Montaż wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Montaż wkładki

#1

Post autor: Ryszard13 »

Czy montowana wkładka może wystawać 2 mm z przodu poza headshell,czy możne to na cośwpływać?
Awatar użytkownika
MMarek
Posty: 4741
Rejestracja: 10 sie 2016, 09:08
Gramofon: DP-59L / PS-X50
Lokalizacja: śląskie

Re: Montarz wkładki

#2

Post autor: MMarek »

Może i tak się zdarzyć...
Ważne by geometria była ok.
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Montarz wkładki

#3

Post autor: Ryszard13 »

Bo wczoraj był kolega mojego znajomego i ustawiał mi wkładkę przy pomocy fozgometera i płyty testowej,dopiero wieczorem zauważyłem że wkładka wystaje ok 2 mm poza headshel,wczesniej też miałem ustawioną wkładkę przy pomocy fozgometera i wkładka była prawie na równi zheadshelem,trudno jest mi stwierdzić czy coś się zmieniło,czy po ponownym ustawieniu,wkładka musi się jakoś ułożyć na nowo.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Montaż wkładki

#4

Post autor: Wojtek »

Zakładam że ta wcześniejsza to była inna wkładka?

Wkładki nie mają stałych pozycji grota igły względem korpusu wkładki, więc to całkowicie normalne. Tu nie ma standardów.

Nie wiemy jaki gramofon, jaka wkładka, jaka geometria została przyjęta i dlaczego właśnie taka, itp. itd.

Fozgometer to przydatny sprzęt.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż wkładki

#5

Post autor: Bacek »

Tylko nie rozumiem co on ma do wystawania wkładki do przodu skoro nim ustawia się azymut a nie geometrię.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Montaż wkładki

#6

Post autor: Ryszard13 »

Wojtek pisze:
07 lis 2022, 10:34
Zakładam że ta wcześniejsza to była inna wkładka?

Wkładki nie mają stałych pozycji grota igły względem korpusu wkładki, więc to całkowicie normalne. Tu nie ma standardów.

Nie wiemy jaki gramofon, jaka wkładka, jaka geometria została przyjęta i dlaczego właśnie taka, itp. itd.

Fozgometer to przydatny sprzęt.
Nie jest to ta sama wkładka którą kupiłem od ciebie Shure v15 III,gramofon Denon 57L,wkładka zmodyfikowana pod śruby,chcę tylko wiedzieć
czy może tak wystawać 2 mm.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Montaż wkładki

#7

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:
07 lis 2022, 11:10
Tylko nie rozumiem co on ma do wystawania wkładki do przodu skoro nim ustawia się azymut a nie geometrię.
To trochę idzie w parze, bo jak masz źle ustawiony overhang to siłę sygnału lewo/prawo też będziesz miał przekoszoną.

Nie wiem jaką metodologią kieruje się znajomy kolegi Ryszarda.

Ryszard, jeśli to ta sama wkładka co poprzednio to trudno zrozumieć czemu pozycja wkładki w koszyku się zmieniła przy drugiej próbie kalibracji.
Może zmieniłeś igłę? Pytałeś w innym wątku o SASa.
Na jaką okoliczność zawołałeś "speca"? :)

Body sobie może wystawać, ale absolutnie nic nam to nie mówi jeśli chodzi o poprawność ustawienia.
Są dłuższe i krótsze headshelle, itd.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż wkładki

#8

Post autor: Bacek »

I na początek proste czy S ramię w tym gramofonie w związku z czym różne headshelle. Tak czy siak żeby dojść do fozgometera to najpierw trzeba ustawić geometrę wg. przepisu fabrycznego lub jakimś szablonem czy ustrojstwem. To już wymusi konkretny overhang czyli to czy wkładka będzie wystawałapoza czy nie poza headshell. Dopiero potem można ustawiać przekoszenie azymutu i ono nijak nie zmieni tego czy wkładka wystaje do przodu czy nie.

Fabrycznie w zależności od rodzaju headshella/rurki ramienia to 50mm czubka igły od różnych miejsc. Jeżeli fachowiec nie korzystał z szablonu z łukiem lub protractora to trzymał bym się tego ustawienia. A brzegi wkładki mogą wystawać w każdą stronę ile tylko wyjdzie byle odległość czubka była zachowana a wkładka równoległa do boków headshella.
Załączniki
s-arm.png
str-arm.png
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Montaż wkładki

#9

Post autor: Ryszard13 »

Wojtek napisał;
Na jaką okoliczność zawołałeś "speca"? :)

Ja wiem że to jest ironiczna uwaga,ale Panie Wojtku,po pierwsze nie wezwałem ale przyszedł z dobrej woli ustawić mi krańcowe wyłączanie,gdyż stwierdził że trzeba to zrobić z woltomierzem,gdyż można uszkodzić niechcący rezystor,nie wiem nie znam się jaki,przeczytał instrukcję i tak stwierdził,trzeba było rozkręcić gramofon wić zaproponował ustawienie wszystkiego od nowa.
Naprawdę Panie Wojtku że oprócz fachowców z tego forum,są też ludzie co mają pojęcie i wiedzę i ocenianie kogoś zdalnie w nawiasach moim zdaniem jest nie na miejscu.
wkładka ta sama igły nie zmieniałem i nadal nie dostałem odpowiedzi czy tak wkładka może grać
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Montaż wkładki

#10

Post autor: Ryszard13 »

Bacek pisze:
07 lis 2022, 15:19
I na początek proste czy S ramię w tym gramofonie w związku z czym różne headshelle. Tak czy siak żeby dojść do fozgometera to najpierw trzeba ustawić geometrę wg. przepisu fabrycznego lub jakimś szablonem czy ustrojstwem. To już wymusi konkretny overhang czyli to czy wkładka będzie wystawałapoza czy nie poza headshell. Dopiero potem można ustawiać przekoszenie azymutu i ono nijak nie zmieni tego czy wkładka wystaje do przodu czy nie.

Fabrycznie w zależności od rodzaju headshella/rurki ramienia to 50mm czubka igły od różnych miejsc. Jeżeli fachowiec nie korzystał z szablonu z łukiem lub protractora to trzymał bym się tego ustawienia. A brzegi wkładki mogą wystawać w każdą stronę ile tylko wyjdzie byle odległość czubka była zachowana a wkładka równoległa do boków headshella.
Dzięki bardzo i oto mi chodziło.
Miał okrągły szablo Denona,nie wiem dokładnie co robił ,bo nie lubię się patrzyć komuś na ręce,trwało to jakieś ze 30 minut.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż wkładki

#11

Post autor: Bacek »

Patrz na ręce ile się da, to wiedza dość podstawowa ale łatwiej od kogoś ją łyknąć.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41654
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Montaż wkładki

#12

Post autor: Wojtek »

Ryszard13 pisze:
07 lis 2022, 15:35
Naprawdę Panie Wojtku że oprócz fachowców z tego forum,są też ludzie co mają pojęcie i wiedzę i ocenianie kogoś zdalnie w nawiasach moim zdaniem jest nie na miejscu.
Nie wiem kto to jest, ale nie miałem zamiaru umniejszać komuś zasług, wiedzy czy doświadczenia, ot po prostu nie wiedziałem jak go nazwać bez powtarzania się "kolega znajomego" stąd wyszedł mi "spec" :)

Jednak z drugiej strony to weryfikujesz robotę dlatego pytasz o nasze zdanie tutaj (przynajmniej tak to rozumiem).
Ryszard13 pisze:
07 lis 2022, 15:39
Miał okrągły szablo Denona,nie wiem dokładnie co robił ,bo nie lubię się patrzyć komuś na ręce,trwało to jakieś ze 30 minut.
To niedobrze, ale skoro tak no to załóżmy że jest OK :)

Musiałbyś sam zdobyć taki szablon i zweryfikować ustawienie jeśli chciałbyś mieć pewność. Zdalnie nikt z nas tego nie zrobi.

@Bacek:
Ryszard początkowo nie wspominał nic o szablonie stąd uznałem że sam Fozgometer miał służyć do korekty overhang.

Mimo wszystko nie potrafię odpowiedzieć na pytanie dlaczego ktoś zmienił pozycję wkładki o 2mm i czy tak jest lepiej czy gorzej.
Konia z rzędem temu kto potrafi, przy zdawkowym info.
Jak się nie patrzy na ręce to trzeba zaufać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Montaż wkładki

#13

Post autor: Ryszard13 »

Chciałem nawet zadzwonić i się spytać się jego dlaczego tak wyszło,ale znajomy mi to odradził bo jak stwierdził jest trochę uprzedzony do pytań dlaczego tak a nie inaczej inżynier elektronik fanatyk,pracował kiedyś w biurze konstrukcyjnym Unitry a później przeniósł się do Lublina i pracował w Kasprzaku w Lubartowie.
Jest też audiofilem,ale preferuje jazz,co mnie znowu nie kręci.
Dlatego chciałem faktycznie zweryfikować jego robotę,nie mam w Lublinie kogoś z kim mogę porozmawiać na takie tematy,znam kilkoro osób którzy mają sprzęt bardzo dobry można powiedzieć ze Hi-fi ale ich nic nie interesuje,od czasu do czasu posłuchają i to ich zadowala.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Montaż wkładki

#14

Post autor: Bacek »

Wojtek pisze:
07 lis 2022, 16:39
Ryszard początkowo nie wspominał nic o szablonie stąd uznałem że sam Fozgometer miał służyć do korekty overhang.
Czyli zrozumieliśmy to podobnie. Tylko ja nie łapie jak ustawianie Fozgometrem mogło by wpłynąć na overhang jeżeli ustawia się nim azymut, zupełnie nie ta oś. Do tego zazwyczaj kręci się całym headshellem a nie samą wkładką
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Ryszard13
Posty: 594
Rejestracja: 09 sty 2022, 11:53
Gramofon: Dual601,701,Denon57l
Lokalizacja: Lublin

Re: Montaż wkładki

#15

Post autor: Ryszard13 »

Fozgometrem ustawiał tylko wkładkę i robił to na samym końcu po wszystkich ustawieniach,pod headshelem był przyklejony taki pasek chyba z miedzi na miękkiej taśmie dwustronnej,i tylko śrubkami mocującymi wkładkę ustawiał ,wiem że to zadziałało tym że wokale które czasami były to lekko z prawej teraz są centralnie.
Naprawdę nie wiem o co chodzi z tą wysuniętą wkładką,headshel w tym gramofonie jest krótki od początku igły do końca nie był wcześniej nawet 5cm,sprawdzałem wszystkie parametry ustawienia i są prawidłowe nie sprawdzałem tylko q dampingu.
Wczesniej Fozgometrem miałem ustawianą wkładkę goldring 2100 i było to niezłe,ale nie przez tego samego człowieka.
ODPOWIEDZ