Wymiana igły do P30 lub całej wkładki T4P

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
VinylRookie!
Posty: 15
Rejestracja: 26 paź 2020, 21:25

Wymiana igły do P30 lub całej wkładki T4P

#1

Post autor: VinylRookie! »

Widziałem na forum, że było trochę wątków o podobnej tematyce, ale minęło sporo lat i niektóre rozwiązania są już nieaktualne, ze względu na brak dostępności części. Dlatego pozwoliłem sobie stworzyć nowy wątek.

Zakupiłem swój pierwszy gramofon, w związku z mocno ograniczonym miejscem wybór padł na model o kompaktowych wymiarach, czyli SL-J1 firmy Technics z napędem tangencjalnym.

Sprzęt gra bardzo fajnie i służy głównie do odsłuchu płyt z zagraniczną muzyką rockową z lat 70-tych i 80-tych, są to często pierwsze wydania.

W związku z tym, że gramofon nabyłem używany, to niestety nie mam pojęcia ile godzin przepracowała igła.
Z tego co udało mi ustalić to na chwilę obecną dostępny jest jedynie zamiennik igły typu EPS-30CS z Wamatu, którego raczej na tym forum nikt nie poleca.
Co zatem polecacie w tym wypadku? Zamiana całej wkładki P30 na inną, do której są dostępne dobrej jakości igły?
Jestem początkującym gramofonomaniakiem i nie chciałbym na początek wydać więcej pieniędzy na wkładkę, niż kosztował sprzęt do odtwarzania.
Proszę o poradę bardziej doświadczonych użytkowników.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15177
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Wymiana igły do P30 lub całej wkładki T4P

#2

Post autor: darkman »

Leszy nowy zamiennik niż igła o nieznanym przebiegu z grubsza.

Dostępność lepszych:
https://www.dacapoaudio.com/4024-Techni ... styli.html
https://www.hifishark.com/model/technics-epc-p-30

Poza tym te zamienniki za 78 pln dają radę. Z niepolecaniem przez nikt też bym nie dramatyzował :)

Idąc dalej w kolegi rozważaniach, to dodam - przecież Wamat tego nie produkuje, to któraś z firm aftermarketowych typu pfeifer, tonadel itp.. w tej chwili dokładnie nie pamiętam lub jakiś producent dalekowschodni, wówczas będzie jakaś informacja typu Taiwam, made in Japan itd ale kto to produkuje na prawdę wie tylko sprzedawca, choć niekoniecznie bo bierze je od jakiegoś europejskiego reselera.

Na wymianę fajna wkładka to np Shure M92, trzeba szukać NOS lub korpus i dokupić igłę idąc tropem jw. Jest o tyle korzystną w zakupie, że jeśli znajdziesz nową np w blistrze to masz od razu komplet z przejściówką na 1/2" (SME), zatem nawet jeśli zmienisz kiedyś gramofon na inny typ mocowania, to będzie pasować.
ODPOWIEDZ