HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#1

Post autor: Linu666 »

Koledzy mam pytanie,
jak w tytule posiadam ramię JELCO AS 200 a wraz z nim nieoryginalny headshell a przy okazji chcę wymienić wkładkę na JELCO 4C-1X która mając szerokość 18,5mm nie wchodzi mi w obecny koszyk co zmusza mnie do zmiany do zmiany tego akcesorium. Nie udało mi się znaleźć nigdzie manuala do tego ramienia oraz opisu jakiegokolwiek z parametrami i nie wiem jakie wagi są dopuszczalne do zastosowania. Obecny koszyk waży bez wkładki waży 6,9g i posiadał na sobie wkładkę AKAI PC 100 o masie 7g(informacje od wuja googla). Wkładka którą chcę zastosować ma masę 6,4g i teraz chciałbym się dowiedzieć jaki jest przedział masy odpowiedni dla tego ramienia do zastosowania lub do jakiej masy dążyć żeby to miało sens, dobrze funkcjonowały z tym ramieniem?
Czy ktoś z forumowiczów będzie w stanie mi coś podpowiedzieć lub pokierować gdzie takich rzetelnych informacji wyszukać?

P.S.- jeśli temat z czapy lub w złym miejscu albo nie tak zamieszczony to śmiało ganić bo pewnie jak na wszystkich forach są standardy a nie chciałbym swoim postem podpaść na starcie ;)
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#2

Post autor: pawelgrab »

Linu666 pisze:
08 kwie 2023, 09:45
Nie udało mi się znaleźć nigdzie manuala do tego ramienia oraz opisu jakiegokolwiek z parametrami
słabo szukałeś, ale rozumiem to lenistwo wiosenno-świąteczne ;) , daję na papierze odpowiedzi do poczytania na okres świąteczny - rozwieją wątpliwości :D :

s-l1600.jpg

i jeszcze stronka (po ang. ale włącz tłumacza jak trza) ;) :

https://www.vinylengine.com/library/jelco/sa-200.shtml
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#3

Post autor: Linu666 »

Dzięki wielkie ale to akurat mam ale nie ogarniam tych treści co tam są zapisane bo piszą o wkładce. Dlatego napisałem na forum bo mowa o masie 4-12g ale czego i z dowagą 9-17g. Czy to się dotyczy kompletu czyli koszyka z wkładką? Koszyka? Czy samej wkładki ale aż 12gram? Mi chodzi o masę koszyka bo chyba nie ma dowolności w tej materii. Czy HS można montować dowolnej wagi? No raczej nie wydaje mnie się ;) pewnie są jakieś granice masy jako kompletu.
Awatar użytkownika
winylowy_luke
Posty: 1703
Rejestracja: 02 lut 2016, 10:16
Gramofon: Technics SL-1210GR
Lokalizacja: Podkowa Leśna
Kontakt:

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#4

Post autor: winylowy_luke »

Zakres mas jest podany dla oryginalnego koszyka.
Jak znasz jego masę to możesz użyć dowolnego innego koszyka SME ze zbliżona wagą.
Wkładki poza wagą własną maja jeszcze podatność dynamiczną która jest równie ważna - zależy od masy efektywnej tego ranienia wyliczonej a jakże dla oryginalnego koszyka:)
Technics SL-1210GR+KAB Fluid Damper@AT-OC9XML/Denon 103R/Shure V15 V-MR (SAS/B)/Shure V15 III (SAS/B)/Empire 4000 D/I
HusaRIAA v2
Topping E50+L50+PA5/Audiosymptom i8 mod @Wilk-Audio-Projekt/Sennheiser HD 660S
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#5

Post autor: pawelgrab »

Linu666 pisze:
09 kwie 2023, 08:33
No raczej nie wydaje mnie się ;) pewnie są jakieś granice masy jako kompletu.

dowaga - dodatkowe obciążenie przeciwwagi - ciebie nie dotyczy, więcej na Forum przy posiadaczach Sony PS-X3/X4/X6/X7 były takie projekty,

- oryginalny headshell do twojego jelco... zgaduję... mniej więcej 9 g,
- ramię ma masę efektywną ... zgaduję ... mniej więcej 16 g (z oryginalną"główką"),
- wkładka z igłą 4 do 12g (bez headshela),

podsumowując: ramię - średniak nie lekkie, nie ciężkie czyli uniwersalne ;), pasujące do zawieszenia na nim większości wkładek,
waga koszyka (headshel) - proponuję każdy o masie od 6 do 12 g czyli standard ;) aby dobrej jakości,
wagę wkładki masz podaną wyżej (4-12g) a twoja - podajesz, że 6,4g czyli OK.

Także nie wiem o co kaman :think:. Pytanie czy dysponujesz wagą np. jubilerską i innymi niezbędnymi akcesoriami do prawidłowego ustawienia geometrii - a wagą wkładki i koszyka za bardzo się nie przejmuj - większość - jak widzisz - pasuje do twojego ramienia :D

Takźe temat wyczerpany. Wieszaj co masz i ciesz się muzyką :violin:
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#6

Post autor: Linu666 »

Pawelgrab wielkie dzięki za nałożenie łopatą do głowy. Wszystko jest teraz dla mnie jasne i klarowne więc mogę śmiało poszukiwać koszyka dobrej jakości jak to określiłeś byle wlajzła ta franca i będę działał.
Tak- posiadam wagę do wyważenia nacisku bo rozumiem że to miałeś na myśli pisząc o kalibracji a i szablon gdzieś się znajdzie więc z tym będzie już najmniejszy problem. Zaglądnę jeszcze do działu giełda może ktoś ma coś do sprzedania bo jakoś mam nawyk wydawania pieniędzy wśród "swoich"
jak najbardziej temat wyczerpany i jeszcze raz dziękuję życząc spokoju
Awatar użytkownika
pawelgrab
Posty: 1159
Rejestracja: 27 gru 2019, 14:36

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#7

Post autor: pawelgrab »

szczerze, to Wojtek ma super koszyk micro seiki,

viewtopic.php?p=245044#p245044


a zrobisz jak zechcesz, twój wybór ;)

pozdrawiam
luxman pd282 , schiit mani , kenwood ka-405 , kt-413 , kx-550 , harman kardon cd hd3700 , mission m64i
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2601
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#8

Post autor: Bacek »

Wagi wkładek z instrukcji mówią tylko o tym jaką wkładkę da się powiesić i wyważyć poprawnie i uzyskać jakiś sensowny nacisk (np 2g).

Natomiast większe lub mniejsze dociążenia (np inny headshell czy dodatkowa masa na headshellu) mogą być lub nie, potrzebne w zależności od podatności wkładki żeby rezonans wkładki wypadał w sensownych widełkach.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#9

Post autor: Linu666 »

dzięki za wszystkie podpowiedzi. Myślę że zaczerpnę od Was cenne wskazówki i porady które doceniam i może przy Was się nauczę konkretów.
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#10

Post autor: Linu666 »

pawelgrab pisze:
09 kwie 2023, 18:42
szczerze, to Wojtek ma super koszyk micro seiki,
Widziałem tą ofertę i biorę ją pod uwagę. Na chwilę obecną udało mi się odszukać jakiś HS duala który mi podpasuje rozmiarem i wagą pod wkładkę którą chce zamontować żeby ja w ogóle zweryfikować czy warta zachodu czy trzeba myśleć o czymś innym.
dzięki za wskazówki i fachowe doradztwo.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#11

Post autor: Wojtek »

Linu666 pisze:
12 kwie 2023, 11:08
udało mi się odszukać jakiś HS duala
To Dual robił koszyki pod gniazdo SME?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#12

Post autor: Linu666 »

źle się wyraziłem, od był w dualu ale to był przerobiony przez mojego kuzyna który eksperymentował mocno i jak był w polszy na wakacjach to przywiózł jak zawsze pochwalić się swoim wynalazkiem. Zapomniał przy pakowaniu i tak został gdzieś w czeluściach. On zawsze coś modził bo latał po niemieckich wyprzedażach garażowych i zbierał co się da i składał czasami z kilku jeden i nie zawsze to miało rację bytu :) ale wychodził z założenia że jak ma wylądować na sortowni śmieci to on się tym jeszcze pobawi. Stąd pojawił się mój zapis że koszyk Duala a dokładnie Z duala ;)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#13

Post autor: Wojtek »

Masz foto tego wynalazku?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Linu666
Posty: 49
Rejestracja: 26 lut 2023, 23:29

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#14

Post autor: Linu666 »

tego HS czy tego co on stworzył?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: HEADSHELL- JELCO AS 200- pomocy ;)

#15

Post autor: Wojtek »

"Headshell Dual" który pasuje jakimś cudem na twoim ramieniu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ