Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Antares
Posty: 2
Rejestracja: 01 gru 2023, 14:41

Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#1

Post autor: Antares »

Dżem dobry,

to moj pierwszy post na forum, takze prosze o wyrozumialosc ;)

Niespelna tydzien temu stalem sie szczesliwym posiadaczem Denona DP-400. Byl to prezent i karnet wejscia do swiata dzwieku analogowego. Stety - niestety z zawodu jestem muzykiem i rezyserem dzwieku, wiec o ile nie jestem wielkim znawca sprzetu hi-fi, o tyle ucho mam wyostrzone - skrzywienie zawodowe. ;)

Zanim nabawilem sie gramofonii, postanowilem skompletowac sobie sprzet w oparciu o swoje preferencje i muzyke, ktora slucham, totez wybralem:
- Zen DAC V2 podlaczony do macbooka
- Kenwood KA-7300
- Dali 850

Po nabyciu Denona w torze fonicznym zastapil miejsce Zen DAC'a... no i otworzylem puszke pandory.

Pierwszy mankament jest taki, ze dzwiek z gramofonu miejscami bywa przesterowany.
Nie wiem, o co biega. Sygnal z Denona wychodzi z wyjatkowo wysokim poziomem. Troche pomoglo -20dB na wzmaku, ale i tak jest to niepokojace. Ale o ile nikt z Państwa nie ma za pazucha gotowego rozwiazania (pomijalem tez pre-amp w gramofonie przelaczajac z tylu pipsztok eq i wchodzac w wejscie PHONO w Kenwoodzie - to samo), to chcialbym sie pochylic nad drugim problemem - z tym moze poradze sobie osobiscie.

A drugi problem jest taki, ze porownywalem dzwiek z ZEN DAC V2 i z Denona DP-400 i w skrocie, ten ZENowy jest bardziej zrownowazony, bardziej selektywny i w niskim srodku bas jest okragly i jedrny - z gramofonu zmulony. Ponizej przedstawie wlasne odczucia po przesluchaniu Dark Side of the Moon - remaster 2023, mozna je pominac i przejsc do kolejnego akapitu:

Denon DP-400:
- werbel ciemny, malo punchu
- blachy ciemne [tu akurat +]
- Hammond walczy z gitara o miejsce w niskim pasmie (100 Hz - 500 Hz)
- Bas malo konnkretny, 'buła'
- Wokal ciemny [+]
- Fortepian szklisty i nosowy
- Wokal wycofany, cichszy niż reszta instrumentów

ZEN DAC AUDIO V2:
- werbel dobry punch, tomy slyszalne uderzenia i wysokosci nastrojenia skor
- wszystkie 'skory' w bebnach maja dobry atak
- bas zaokraglony, jedrny, precyzyjny
- teraz dopiero jestem w stanie wyslyszec partie Hammonda i Fortepianu w niskiej oktawie
- wyrazniejsze poglosy (z gramofonu prawie ich nie slychac)
- wokal jest blizszy, wyrazniejszy

Efekt jest taki, ze z ZEN DAC moglbym spisac caly aranz i slysze wyraznie dzwieki i artykulacje kazdego instrumentu, z gramofonu jest mniej klarowny dzwiek i bula w niskim pasmie.

W zwiazku z tym pytanie do Was - czy to kwestia igly/wkladki? Czy po prostu tlocznia sie nie popisala w porownaniu do cyfrowej wersji?
Gdy sluchalem na gramofonie Random Access Memories, Leftoverture i Toto IV to mniej mi to podpadalo i brzmialo lepiej, a jednak mam wrazenie, ze co zmieniam plyte, to ciagle krece galkami treble i bass i nie jestem w stanie zafiksowac wszystkiego 'raz a dobrze'.

Jesli to faktycznie kwestia igly/wkladki, to pytanie do Was, co polecacie jako zamiennik. I w ogole jestem ciekaw Waszej ekspertyzy, na ile oczywiscie mozna ja zrobic w oparciu o szczatkowy opis na forum. :P

Dzieki za uwage i z gory dzieki za pomoc!


[edit] Zapomnialem o najwazniejszym - jesli chodzi o muze, ktorej bede sluchal na gramofonie, to raczej bedzie to klasyka rocka lamana na nowy jazz/ r&b / funk. Dla przykladu: Toto, Kansas, Lynyrd Skynyrd, Pink Floyd, Led Zeppelin, Peter Gabriel, Phil Collins, Glasper, Moonchild, Vulfpeck, Bruno Mars, Pj Morton, Gregory Porter, Kurt Elling i troche na smaczek Bonobo, Kiasmos, Ben Bohmer, Christian Loffler
Awatar użytkownika
Mawis
Posty: 4745
Rejestracja: 04 cze 2021, 18:21
Gramofon: JVC QL-A7
Lokalizacja: Owczarnia

Re: Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#2

Post autor: Mawis »

Antares pisze:
01 gru 2023, 15:59

Jesli to faktycznie kwestia igly/wkladki, to pytanie do Was, co polecacie jako zamiennik.
A co masz? - zaraz koledzy zapytają... ;)
JVC QL-A7, JVC Z1S, ADC QLM 32 MKIII, Nikko STA-8080, Dual CL 720
Akai CD 1100, Luxman L-230, Namco NSZ-333
-----------------------------------------------------------------------

“𝙶𝚘𝚘𝚍 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚜 𝚐𝚘𝚘𝚍 𝚗𝚘 𝚖𝚊𝚝𝚝𝚎𝚛 𝚠𝚑𝚊𝚝 𝚔𝚒𝚗𝚍 𝚘𝚏 𝚖𝚞𝚜𝚒𝚌 𝚒𝚝 𝚒𝚜.”
~ 𝑴𝒊𝒍𝒆𝒔 𝑫𝒂𝒗𝒊𝒔
Awatar użytkownika
kinky
Posty: 3848
Rejestracja: 24 cze 2021, 19:48
Gramofon: Philips 5877
Lokalizacja: Konin

Re: Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#3

Post autor: kinky »

Szybki risercz i wkładka to prawdopodobnie CN-6518 posądzana o bycie AT3600.
Philips 5877/GP 401 II - [MiBoxS-Fiio D03] - Tensai TA-2045 - Infinity Reference 31i
Panasonic XR45/CD S65 - Jamo Studio 160
Technics EX510/CD PG580A - Altus 120A
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#4

Post autor: Wojtek »

Winyl nie zagra jak cyfra, to jedno.
Masz AT-91/AT-3600, czyli najtańszą wkładkę typu MM, to drugie.

Lepiej korzystać z sekcji phono w Kenwoodzie niż polegać na preampie w Denonie.

Ogólnie to mizerny gramofon, ale skoro prezent to trudno, najwyżej kiedyś zmienisz.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#5

Post autor: winylowy_luke »

Cześć, witaj na forum!

Dwie sprawy:
1.Wyłącz Phono w gramofonie i wepnij się w wejście Phono we wzmacniaczu - na pewno jest lepszej jakości niż Danone.
2.Władka do wymiany, może koledzy doradzą coś fajnego z używek na forum.
Ja polecę z nowych: Audio Technica VM540ML albo coś ze stajni Ortofon np 2M Blue czy Bronze.

Poza tym najnowsze wznowienia Darksajd na winylu grają tak sobie.
Warto poszukać czegoś z epoki: UK, Germany czy Japan.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
martin.h
Posty: 966
Rejestracja: 01 kwie 2018, 23:06
Gramofon: Technics SL-1600MK2
Lokalizacja: SPI

Re: Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#6

Post autor: martin.h »

Jak chcesz ciepłą wkładkę to Nagaoka MP110 lub MP200, zależy od budżetu, najtaniej kupować z Japoni, przez eBay lub z innego źródła.
Marantz 2230 / Technics SL-1600Mk2 / Akai CD-37 / Grundig Box 650b / Beyerdynamic DT770 PRO
Antares
Posty: 2
Rejestracja: 01 gru 2023, 14:41

Re: Alternatywa igly/wkladki dla Denon DP-400

#7

Post autor: Antares »

Dzięki piękne za odpowiedzi - utraciłem na jakiś czas dostęp do forum, więc dopiero teraz nadrabiam!

Na razie spróbuję się zPHONOnizować, a najwyżej potem dam znaka, ile dobrego z tego wyszło ;)

Dzięki serdecznie za pomoc i podpowiedzi - jak już uzbieram, to będę przeglądał Wasze propozycje!
ODPOWIEDZ