic) EPC 270 C II, tyle tylko, że z ustawionym naciskiem 2 g? Takie ustawienie trochę poprawia brzmienie starych metalowych płyt na moim sprzęcie. Tzn, trochę wyciąga dół i średnicę. Jakie są konsekwencje ustawienia większego nacisku i czy te 0,25 grama ma jakieś znaczenie?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41705
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Panasonic EPC 270 C II vs Audio Technica AT 120

#4

Post autor: Wojtek »

Zalecany przez producenta nacisk dla wkładki Technics EPC-270CII to przedział 1.5-2.0g. Tak więc twoje ustawienie mieści się w górnych zalecanych granicach. Innymi słowy, nic złego się nie stanie :)
szmojtek pisze:Jakie są konsekwencje ustawienia większego nacisku i czy te 0,25 grama ma jakieś znaczenie?
Cóż, większy nacisk ma teoretycznie większy wpływ na zużycie płyty per odtworzenie. A co do znaczenia to sam lepiej wiesz jaki daje efekt takie ustawienie :)

Wkładki zachowują się różnie na różnych ramionach gramofonowych, dlatego też trzymanie się wypośrodkowanej wartości nacisku nie jest zawsze najbardziej optymalnym ustawieniem. Daje to oczywiście dość duże pole do eksperymentowania z brzmieniem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ