tanie MC czy MM na wypasie?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#1

Post autor: negate »

Zastanawiałem się ostatnio, na co lepiej wyrzucić, (tj. w co zainwestować) pieniądze - czy budżetowa wkładka MC (np. Audio Technica AT-F3 / III), czy klasyczna wkładka MM, ale z wyższej półki (np. Ortofon 2M Black, Goldring 1042)?

odszukałem taki tekst http://stereoikolorowo.blogspot.com/201 ... kadka.html

czy ktoś ma jakieś doświadczenia? bo nie wiem jaki pułap miesięcznych oszczędności przyjąć :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#2

Post autor: Wojtek »

W co zainwestować? W to co będzie Tobie najlepiej brzmiało oczywiście :)

To nie jest tak, że budżetowe MC są generalnie lepsze od wszelkich wkładek MM.
Inna konstrukcja w tym przypadku nie stanowi "gwarantu", że będzie się bardziej podobało.

Jaką wkładkę użytkujesz obecnie skoro myślisz nad upgrade i czy coś Ci w niej brakuje?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

tanie MC czy MM na wypasie?

#3

Post autor: ahaja »

Negate
Przy założeniu, że podatność wkładki będzie odpowiadała masie efektywnej ramienia można wejść w MC LO.
Zależy to też od gramofonu, jego parametrów (np. rumble), konstrukcji. Ma to znaczenie o tyle, ze wkładki MC LO mają o około 10-20 razy niższy poziom wyjściowy od wkładek MM. Dlatego są zdecydowanie bardziej wrażliwe na niedoskonałości napędu, ramienia. Warto wziąć to pod uwagę, bo to słychać. Wkładka tak wymaga również poważniejszego preampa (posiadającego regulacje parametrów, ultra ciche zasilanie), niż ten np wbudowany we wzmacniacz. To jest ze sobą powiązane.

Wkładką nie gorszą od 2MBlack jest 2MBronze, o cenie nie wspominam. Jest też lepsza zdecydowanie od G 1042.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#4

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Wkładka tak wymaga również poważniejszego preampa (posiadającego regulacje parametrów, ultra ciche zasilanie), niż ten np wbudowany we wzmacniacz.
No to już jest jednak ten "wyższy pułap" zabawy z preampami, ale do "wymogu" do cieszenia się z budżetowego MC bym tego nie podciągnął.

Nie wiadomo nawet czy negate ma już jakieś środki do wzmacniania sygnału z wkładki MC LO czy też dopiero będzie się rozglądał za czymś :)
ahaja pisze:Wkładką nie gorszą od 2MBlack jest 2MBronze, o cenie nie wspominam. Jest też lepsza zdecydowanie od G 1042.
Prawda. Goldring 1042 jest tu akurat niezbyt trafionym obiektem do porównań patrząc na klasę Ortofona 2M Bronze/Black.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: tanie MC czy MM na wypasie?

#5

Post autor: ahaja »

Ja nie rozumiem wydawania 1000-2000zł na wkładkę do słabego napędu i pre wbudowanego we wzmak.
Nie wiem jakie to sprzęty posiada Negate dlatego piszę ogólnie.
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#6

Post autor: negate »

witam i dziękuję za odpowiedzi. aktualnie używam toshiba sr-f335 z wkładką AT95EBL i już żałuję że nie wydałem więcej grosza, skoro wkładka z "takiej" półki gra tak miło (niekiedy trochę dla mnie za jasna góra), to z inną może być tylko lepiej. gra przez technics sa-ex500, często napędzam sennhaiser hd 595.

powoli przymierzam się do przesiadki na inny wzmacniacz, szukam czegoś średniej klasy z lat 70/80 z japonii (np. toshiba sc-m15/sc665, pioneer sa880, inne?).

nie jest powiedziane, że wkładka już, teraz, zaraz ma trafić do tego konkretnie zestawu (chociaż mógłbym dokupić pre do MC), gramofon prędzej czy później zostanie zmieniony na jakiś wyższy model, pewno będę szukał manuala paskowego (chociaż zakochany jestem w starym drewnie, pioneer pl-30, denon DP-75, toshiba sr-510c, itp. a to wszystko automaty, ddrive). jak wspomnialem pozostały sprzęt też będzie z czasem przebudowany. więc pytanie jest bardziej na przyszłość, w którym iść kierunku i jakie przyjąć założenia.

pozdrawiam
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

tanie MC czy MM na wypasie?

#7

Post autor: eenneell »

Widzę,że dyskusja zakończona to wklejam ponownie:
Mam pytanie/a:
1. W jakiej cenie i jakiej firmy jest/są najtansza/e wkladka/i MC :?:
2. I jak można ją/e sklasyfikować biorąc za punkt odniesienia np. Szczura M75 ;)
3, No i jeszcze pytanie (z tych praktycznych) o ew. dostępność na naszym rynku :?:
ahaja
Posty: 1214
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: tanie MC czy MM na wypasie?

#8

Post autor: ahaja »

1. To w sumie zależy od kursu. Z reguły to kwota 600-800zł. Jedną z fajniejszych (jeśli pasuje) to DL103.
2. Jeśli szczur to poziom odniesienia to wkładka MC to słoń. Albo: maluch vs mercedes ... ;-)
Jak pisałem wcześniej tu i ówdzie jesli podepniesz to do byle czego to tak zagra ...
3. Trzeba poszukać. W Polsce dobre ceny ma Ortofon, reszta dystrybutorów trochę zbzikowała.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

tanie MC czy MM na wypasie?

#9

Post autor: eenneell »

ahaja pisze:2. Jeśli szczur to poziom odniesienia to wkładka MC to słoń. Albo: maluch vs mercedes
nie wątpię! tylko maluch był jeden, a Mercedesów nieco więcej :)
Może odniesienie do Sczura jest nienajlepsze, ale jakieś porównanie nieabstrakcyjne dobrze jest mieć :(
Dalej czekam na rady/ oceny w 1, 2.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#10

Post autor: Wojtek »

negate pisze: i już żałuję że nie wydałem więcej grosza, skoro wkładka z "takiej" półki gra tak miło (niekiedy trochę dla mnie za jasna góra), to z inną może być tylko lepiej.
Wiesz negate, od czegoś zawsze trzeba zacząć, a chyba mało kto rozpoczyna przygodę z winylami od relatywnie drogiej wkładki :)
negate pisze:(chociaż zakochany jestem w starym drewnie, pioneer pl-30, denon DP-75, toshiba sr-510c, itp. a to wszystko automaty, ddrive).
Masa jest paskowych manuali "drewnianych".

Swoją drogą, to że chcesz gramofon manualny to jeszcze mogę zrozumieć (wiele półautomatów i automatów idzie łatwo "przerobić" na manuale), ale że koniecznie paskowiec to już nie wiem dlaczego :) No ale nieważne.
eenneell pisze:Dalej czekam na rady/ oceny w 1, 2.
Ahaja już na tyle dobrze podsumował temat, że nie wiem co tu więcej dodawać.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
negate
Posty: 105
Rejestracja: 02 lut 2012, 11:41
Lokalizacja: Wwa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#11

Post autor: negate »

Wojtek pisze:Wiesz negate, od czegoś zawsze trzeba zacząć, a chyba mało kto rozpoczyna przygodę z winylami od relatywnie drogiej wkładki :)
ha, no jasne, produkcje diora unitra i wkladki MF mam juz za sobą ;)
Wojtek pisze:Swoją drogą, to że chcesz gramofon manualny to jeszcze mogę zrozumieć (wiele półautomatów i automatów idzie łatwo "przerobić" na manuale), ale że koniecznie paskowiec to już nie wiem dlaczego :) No ale nieważne.
a wiesz jak jest: naczytałem się o zbędnym wyposażeniu (automatyka) i demonicznych wibracjach ddrive oraz zgubnym wpływie tego wszystkiego na odsłuch :) to rzuciło mi się na głowę :)

chociaż nie wiem, czy wytrwam w swoim postanowieniu - fakt ze mogę łazić po mieszkaniu i nie martwić się, że strona się skończy i igła będzie cykała w kółko, dopóki sobie o niej nie przypomnę - bezcenne :mrgreen: no i repeat w moim gramo, coś niesamowicie wygodnego :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41625
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

tanie MC czy MM na wypasie?

#12

Post autor: Wojtek »

negate pisze:a wiesz jak jest: naczytałem się o zbędnym wyposażeniu (automatyka) i demonicznych wibracjach ddrive oraz zgubnym wpływie tego wszystkiego na odsłuch :) to rzuciło mi się na głowę :)
Czytałeś widocznie nie to co trzeba ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ