Złamana igła?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#1

Post autor: szyxmon »

Cześć. Od dziś stawiam swoje pierwsze związane, z winylami i gramofonami, kroki. Dostałem właśnie gramofon, na początek niedrogi, ale ponoć całkiem porządny, sprzęt - Dual 301 DTJ. Jako że zamówiłem sprzęt z allegro (nowy gramofon), miałem nadzieję, że - dzięki instrukcji - skonfiguruję gramofon i będę mógł się cieszyć trzaskami skromnej kolekcji płyt.

Niestety, po dość długich rozważaniach i wyważaniach ramienia adaptera (w czym bardzo pomogło mi forum), wciąż nie mogłem dojść dlaczego igła "zjeżdża" mi do środka płyty (maksymalne "obciążenie" według producenta, które zostało uwzględnione w instrukcji brzmi "nie więcej niż 2,5").

Wtedy coś mi zaświtało i wydaje mi się, że... igła po prostu jest złamana. Wiąże się to na pewno z tym, że kiedy otrzymałem gramofon, wkładka z igłą była już zamontowana na ramieniu, a sama igła opierała się o "metalowe" miejsce na płytę (bez podkładki, przepraszam, za taki opis, ale dopiero poznaję świat winyli).

Wrzucam niżej zdjęcia igły, może coś poradzicie (w sensie, że mylę się co do połamanej igły).
Jeżeli natomiast muszę ją wymienić, a posiadam dość niewielki budżet, co byście mi radzili kupić?

Obrazek
Obrazek
Obrazek


ED: dzięki za przeniesienie posta, muszę się "odnaleźć" na forum : ).
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Złamana igła?

#2

Post autor: eenneell »

igła nie jest złamana,! jedynie "stępiona"czyli do wymiany :(
Ale co to za model "AT" to Ci znawcy tematu poradzą ;)
Na pewno nie próbuj słuchać na niej płyt- szkoda ich!
Sądze, że zamiennik z Wamatu b®dzie kosztował 50-70zl
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#3

Post autor: szyxmon »

Z dwojga złego lepsza "awaria" igły niż antyskatingu, czego się po trosze obawiałem. Dzięki za rozwiane wątpliwości. : )
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Złamana igła?

#4

Post autor: eenneell »

tak wynika (moim zdaniem) z fot 1, 2.
natomiast fot3 pokazuje, że konektorki są niezbyt dokładnie nasunięte ;)
popraw sobie (no chyba, że to złudzenie fotograficzne)...
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#5

Post autor: szyxmon »

eenneell pisze:natomiast fot3 pokazuje, że konektorki są niezbyt dokładnie nasunięte
Mógłbyś wyjaśnić? Poważnie jestem laikiem, ale nadrobię braki ;).

A co do starcia igły, to bardzo prawdopodobne, sugeruję się oględzinami przeprowadzonymi przy dobrym świetle. Tak dla pewności - wspomniany mankament igły może być związany z tym, że ramię zjeżdża mi do środka płyty (nawet przy antyskatingu ustawionym na maksa i sile nacisku 2,5g)?
Na pewno nie próbuj słuchać na niej płyt- szkoda ich!
Nie ma szans, raz spróbowałem i igła nawet nie "haczy" płyty, od razu zjeżdża ku środkowi.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Złamana igła?

#6

Post autor: eenneell »

szyxmon pisze: eenneell pisze:natomiast fot3 pokazuje, że konektorki są niezbyt dokładnie nasunięte



Mógłbyś wyjaśnić? Poważnie jestem laikiem, ale nadrobię braki ;).
Konektorki. czyli "piny" to jest to co łączy wkładkę z kabelkami... z ramienia...
Z wkładki wystają bolce!
Na te bolce nasunięte są konektorki z ktorych wychodzą kabelki ;)
teraz chyba jasne?
szyxmon pisze: Na pewno nie próbuj słuchać na niej płyt- szkoda ich!
Igła (jak sama nazwa wskazuje) powinna być zakonczona "szpicem"1

Nie ma szans, raz spróbowałem i igła nawet nie "haczy" płyty, od razu zjeżdża ku środkowi.
W Twoim przypadku igła jest zeszlifowana; czyli zamiast mieć tak ">", ma tak "]" :)
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#7

Post autor: szyxmon »

No i wszystko łapię. Dziękuję za wyjaśnienie : ).
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Złamana igła?

#8

Post autor: eenneell »

Tak na "oko" to jest chyba to;
http://allegro.pl/audiotechnica-at-3600 ... 52183.html
Ale poczekaj jak przyjdą experci, to konkretnie poradzą ;)
pzdr
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#9

Post autor: szyxmon »

Jako, że gramofon mam na gwarancji, skontaktowałem się z firmą i na dniach powinienem dostać nową igłę. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Złamana igła?

#10

Post autor: Wojtek »

szyxmon pisze:Dostałem właśnie gramofon, na początek niedrogi, ale ponoć całkiem porządny, sprzęt - Dual 301 DTJ.
Ponoć według kogo?
szyxmon pisze:Wtedy coś mi zaświtało i wydaje mi się, że... igła po prostu jest złamana. Wiąże się to na pewno z tym, że kiedy otrzymałem gramofon, wkładka z igłą była już zamontowana na ramieniu, a sama igła opierała się o "metalowe" miejsce na płytę (bez podkładki, przepraszam, za taki opis, ale dopiero poznaję świat winyli).
To metalowe miejsce to pewnie talerz ;) W takich warunkach trudno się dziwić, że igła się zjechała. Ja nawet dziwię się, że faktycznie się nie złamała :D
Dziwne żeby nowy gramofon był tak kiepsko zabezpieczony pod tym kątem. Cóż, chiński Dual.
szyxmon pisze:Jeżeli natomiast muszę ją wymienić, a posiadam dość niewielki budżet, co byście mi radzili kupić?
Co to znaczy "niewielki budżet"? Najlepiej w złotówkach.
eenneell pisze:Ale co to za model "AT" to Ci znawcy tematu poradzą ;)
Nie poznajesz? :)

Ta wkładka to AT-91/3600, czyli aktualnie najtańszy nadal produkowany model Audio Technica.
Gramofon ten jest oryginalnie sprzedawany z tym modelem.
eenneell pisze:Sądze, że zamiennik z Wamatu b®dzie kosztował 50-70zl
Nie ma co szukać zamienników skoro oryginalna igła kosztuje mniej. Całą wkładkę (nową) można dostać za 50-70zł :D
szyxmon pisze:Jako, że gramofon mam na gwarancji, skontaktowałem się z firmą i na dniach powinienem dostać nową igłę. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.
Raczej tak :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#11

Post autor: szyxmon »

Wojtek pisze:Ponoć według kogo?
Według osoby, która zafundowała mi prezent. Zdaję sobie sprawę, że profesjonalne gramofony, które "robią różnicę", cenowo, rozpoczynają się od jakiegoś 1.000zł. Ja natomiast - jak już wspominałem wielokrotnie - dopiero zaczynam zabawę z winylami i sprzęt będę ulepszał.
Dziwne żeby nowy gramofon był tak kiepsko zabezpieczony pod tym kątem.
Mnie też to zdziwiło, myślę, że nawet "chińszczyzna" powinna być lepiej zapakowana.
Wojtek pisze:Co to znaczy "niewielki budżet"? Najlepiej w złotówkach.
Na tę chwilę, ok 100 zł.
Raczej tak
No to kamień z serca, bo mimo, że "chińszczyzna" i "amatorka", to bardzo mi zależy na tym, żeby ruszył.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41621
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Złamana igła?

#12

Post autor: Wojtek »

szyxmon pisze:Zdaję sobie sprawę, że profesjonalne gramofony, które "robią różnicę", cenowo, rozpoczynają się od jakiegoś 1.000zł.
Nowe, tak.
szyxmon pisze:Na tę chwilę, ok 100 zł.
No to co najwyżej możesz przeskoczyć na wyższy model ze stajni AT, AT-95E, który w tych okolicach można nabyć.
Jest bardzo wyraźna różnica w jakości między AT-91, a AT-95E.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
szyxmon
Posty: 14
Rejestracja: 23 maja 2012, 14:53

Złamana igła?

#13

Post autor: szyxmon »

Dzięki za rady.
ODPOWIEDZ