Czy da sie jakoś zweryfikować stan igły ?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
wiktorsam
Posty: 302
Rejestracja: 06 lis 2010, 18:52

Czy da sie jakoś zweryfikować stan igły ?

#1

Post autor: wiktorsam »

Witam
Jak wiadomo zakupiłem sobie sabę psp-250, wczoraj dorwałem przelotkę z din5 na cinch i uruchomiłem gramofon. Wcześniej skontrolowałem igłę wizualnie i była okrutnie usyfiona, dwa razy grubsza niż normalnie ;). Wyczyściłem ją delikatnie patyczkiem higienicznym nasączonym izopropanolem i wydawała się ok, tzn na pewno jest ostra ;). Zaryzykowałem i uruchomiłem na niej jedną z moich mniej wartościowych płyt i dźwiękowo jest bdb, stereofonia super, zero sybilantów.
Próbowałem ją obejrzeć pod mikroskopem, niestety mam za duże powiększenie i małą głebię ostrości przez co widzę sam koniuszek czubka i nie da się stwierdzić czy jest ok czy nie. Mam jeszcze plan zrobić jej fotę w super macro, ale to muszę do pracy zabrać bo w domu nie mam takiego obiektywu.
sony ps-x75, shure V15 V SAS, Audio-technica AT20SLa, at30e, empire 4000d III, shiit mani, Hypex Ncore nc252mp, DAC topping dx7 pro
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41701
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Czy da sie jakoś zweryfikować stan igły ?

#2

Post autor: Wojtek »

Dobrze robisz, innych "pewnych" metod poza mocnym mikroskopem lub super macro raczej nie ma. No, bez laboratoryjnego sprzętu przynajmniej :)

Aczkolwiek nawet z dokładnym obrazem igły trudno jest dokładnie ocenić jej przebieg. Stan tak, ale jak nie wiesz jak igła wyglądała od nowości to nie masz niestety porównania.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Krzyś
Posty: 467
Rejestracja: 23 kwie 2010, 21:52

Czy da sie jakoś zweryfikować stan igły ?

#3

Post autor: Krzyś »

Urbański w swojej książce "Gramofon Stereofoniczny" polecał albo mikroskop, albo urządzenie rzucające cień igły na ścianę/ekran. Pośrednio też o zużyciu igły można było się dowiedzieć przejeżdżając wacikiem wzdłuż rowków płyty - czarny proszek na waciku świadczył o jej ukruszeniu. Przy czym ten sposób nie wydaje mi się godny polecenia.
warm regards,
Krzysztof Kaspruk

Gramofon: Sharp RP-107/117 x3, Sharp Optonica RP-114, Lenco L75, Technics SL-BL3
Wkładka: Stanton L720EE (T4P), Stanton 500v3
Wieża: Sony
Awatar użytkownika
restimek
Posty: 574
Rejestracja: 10 maja 2011, 13:00
Gramofon: Technics SL-Q33
Lokalizacja: Warszawa

Czy da sie jakoś zweryfikować stan igły ?

#4

Post autor: restimek »

Podczepiam się do tematu i oto moje pytanko:
Czy pod koniec żywotności igły słychać jakieś dodatkowe zakłócenia itp? Czym tak w ogóle objawia się zużycie igły? Zastanawiam się kiedy będę musiał wymienić igłę w swoim Technics'ie :)
Technics SL-Q33 (JVC Z1S Jico Shibata), Nuda mini, Sony CDP-X777ES, Sony CDP-X222ES (zlampizowany), Sony TC-K750ES, Sony TA-E77ESD, Onkyo M5090, Avance Alpha 880i
ODPOWIEDZ