Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysius1978
Posty: 92
Rejestracja: 29 cze 2014, 14:02
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#421

Post autor: krzysius1978 »

Witam, panowie zabijcie mnie, ja tego ustawiania wkładki nie rozumiem, przecież jeżeli ustawie sobie punkt A. na szablonie od kalibracji (tym od Wamatu 'niemieckim') a potem przesunę talerz o kilka stopni 'do przodu' żebym mógł przesunąć ramię z igłą nad punkt B. to niezależnie jak ustawię wkładkę w tym headshellu, zawsze będzie się zgadzać. Co za różnica czy ona jest bardziej do przodu, czy bardziej do tyłu, skoro ruszając talerzem przesuwam szablon...nie kumam za cholerę...
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Re: Ustawianie wkładki

#422

Post autor: zbyszek1982 »

Wydrukuj sobie szablon z łukiem i dwoma punktami kontrolnymi. Z takim szablonem talerz pozostaje nieruchomy.
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Ustawianie wkładki

#423

Post autor: Tarkus »

Czekam na nową igłę, więc możliwe, że czeka mnie pewnie korekta azymutu. Płyty testowej na razie nie mam, zatem trzeba będzie ustawiać "na lusterko" (użyję do tego celu pewnie CDR-a). I teraz tak:
Gdy igła "ląduje"na nieruchomej powierzchni, to zawsze "przekrzywia się" w jedną stronę - rzecz jasna, w rowku kręcącej się płyty zachowałaby się zapewne inaczej, ale trudno byłoby to stwierdzić wizualnie. Kiedy zatem igła ma być pionowa? Wtedy, gdy "stoi" na tej nieruchomej powierzchni, czy wtedy, gdy jest "tuż" nad nią?

PS. A może jednak radzicie koniecznie "szarpnąć się" na testówkę, lub ktoś mógłby pożyczyć? Gdyby co, mieszkam między Krakowem a Katowicami, piszcie na priv.
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ustawianie wkładki

#424

Post autor: klin »

Do poprawnego ustawienia azymutu nie wystarczy sama płyta niestety. Trza do tego jeszcze albo miernik albo kartę dźwiękową i mierzyć przesluchy w kanałach.
Tak się zbieram do opisania ustawiania azymutu przy pomocy karty i audacity.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#425

Post autor: darkman »

No byłoby nieźle. Spręż się!
Awatar użytkownika
Tarkus
Posty: 3178
Rejestracja: 22 paź 2011, 22:42
Lokalizacja: Olkusz

Re: Ustawianie wkładki

#426

Post autor: Tarkus »

http://www.winyl.net/viewtopic.php?p=107713#p107713
Tutaj zbyszek1982 ktoś o tym trochę napisał. nie wiem, czy program przez niego użyty jest darmowy, być może tak.

Ale wracając do "lusterka" i mojego głównego pytania - w którym momencie ostrze igły powinno być pionowe?
Słucham winyli. Słucham kompaktów. Słucham kaset. Po prostu kocham MUZYKĘ.

Fundacja Kultury AFRONT http://afront.org.pl/
O MNIE I "CZARNYM CHEVROLECIE" (free)
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15114
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#427

Post autor: darkman »

klin pisze: przy pomocy karty i audacity.
Tarkus, tnx. Zanam ten materiał, ale w kompie mam już to o czym napisał Klin. Czyli zero wysiłku i mam wytrenowane obróbki dźwięku w audiacity + tę sama płytę testową co Klin.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ustawianie wkładki

#428

Post autor: klin »

Wytłumaczcie mi proszę jak to jest z tym "overhang" i "pivot to spindle". Albo ja czegoś zupełnie nie rozumiem albo coś tu nie gra...
Która wartość jest istotniejsza? Przecież pozycja igły we wkładkach nie jest identyczna (??)...chodzi mi o odległość igły od śrub mocujących wkładkę do koszyka SME. Przy stałym narzuconym "pivot to spindle", ze zmianą wkładki musi się wiązać zmiana overhang...
To dlaczego przy takim SME, producent podaje wymiary "overhang" i "pivot to spindle"? Dla jakiej wkładki oni to podają?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41515
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#429

Post autor: Wojtek »

Pozycja igły, wymiary wkładek, headshelli, itd. To nie T4P więc jest tych zmiennych trochę i stąd te wartości geometryczne dzięki którym można te różnice jakoś okiełznać ;)

W praktyce te wartości (overhang i pivot to spindle) są równoważne, gdyż obydwie mają wpływ na długość efektywną.

Nie wiem o jakim ramieniu SME piszesz (i sam nie siedzę zbyt mocno w temacie SME, różnicach itd.), ale w praktyce jeśli np. nie mielibyśmy możliwości ustawienia overhang (bo np. headshell ramienia na to nie pozwala) to możemy operować pivot to spindle w podstawie ramienia, żeby osiągnąć odpowiednią geometrię.

Jaki jest prawdziwy problem? Nie wiesz jak ustawić wkładkę w nowej zabawce? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
WQ_86
Posty: 90
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:30

Re: Ustawianie wkładki

#430

Post autor: WQ_86 »

Panowie od niedawna stałem się posiadaczem SL-Q2.
Oczywiście na początek chciałem sprawdzić położenie wkładki, czy wystarczy mi do tego ten szablon ??

Następnie azymut niestety ale na lusterko ;/ no i siła nacisku też trochę na oko (brak wagi), overhang (linijka, suwmiarka).
Czy coś jeszcze powinienem sprawdzić ??
Załączniki
ve_technics_baerwald_arc_protractor.pdf
(28.54 KiB) Pobrany 60 razy
WQ_86
Posty: 90
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:30

Re: Ustawianie wkładki

#431

Post autor: WQ_86 »

Spróbowałem ale niestety nie udało się. Niby overhang jest 52 mm a na szablonie to nie gra ;/
Wkładka technics 207C. Czy muszę szablonem przesuwać aby punkty się zgrały czy szablon ma być nieruchomo ??
Awatar użytkownika
rajaz
Posty: 351
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:01
Lokalizacja: Szpęgawa k. Tczewa

Re: Ustawianie wkładki

#432

Post autor: rajaz »

52mm to nie overhang tylko odległość czubka igły od krawędzi kołnierza headshella. Ten szablon ma leżeć nieruchomo, a czubek igły ma się poruszać po łuku. Przedłużenie ramienia krzyża w punkcie C musi leżeć na linii pivot-spindle.
TechnicsOverhang.jpg
TechnicsOverhang.jpg (9.09 KiB) Przejrzano 621 razy
Technics SL-3310+Shure M97xE+Cambridge CP2+Denon PMA720AE+Pylon Pearl 25
Take me to the fantastic place...
WQ_86
Posty: 90
Rejestracja: 18 paź 2016, 19:30

Re: Ustawianie wkładki

#433

Post autor: WQ_86 »

52 mm ma bo sprawdzałem.
  • Przedłużenie ramienia krzyża w punkcie C musi leżeć na linii pivot-spindle.
Powiem szczerze nie bardzo rozumiem

Poniżej kilka fotek, co sądzicie

Podobny problem znalazłem tutaj.http://www.audiostereo.pl/za-lekki-headshell_95929.html
Załączniki
20170110143114.jpg
20170110143527.jpg
20170110143610.jpg
Awatar użytkownika
rajaz
Posty: 351
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:01
Lokalizacja: Szpęgawa k. Tczewa

Re: Ustawianie wkładki

#434

Post autor: rajaz »

Pozwoliłem sobie zrobić taki rysunek z opisem, tłumacząc przy okazji pewne rzeczy. Może to trochę rozjaśni sprawę. Rysunek oczywiście poddaję pod dyskusję, mogę go skorygować i uzupełnić. Może przyda się dla potomności:

JPG:
gramofon.jpg
Technics SL-3310+Shure M97xE+Cambridge CP2+Denon PMA720AE+Pylon Pearl 25
Take me to the fantastic place...
Awatar użytkownika
rajaz
Posty: 351
Rejestracja: 20 sty 2012, 22:01
Lokalizacja: Szpęgawa k. Tczewa

Re: Ustawianie wkładki

#435

Post autor: rajaz »

Wersja PDF:
gramofon.pdf
(16.13 KiB) Pobrany 113 razy
Technics SL-3310+Shure M97xE+Cambridge CP2+Denon PMA720AE+Pylon Pearl 25
Take me to the fantastic place...
ODPOWIEDZ