Audiotechnica MG-35V

Tematy poświęcone konkretnym modelom i seriom wkładek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#1

Post autor: Sindsoron »

Robiąc zdjęcia do do innego tematu przyjrzałem się uważniej wkładce zamontowanej w moim gramofonie i zacząłem się zastanawiać czy warto kupować AT-95, czy może jednak lepiej było by po prostu kupić nową igłe do tej którą mam teraz. Jest to Audiotechnica MG-35V
Obrazek

Czy ktoś z was wie co ona jest warta? Szukać igieł do niej czy lepiej zainwestować w nową AT-95?


EDIT

Poszperałem troche i dowiedziałem się że była ona montowana fabrycznie w moim gramofonie i że jest to tak właściwie to samo co AT-10 tylko że robione przez Sanyo (tak przynajmniej twierdził jakiś koleś na forum audiokarma). Znalazłem też do kupienia igłę do AT-10 (http://allegro.pl/igla-gramofonowa-audi ... 70143.html) i z opisu wychodzi że będzie pasować do mojej MG-35V i że z tym Sanyo koleś z audiokarma miał rację.

Pozostaje tylko pytanie czy warto wydawać kasę na igłę do niej czy jednak lepiej kupić nową AT-95?

EDIT2

Na vinylengine znalazłem jakieś dane o niej. Wychodzi że waży 5,5g, dedykowany nacisk 2-3g, szlif igły - Shibata (nie wiele mi to mówi)

za to jak sprawdziłem dane AT-10 to wyszło że waży ona 5,5g, nacisk - 1,5-2,5g, pasmo przenoszenia 20Hz - 20kHz, szlif igły sferyczny 0,7mil (?)

...przy AT-10 wszystkie rubryczki były wypełnione, za to przy MG-35V tylko kilka... już nie wiem co o tym myśleć...
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#2

Post autor: Wojtek »

Brawo za niezłe zbadanie tematu :) Postaram się rozwiać wątpliwości.

Audio Technica MG-35V była produkowana przez AT dla Sanyo (a nie na odwrót). Jak już zdążyłeś ustalić, jest to de facto przebrandowane body od AT-10 (nazywa się inaczej ze względu na umowę z Sanyo, żeby odróżnić ją od "oryginalnego" AT-10), wstępnego/najniższego modelu ze swojej serii.

Zwykła AT-10 miała szlif sferyczny (i tak też pewnie jest w tym przypadku). Istniała też odmiana ze szlifem Shibata, o oznaczeniu AT-10S. Tak więc moim zdaniem w bazie danych vinylengine wkradła się pomyłka :)

Do AT-10 pasują igły z AT-11 i AT-12 o szlifach eliptycznych (E) i shibata (S, Sa).
Tak więc jeśli chcesz wyciągnąć jak najwięcej z tej wkładki to poszukaj chociażby igłę ATN-12E lub ATN-12S.

Następcą AT-10 był model AT-110 :)

AT-11E wydaje się mieć podobne osiągi do współczesnej AT-95E, jednakże są to wkładki z dwóch różnych okresów i serii więc mają prawo brzmieć inaczej :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#3

Post autor: Sindsoron »

Na czym polega różnica pomiędzy szlifem eliptycznym a shibata?

wg faceta z tej aukcji (http://allegro.pl/igla-gramofonowa-audi ... 70007.html) igła AT-12E pasuje tylko to wkładek audiotechnica: AT-12 (XE, SA, S), AT-VM 3; akai PC-150; telefunken TM-600

EDIT

Poszperałem i z tego co zrozumiałem to Shibata była głównie do kwadrofonicznych płyt i kształtem przypomina szlif eliptyczny. Wg kilku osób na audiokarma igły AT-12 będą pasować do AT-10, a co z tym idzie będą pasować do MG-35V. Zatem za jakiś czas zainwestuje pieniądze w nową igłę do mojej wkładki.
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#4

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:Na czym polega różnica pomiędzy szlifem eliptycznym a shibata?
Szlif "shibata" ma różne nazwy. Shure np. nazywa ten szlif "hipereliptycznym" :) Czyli taki ulepszony eliptyk.
Sindsoron pisze:wg faceta z tej aukcji (http://allegro.pl/igla-gramofonowa-audi ... 70007.html) igła AT-12E pasuje tylko to wkładek audiotechnica: AT-12 (XE, SA, S), AT-VM 3; akai PC-150; telefunken TM-600
Facet wkleił jakąś notkę informacyjną, trudno traktować to jako wyrocznię :) Zresztą, WAMAT handluje zamiennikami.
Sindsoron pisze:Poszperałem i z tego co zrozumiałem to Shibata była głównie do kwadrofonicznych płyt i kształtem przypomina szlif eliptyczny.
Tak jak napisałem. Co do kwadrofonii to tak, jedynie ten szlif umożliwił odczytanie informacji z płyty w paśmie aż do 45-50kHz, co było konieczne przy jednym z pierwszych popularnych systemów kwadrofonicznych na winyle, system CD-4.

Mimo wszystko szlif Shibata jest lepszy od "zwykłych" eliptyków. Jeszcze lepiej przylega do rowka, odczytuje więcej oraz w mniejszym stopniu zużywa płytę. Tak więc nie można igły z tym szlifem zaszufladkować jako te, które są potrzebne do CD-4 :)
Sindsoron pisze:Wg kilku osób na audiokarma igły AT-12 będą pasować do AT-10, a co z tym idzie będą pasować do MG-35V.
Przecież sam o tym napisałem, szukałeś potwierdzenia? :D <żart>
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#5

Post autor: Sindsoron »

szukałem igieł to tej mojej wkładki... i w polsce to tylko te zamienniki od wamatu (at-10 = sferyczny, at-12 = eliptyczny), a ebayu też same zamienniki sferyczne i eliptyczne... nigdzie nie ma shibaty ;( będzie mi musiał zamiennik at-12 z wamatu wystarczyć...
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#6

Post autor: Wojtek »

Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#7

Post autor: Sindsoron »

unikałem sklepów ;p i skupiłem się na ebayu i allegro... w polskich sklepach nie ma nic praktycznie... a w zagranicznych... mimo wszystko cena ~70 dolarów mnie troche odstrasza ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#8

Post autor: Wojtek »

Tyle kosztuje rzadka Shibata :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#9

Post autor: Sindsoron »

czyli jednak zadowolę się eliptycznym zamiennikiem od wamatu
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#10

Post autor: Sindsoron »

igła z wamatu już do mnie dotarła i zabrałem się za jej montowanie. no i zaczęły się schody ;p kiedy zdejmowałem starą igłę nie wiedzieć dlaczego wyjąłem całą wkładkę z heahshella i teraz mam problem z podpięciem kabli. wiem że biały to lewy kanał + itd. ale jak szukałem na necie instrukcji to wszędzie biały kabel szedł do prawego dolnego styku (patrząc na wkładkę od tyłu, z igłą skierowaną ku dołowi), a u mnie z headshella ten kabelek biały wychodzi z dobrej strony (prawo-lewo), ale nie z góry a z dołu...

wrzucam kilka fotek dla zobrazowania

Obrazek

czy takie podłączenie jest prawidłowe?
Obrazek
Obrazek
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#11

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:nie wiedzieć dlaczego wyjąłem całą wkładkę z heahshella
Ja też nie wiem jak to się mogło "przypadkiem" stać, skoro wkładka jest mocno przytwierdzona śrubkami do headshella :)

Głupio, teraz poza kabelkami czeka cię ustawienie overhang :)

Połączenie od strony headshella jest OK, ale od strony wkładki jest coś nie tak :) Z tego co widzę to masz tam wszystko na odwrót :D

Patrząc od góry (tak jak masz na swoich zdjęciach):
Zielony i niebieski przewód powinny być u góry, czerwony i biały na dole. Dodatkowo, zielony i czerwony przewód powinny być po lewej stronie, a niebieski i biały po prawej.

Jeśli powyższy opis jest niejasny to przedstawię go jeszcze w innej formie, a mianowicie "co zamienić na co":
Niebieski -> Czerwony
Zielony -> Biały
Biały -> Zielony
Czerwony -> Niebieski

Mam nadzieję, że się powiedzie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#12

Post autor: Sindsoron »

już poprawiłem i śmiga ;) ...to się stało tak przypadkiem a właściwie z rozpędu ;p dopiero teraz w sumie zobaczyłem że na wkładce jest oznaczenie które bolce są od lewego a które od prawego kanału :3 dodatkowo w pewnym sensie oznaczone jest też które bolce są od masy ;p między tymi bolcami jest ślad po odcięciu nadmiaru plastiku po wtrysku
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41568
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Audiotechnica MG-35V

#13

Post autor: Wojtek »

Sindsoron pisze:dopiero teraz w sumie zobaczyłem że na wkładce jest oznaczenie które bolce są od lewego a które od prawego kanału :3 dodatkowo w pewnym sensie oznaczone jest też które bolce są od masy ;p między tymi bolcami jest ślad po odcięciu nadmiaru plastiku po wtrysku
No widzisz, to już w ogóle bajka i problemu nie ma :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
AndrewMD
Posty: 85
Rejestracja: 12 wrz 2012, 12:35

AT mg-35v - nacisk

#14

Post autor: AndrewMD »

Witam, jaki nacisk powinienem ustawić dla wkładki AT mg-35v. Standardowo 1.75g czy może jakiś inny

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

AT mg-35v - nacisk

#15

Post autor: Sindsoron »

Zależy jaką masz igłę, jak są to igły dedykowane do niej to 2g będą najlepszym rozwiązaniem
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
ODPOWIEDZ