Jak cięzki headshell do wkładki?

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#16

Post autor: pawelgrab »

Wojtek pisze:
18 maja 2023, 22:42
fajnie by było jakby to przestała być jakaś czarna magia

Jeżeli kto ma nudy to można sobie policzyć ME dla każdego gramofonu, chociaż nie wiem po co - jest szereg liczących algorytmów np. na winylengine czy innych też dobrych autorskich - nie wiem jaka to jest trudność - wystarczy waga jubilerska i jakiś przymiar liniowy - mierzymy:

1. odległość między końcówką igły wkładki a osią obrotu ramienia

2.ważymy przeciwwagę

3. ważymy headshell z kabelkami ( bez wkładki i igły)

4. ważymy rurkę ramienia - kładąc jej końcówkę od headshela na wagę - przy antyskatingu na 0

teraz te dane do arkusza i finito na masę efektywną ramienia - jeżeli arkusz do prostego ramienia a nasze s to trza przemnożyć
przez podaną stałą - także nie wiem jaka jest rudność o której piszesz :D :
Wojtek pisze:
18 maja 2023, 22:42
Jaką ma m.e. ramię Adama - nie wiem, fajnie by było to ustalić.
niech ustalają ci co na tym grają - dla reszty ta wiedza nie potrzebna :mrgreen:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#17

Post autor: dale »

Testy na płycie zaraz zrobię, test obrotów zrobiłem
Screenshot_20230519-103022.jpg
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#18

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze:
18 maja 2023, 21:28
No OK tylko tak zdrowo-rozsądkowo - kto poczytalny wiesza podatną wkładkę na ciężkim długim ramieniu? :morda:
Innymi słowy - jeśli ramię samo w sobie nie licząc koszyka ma wysoką masę efektywną to siłą rzeczy nie ma co robić cudów.
Tak samo jak nie ma co przerabiać coś ultra-lekkiego po to żeby zawiesić na tym SPU.

Także nie przytaczajmy ekstrema bo zacznie się robić komicznie :morda:
To może z innej strony. Bardzo podatne wkładki (np. AT OC9/III ze swoimi 35-38CU/10Hz ) na ramionach z wymiennymi headshelami w standardzie SME i tak będą miały rezonans poniżej optimum. To są zazwyczaj ramiona o średniej masie efektywnej a tam potrzeba czegoś naprawdę lekkiego (o ile rezonans nas interesuje). Np taki 1210 ma z fabrycznym lekkim headshellem ME 12g a tu trzeba by zejść do 4-6g. W ramieniu ze złączem SME które swoje waży i wymienym headshellem tego nie da się zrobić. Dla takich wkładek pozostają ramiona lekkie ze zintegrowanymi headshellami.

AT OC9/III może też nie jest reprezentatywnym przykładem bo sama wkładka do swojej podatności jest dużo za ciężka. Z drugiej strony ludzie wieszają to na wszystkim i gra mimo to.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41635
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#19

Post autor: Wojtek »

pawelgrab pisze:
19 maja 2023, 10:14
nie wiem jaka to jest trudność
pawelgrab pisze:
19 maja 2023, 10:14
także nie wiem jaka jest rudność o której piszesz :D :
Trudność jest taka że te magiczne arkusze dla jednych ramion się sprawdzają, a dla innych nie.
Dlatego ciężko je brać na poważnie.

Płyta testowa z testem rezonansu + igła ze znaną podatnością = nie trzeba się wiele zastanawiać, mierzyć ważyć liczyć i cudować :morda:

Także dale od tego nie ucieknie.

@Bacek
Dziwny argument, bo AT-OC9/III nie jest ani podatną ani bardzo podatną wkładką. Podobna sztywność zawieszenia co u wkładek Hana.

40cu @ 10Hz to podatność na poziomie ADC XLM II, do której to producent oferował ramię ADC LMF-1 o całkowitej masie efektywnej 6g, więc matematycznie i teoretycznie wszystko się zgadza, tyle tylko że nie wspominałbym o AT-OC9/III w takim samym kontekście :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#20

Post autor: winylowy_luke »

Z tymi Japońskimi wkładkami z podatnością to są jakieś jaja.
Dynamiczna podatność nie może być wyższa od statycznej :naughty:

Dane wkładki:
https://www.audio-technica.com/en-eu/at-oc9-iii
Podatność statyczna: 35×10-6cm/dyne

Zgrubnie licząc dynamiczna @10Hz to będzie połowa czyli ok 17 cu.

Warto przeczytać:
https://nirvanasound.com/wp-content/upl ... 20Mark.pdf

Dlatego też bez sprawdzenia empirycznie płytą testową na ramieniu z dokładnie określoną masą efektywną się nie obejdzie.
W kalkulatorze też warto wklepać dane jak Paweł radził. Potem porównać otrzymane wyniki.

Zatem Dale - do dzieła :mrgreen:
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#21

Post autor: winylowy_luke »

pawelgrab pisze:
18 maja 2023, 22:38
zresztą każda kombinacja wkładki i ramienia wykazuje rezonans , który jest tłumiony...
Ciekawe, rozwiniesz myśl? ;)

Każdy gramofon zaczynając od Bambino aż po taki np. Tech Das Air Force będzie miał rezonans wkładki ramienia - sztuką jest dobrać to tak aby zmieścić się w tym przedziale 8-12Hz.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#22

Post autor: Bacek »

winylowy_luke pisze:
19 maja 2023, 11:58
Dlatego też bez sprawdzenia empirycznie płytą testową na ramieniu z dokładnie określoną masą efektywną się nie obejdzie.
W kalkulatorze też warto wklepać dane jak Paweł radził. Potem porównać otrzymane wyniki.
Zatem Dale - do dzieła :mrgreen:
Liczenie liczeniem, ale tą akurat mierzyłem i nie chciało wyjść inaczej niż więcej od statycznej, gdzieś się widać producent z prawdą rozmija.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#23

Post autor: Bacek »

pawelgrab pisze:
18 maja 2023, 22:38
zresztą każda kombinacja wkładki i ramienia wykazuje rezonans , który jest tłumiony...,
Jak by był stłumiony to go be nie było ani na pomiarach ani optycznie. Tłumienie a stłumienie to spora różnica, przygaszenie światła o 0,5% wiele nie wnosi.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#24

Post autor: dale »

Odpaliłem płytę testową na Shure 97xE - pełen oryginał. Wcześniej poważyłem headshelle z kablami i śrubami, Oryginalny unitrowski, bez fasolek, waży 12,62 g, zastosowany przeze mnie wazy 11,52g. Dźwięk najmocniej wibruje przy odczycie lektora 7 Hz, Przy 9 Hz stoi jak zamurowany, tak samo poniżej.

Co z tego dla mnie wynika? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
ps. zdjęcia całości wrzucę jak dojdzie pokrywa :) A testy rezonansu powtórzę jak dojdzie do mnie Philips od Wojtka :) To też znana wkładka więc będzie można coś powiedzieć.
Plików na razie nie wrzucam, bo muszę poprawić prawy prawy kanał w nudzie, bo jest zauważalnie cichszy. pewnie coś na switchach pokombinowałem
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#25

Post autor: Bacek »

Żeby przejść w okolice 9Hz musiał byś zdjąć koło 8g wagi a może i więcej (lżejszy headshell, nylonowe śrubki). Może być problematyczne, 8Hz z małym hakiem powinno się udać.

Czy bez zmiany to będzie przeszkadało to już zależy od gramofonu.
Ostatnio zmieniony 19 maja 2023, 12:44 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#26

Post autor: winylowy_luke »

dale pisze:
19 maja 2023, 12:31
Co z tego dla mnie wynika? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
Wynika to że M.E. ma się gdzieś w przedziale 12-14. Pliki wrzuć to ustalimy dokładnie gdzie jest wierzchołek tego rezonansu.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#27

Post autor: winylowy_luke »

No i to samo potem dla AT-LP-120:)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
dale
Posty: 2400
Rejestracja: 21 lut 2017, 07:56
Gramofon: Daniel, JW 1200
Lokalizacja: Lublin

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#28

Post autor: dale »

Się zrobi :) Dzięki bardzo za pomoc, choć sprzęt nie ma poważania w środowisku, może się jednak przydadzą te pomiary komuś oprócz mnie.

Rozumiem że mam zgrać do pliku dźwiękowego ścieżkę do pomiaru rezonansu kablem łączącym gniazdo mikrofonowe w komputerze z wyjściem rca z nudy?

ps. lżejszy headshell i lżejsze śrubki to nie problem, kilka gram dało by się jeszcze zdjąć, musiał bym tylko przygotować nową przeciwwagę, znaczy zeszlifować (mam ze dwie czy trzy takie, więc nie problem).
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#29

Post autor: winylowy_luke »

dale pisze:
19 maja 2023, 14:19
Rozumiem że mam zgrać do pliku dźwiękowego ścieżkę do pomiaru rezonansu kablem łączącym gniazdo mikrofonowe w komputerze z wyjściem rca z nudy?
Dokładnie tak, np używając Audacity i ustaw 24bit i 96kHz. W windows też trzeba osobno ustawić dla wejścia liniowego te parametry.
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: Jak cięzki headshell do wkładki?

#30

Post autor: pawelgrab »

winylowy_luke pisze:
19 maja 2023, 12:43
Wynika to że M.E. ma się gdzieś w przedziale 12-14.
jeżeli mówimy konkretnie o oryginalnym ramieniu gramofonu typu s : UNITRA FONICA R8A GS-431 G-8010 to masa efektywna wynosi 20g 8-)

shure m97e podatność dynamiczna podawana na 25 (µm/mN) :roll: ale - de-statcizer czyli posiada dynamiczny stabilizator tłumienia,
mf 100 s podatność dynamiczna (nie mylić ze statyczną) podawana na 9


czyli wykresy do wygenerowania,


- co do rezonansu a raczej częstotliwości rezonansowej :

1.w zakresie 7-12Hz jest optymalna dla systemu,
2. nieznacznie wykraczająca poza optymalny przedział czyli 6,5-7Hz i 12-14Hz może być stosowana bez problemów,
3. poza przedziałem 6,5-7Hz i 12-14Hz jest wątpliwa i system może nie działać prawidłowo :think:
Ostatnio zmieniony 19 maja 2023, 15:49 przez pawelgrab, łącznie zmieniany 1 raz.
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
ODPOWIEDZ