Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#1

Post autor: jacM »

Czesc,
Na poczatek, jako ze jest to moj pierwszy post, zatem wypada sie przedstawic. Imie Jacek, z muzyka zwiazany od ponad 35 lat (czyli od chwili kiedy stalem sie posiadaczem pierwszego grajacego sprzetu..) a z zainteresowan muzycznych w zasadzie wszystko oprocz Disco Polo i Opery.., a ostatnio z uwagi na tworczosc syna rowniez bity do Rap-u.
Teraz kilka slow o problemie i sprzecie z nim zwiazanym. Caly sprzet tzw. vinage, Pioneer z poczatku lat 80-tych (Gramofon PL-740, Wzmacniacz Non Switching Amp i Glosniki CS-979 plus reszta czyli radio, korektor, cd i kaseciak jednak tego nie wymieniam bo nie bierze bezposredniego udzialu w vinylowym szalenstwie), wszystko pieknie halasuje za wyjatkiem gramofonu. Tu przy sluchaniu Blues-a jest OK, problem zaczyna sie kiedy wlacze np Deep Purple lub inny Rock. Dzwiek vocal-u jest tak metaliczny ze nie mozna tego sluchac, nawet jak zbije wysokie tony i podwyzsze niskie. Wkladka do gramofonu to jakis "noname", mam co prawda org. MC 5 ale....bez igly.
Przechodzac dalej do konkretow, moje pytanie do specjalistow, a w zasadzie pytan kilka (i prosze sie nie smiac i nie szydzic z infantylnych pytan, bo juz "caly Internet" przeszukalem i tu moja wiedza sie niestety konczy..).
- czy moge do tego sprzetu zainstalowac wkladke MM zamiast MC ktore sa pierunsko drogie, a nie chce za bardzo inwestowac we wkladke ktora bedzie drozsza od calego zestawu. Jezeli tak to jaka mozecie mi polecic w bardzo skromnym budzecie do np. 200-300zl (nazwijmy to jako wkladke "rozruchowa" na sprawdzenie sprzetu)
- gramofon raczej nie jest zuzyty w sensie paskow i mechanizmow (co prawda nie mam go od nowosci) poniewaz dzwiek nie jest znieksztalcony - poza oczywiscie tym nieszczesnym metalicznym ...
- a moze zamiast kupowac inna wkladke wystarczy cos tu doregulowac? Co prawda wydaje mi sie ze ustawilem wszystko dokladnie, jednak ... to mi sie tylko wydaje...
Bardzo prosze o fachowe porady co zrobic bo jestm bliski zapoznania tegoz gramofonu z pobliskim smietnikiem, jednak wowczas kolekcja vinyli bedzie mi tylko sluzyla za podstawki po serwis obiadowy - niewatpliwie orginalny pomysl, ale jednak troszke szkoda ;-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#2

Post autor: Wojtek »

Ale tak było zawsze czy od jakiego momentu "popsuł się" dźwięk?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#3

Post autor: chudy_b »

jacM pisze:
08 gru 2017, 23:40
Wkladka do gramofonu to jakis "noname"
Nie wiem czy istnieją wkładki noname, prędzej igły. Z pewnością żeby w ogóle zacząć temat, musisz kupić jakąś sensowną wkładkę. Na początek proponuję AT95E. Chyba jest wystarczająco tania i wystarczająco uniwersalna. Poprawna geometria + wyważenie i wtedy zobaczysz co jest grane. Bardzo wątpię by to sam gramofon był winny o ile jakoś kręci talerzem.
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#4

Post autor: jacM »

Dzieki za odpo/podpowiedzi:
Wojtek pisze:
09 gru 2017, 02:46
Ale tak było zawsze czy od jakiego momentu "popsuł się" dźwięk?
Nie mam zielonego pojecia poniewaz caly sprzet zdobylem za przyslowiowe grosze i segment po segmencie doprowadzam je do stanu akceptowalnej urzywalnosci. Gramofon "przyjechal" z orginalna wkladka jednak bez igly, oraz druga nowka sztuka - noname.
chudy_b pisze:
09 gru 2017, 03:09
Nie wiem czy istnieją wkładki noname, prędzej igły. Z pewnością żeby w ogóle zacząć temat, musisz kupić jakąś sensowną wkładkę. Na początek proponuję AT95E. Chyba jest wystarczająco tania i wystarczająco uniwersalna. Poprawna geometria + wyważenie i wtedy zobaczysz co jest grane. Bardzo wątpię by to sam gramofon był winny o ile jakoś kręci talerzem.
No wiec, jak slusznie zauwazyles kazdy element musi wyprodukowac firma, ktora zazwyczaj zeby zaistniec musi miec nazwe, aczkolwiek jak widac na zalaczony zdjeciach, wkladka nie posiada zadnych cech do okreslenia jej producenta (przynajmniej dla mnie).
Pytanie o AT95E - czy nie bedzie robic problemu montaz MM zamiast MC? Jestem w tej materii zupelnie "zielony" jednak tak z czysto technicznego punktu widzenia, jezeli zamontuje wkladke wysokonapieciowa zamiast niskonapieciowej - fabrycznej, to czy sygnal "pobrany" z wkladki - z definicji o wysokim poziomie - nie zostanie jeszcze wzmocniony co spowoduje znieksztalcenie wlasnie wysokich dzwiekow (co de facto ma aktualnie miejsce)?
https://drive.google.com/file/d/1Xt_FJG ... sp=sharing
https://drive.google.com/open?id=19S7CT ... Dv1pLdyVVR
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#5

Post autor: Wojtek »

OK, czyli od początku tak było.

Twoja wkładka to bardzo tania MMka (chyba) chińskiej produkcji. Nawet nie wiem jakie igły do niej pasują, choć przypomina trochę Shure M75.
Na pewno nie jest to wkładka MC :)

Zmień wkładkę. Może być już docelowa przy zakładanym budżecie, np. Shure M44G, zamiast tańszej AT95.
Wkładkę MC Pioneera możesz sprzedać jeśli cena nowej igły Ciebie przeraża.

A tak w ogóle... to jaki masz wzmacniacz i czy jest on ustawiony na wkładki MM czy MC? :) Powinien być na MM.
Możesz też spróbować wpiąć gramofon w wejście AUX - może ta wkładka to piezoelektryk?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#6

Post autor: jacM »

Wojtek pisze:
09 gru 2017, 13:30
A tak w ogóle... to jaki masz wzmacniacz i czy jest on ustawiony na wkładki MM czy MC? :) Powinien być na MM.
Możesz też spróbować wpiąć gramofon w wejście AUX - może ta wkładka to piezoelektryk?
Jezeli chodzi o aux - to szybko zmienilem i bylo ciszej i duzo duzo gorzej.
Jezeli chodzi o wzmacniacz to Pioneer SA-940. Wspomniales o kwestii ustawienia wzmacniacza, mzesz rozwinac temat dla tych "slabszych" :D tzn jak to sprawdzic i czy mozna przestawic?
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#7

Post autor: jacM »

z manuala od wzmacniacza: Phono Input Sensitiviti/Impedance 2.5mV / 50kOhms
Phono Overload Level 150mV
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#8

Post autor: jacM »

Z tego co profesor google twierdzi: Najpopularniejsze są obecnie wkładki MM, które w zależności od modelu generują napięcie w granicach 2,5-7,5 mV. Wkładki MC, które zazwyczaj są droższe, oferują znacznie niższe napięcie rzędu 0,1-2,0 mV. Zatem moj wzmacniacz obsluguje wkladki MM (i juz moja wiedza sie powiekszyla :D ).
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#9

Post autor: chudy_b »

jacM pisze:
09 gru 2017, 13:50
z manuala od wzmacniacza
wynika, że on obsługuje wyłącznie wkładki MM.
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#10

Post autor: jacM »

Dokladnie tak, ale ciekawe jest ze zestaw pozyskalem z gramofonem z orginalna wkladka MC, to jak to dzialalo wczesniej pojecia nie mam. Pytanie czy ktorys z parametrow ustawienia wkladki ma wplyw na ten nieszczesny dzwiek?
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#11

Post autor: jacM »

Pytanie dodatkowe, jako ze kwestia MM czy MC jest juz chyba wyjasniona, co myslicie o Ortofon Om 3E ? Ma to sens w kontekscie wczesniej wspomnianych AT95 i Shure?
Awatar użytkownika
Biogon
Posty: 1924
Rejestracja: 17 lut 2017, 15:30
Gramofon: składak
Lokalizacja: 3ka

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#12

Post autor: Biogon »

Jak już to OM10. Przyzwoita wkładka na początek. Potem, jeśli zagustujesz w brzmieniu Ortofona to możesz wymienić samą igłę na wyższy model.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#13

Post autor: Wojtek »

jacM pisze:
09 gru 2017, 14:25
ale ciekawe jest ze zestaw pozyskalem z gramofonem z orginalna wkladka MC, to jak to dzialalo wczesniej pojecia nie mam.
Pozyskałeś gramofon bez igły. Pozyskałeś gramofon osobno i wzmacniacz osobno, z tego co zrozumiałem.
Tak więc - co w tym dziwnego? :)
Poza tym, Pioneer PC-5MC to wkładka MC HO, czyli współgra normalnie z przedwzmacniaczem MM.
jacM pisze:
09 gru 2017, 14:25
Pytanie czy ktorys z parametrow ustawienia wkladki ma wplyw na ten nieszczesny dzwiek?
Raczej nie.
jacM pisze:
09 gru 2017, 15:05
co myslicie o Ortofon Om 3E ? Ma to sens w kontekscie wczesniej wspomnianych AT95 i Shure?
Nie wydziwiaj.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
jacM
Posty: 13
Rejestracja: 08 gru 2017, 21:50
Gramofon: Pioneer PL 740

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#14

Post autor: jacM »

Wojtek pisze:
10 gru 2017, 01:21
Pozyskałeś gramofon bez igły. Pozyskałeś gramofon osobno i wzmacniacz osobno, z tego co zrozumiałem.
Tak więc - co w tym dziwnego? :)
Nie, nie jak napisalem jeszcze wczesniej caly sprzet zdobyty za przyslowiowe grosiki - jednak od jednego zrodla, w komplecie, ba nawet z szafka pamietajaca jeszcze czasy Urbana i Rakowskiego ;-)
Jednak, idac za rada szanownego grona ekspertskiego wczoraj zaczalem poszukiwania wkladek i Shure i AT i jako ze mam na Amazonie konto prime, byla wkladka AT311EP a opcja dostarczenia na dzisiaj - no to wzialem. Po poludniu podlacze i albo sie pochwale albo sie pozale....
Male slowo wyjasnienia czemu 311 a nie 95 - jak zdarzylem sie zorientowac obie wkladki to sa tzw "sredniaki" i mniej wiecej tej samej klasy, 311 nieco wyzej w klasyfikacji ale tylko nieco..a cenowo roznica niewielka.
Na marginesie, dobra opcja zakupow na Amazonie jest mozliwosc zwrotow wiec zawsze jest opcja B jak ta nie wyjdzie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41623
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pioneer PL-740 dziwny dzwiek. Prosba o pomoc.

#15

Post autor: Wojtek »

jacM pisze:
10 gru 2017, 11:44
byla wkladka AT311EP a opcja dostarczenia na dzisiaj - no to wzialem.
To wkładka pod T4P, a nie pod mocowanie 1/2'' jak w Twoim Pioneerze, ale z tego co pamiętam sprzedawana jest w komplecie ze stosownym adapterem.

Ja trochę nie rozumiem czemu robisz takie samodzielne ruchy, nie pytając się o zdanie, kiedy sam przyznajesz że guzik wiesz w temacie :)
jacM pisze:
10 gru 2017, 11:44
Male slowo wyjasnienia czemu 311 a nie 95 - jak zdarzylem sie zorientowac obie wkladki to sa tzw "sredniaki" i mniej wiecej tej samej klasy, 311 nieco wyzej w klasyfikacji ale tylko nieco
Nie. 311 stoi wyżej generalnie, ale nie "nieco".

Różnica w cenie wynika chociażby z tego, że to leżak magazynowy na którego jest obecnie mały popyt.
jacM pisze:
10 gru 2017, 11:44
Na marginesie, dobra opcja zakupow na Amazonie jest mozliwosc zwrotow wiec zawsze jest opcja B jak ta nie wyjdzie.
Polskie prawo już od jakiegoś czasu przewiduje 14 dni na zwrot towaru zakupionego przez Internet, obojętnie z jakiego sklepu internetowego.
Tak więc nie jest to jakaś super cecha Amazon :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ