Ortofon 2M Red czy Blue?

Źródła dźwięku
Awatar użytkownika
feelgoodhit
Posty: 118
Rejestracja: 26 sty 2012, 12:22
Gramofon: Technics SL-D202

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#16

Post autor: feelgoodhit »

2M koloruje dźwięk, OM nie.
w sensie dodaje więcej basu na przykład, czy jak to rozumieć?
Technics SL-D202 + Ortofon 2M RED
CD Technics SL-PG470A
Quadral Odin Phonologue E
NAD 3020i
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#17

Post autor: zbyszek1982 »

Trochę podbija środek pasma. Potrafi zabrzmieć bułowato.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#18

Post autor: darkman »

To ja dla równowagi dodam, że trzeba sporo czasu i słuchania by się znudziła. Władka 2M nie ma dobrego PR na forum, a dodatkowe pejoratywy to dalekowschodnie podróbki oryginałów i wypadające piny (kilka przypadków opisanych u nas i na innych forach).
W stosunku do Twojego Shure M44 jest sporo jaśniejsza i szybsza. Ma mniej basu i więcej góry, a środek słaby i zdominowany przez punkty krańcowe pasma w ogóle. Z przyzwoitą sekcją phono pre zagra poprawnie i bez specjalnych kompleksów w stosunku do koleżanek z tej samej klasy.
Jak brzmi? Przyjemnie i sympatycznie. Coś jak poranne cappuccino. Wypić bez stresu, oblizać wąsy i zapomnieć.
Czy to skok do przodu w stosunku do M44? Nie. Shure to lepsza wkładka ale 'inna inaczej' i o innej dedykacji, choć tańsza.
Co jeszcze mogę dodać pozytywnego?
Hm.. 2M potrafi zagrać dobrze, słabo zrealizowaną płytę, czego nie potrafi np Shure M95 gdyż na płycie o słabej realizacji będzie mulić tak samo jak owa płyta.
Z negatywów, to nie udało mi się odkryć w ostatnich latach po co ją wyprodukowano miast kontynuacji dobrej linii starych wkładek Ortofona? Chyba tylko by spowodować zamieszanie na forach i często skrajne opinie. Najlepiej posłuchać samemu i wyrobić sobie zdanie własne.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#19

Post autor: Wojtek »

darkman pisze: Z negatywów, to nie udało mi się odkryć w ostatnich latach po co ją wyprodukowano miast kontynuacji dobrej linii starych wkładek Ortofona?
To ja może naświetlę temat:

1. Ortofon poczynił badania i odkrył, że więcej ludzi woli kolorowe brzmienie niż do bólu neutralne i analityczne (z czego słynie OM).
2. Ortofon uznał, że nie warto już forsować bardzo lekkich wkładek z wysokimi podatnościami igieł.

Generalnie poszli w popularny nurt.

W wyniku powyższego:
1. Zmodyfikowali generator OM by wyszła kolorowa krzywa - niski koszt wprowadzenia nowej linii.
2. Groty igieł zostały ciotka w ciotkę te same co w OM.
3. Korpus jest teraz cięższy, a igła sztywniejsza, na poziomie popularnych MMek AT czy Shure z współczesnej oferty.

Przy czym jedno sprostowanie:

Linia OM nadal nie została oficjalnie wycofana z produkcji (ani ta HiFi ani odmiany klubowe). Co najwyżej powoli "robią miejsce" dla 2M, oficjalnie oferując bezpośrednio jedynie wkładki OM5 i OM10, a w praktyce na rynku nadal jest dostępna pełna gama wkładek OM3-OM40 przez pośredników.

Mimo powyższego, Ortofon nadal produkuje i oferuje bezpośrednio w sprzedaży wszystkie wersje igieł OM.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#20

Post autor: kriss »

Wojtek pisze:
13 lut 2017, 00:11
feelgoodhit pisze: FunGD czy rzeczywiście OM 10 to to samo co 2M Red?
To samo w 100% nie, ale ta sama klasa. 2M koloruje dźwięk, OM nie.
Czy w związku z tym jest sens dopłacać to wkladki 2M Red?
2M Red kosztuje obecnie ok. 360 zł a OM10 ok. 220zł (ceny nowych wkładek z igłą). Różnica w cenie jest spora jakby nie było.
Pytam, bo Wojtku sugerowaleś mi 2M w temacie co nastepne po AT95e i szczerze rozważam jej kupno.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#21

Post autor: Wojtek »

kriss pisze:
08 sty 2018, 13:35
Pytam, bo Wojtku sugerowaleś mi 2M w temacie co nastepne po AT95e i szczerze rozważam jej kupno.
Skoro tak to OM pewnie nie byłaby dla Ciebie, więc nie ma co szukać oszczędności.
To że seria 2M jest droższa od OM, niewspółmiernie względem jakości, to nic nowego.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
kriss
Posty: 1218
Rejestracja: 05 paź 2017, 17:58
Gramofon: Sony PS-X50

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#22

Post autor: kriss »

Ok już rozumiem , jak najbardziej ma sens to co piszesz.
szczepanb
Posty: 7
Rejestracja: 18 wrz 2017, 21:39

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#23

Post autor: szczepanb »

no właśnie ja mam w project debut carbonie tego om 10 i zastanawialem sie nad wymiana na 2m redy. pytanie czy to robic ??

pozdrowienia
RawLuke
Posty: 16
Rejestracja: 04 sty 2018, 13:17

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#24

Post autor: RawLuke »

U mnie było niebo a ziemia jak założyłem igłę Blue na body REd. W końcu dało się słuchać Sade "The best" zniknęły sybilanty , doszło trochę detalu i ogólnie Blue nie szarpie tak płyt jak ja to mówię. Jest gładko , Red to taki mały cham :D.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#25

Post autor: Wojtek »

Gdyby Red kosztował tyle co jego brat OM 10 to byłoby spoko, ale że kosztuje blisko 2x tyle co OM 10 to jest to trochę dużo.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#26

Post autor: robertek »

Szybkie pytanie. Co lepsze do nowego gramofonu Technics sl1200gr: nowa Ortofon 2M Blue, czy stara, używana Shure M75D? I dlaczego? Dzieki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#27

Post autor: Wojtek »

Jeśli wybierać z dwóch to 2M Blue, ale ja bym proponował posiadać obydwie i wyrobić sobie zdanie samodzielnie :)
A swoją drogą to dlaczego ograniczamy sobie wybór tylko na te dwie? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#28

Post autor: robertek »

Shure mam i jestem zadowolony, 2M Blue mogę otrzymac w pakiecie... Nie wiedzialem czy warto, ale chyba sie skuszę i rzeczywiscie zawsze mozna porownac samemu. Dzięki.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#29

Post autor: Wojtek »

Wszystko zależy od tego ile byś musiał dopłacać do pakietu :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
robertek
Posty: 42
Rejestracja: 14 mar 2011, 14:53

Re: Ortofon 2M Red czy Blue?

#30

Post autor: robertek »

No właśnie jest jako promocja "gratis" do dotychczasowej ceny. Jest chyba warta kilka setek, więc czemu nie wypróbować?
ODPOWIEDZ