Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Ustawianie wkładki

#46

Post autor: JacK »

Wojtek pisze: Jak ktoś nie ma jeszcze porównania z 2M to nie radziłbym sięgać aż po 2M Bronze. Lepiej wybrać 2M Red albo Blue.
Nigdy nie słuchałem 2M Red albo Blue, natomiast trochę przez przypadek miałem możliwość posłuchać wkładki Bronze w podobnym do mojego sprzętu zestawieniu. Powiem szczerze bardzo mi się to granie podobało, bardziej niż z moich obecnych wkładek, dlatego pomyślałem o jej zakupie. Gramofon Duala CS-455 mam może i trochę słabszy jednak jakoś bardziej lubię z niego słuchać niż z mojej drugiej maszynki produkcji thorensa.
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#47

Post autor: Wojtek »

A no to spoko JacK, skoro masz już doświadczenie słuchowe i Cię zadowala brzmienie to nic tylko brać.
Kto wie, może Bronze pokaże "pazur" również i na Thorensie ;)
Ewentualnie co by namieszać jeszcze podrzucę pomysł z Ortofonem 530 mk2 (Vinyl Master Blue), który jest swoistym odpowiednikiem 2M Bronze, ale bliższy duchowo do serii OM niż do 2M. Nieco tańsza, ale również warta rozważenia w tej sytuacji.

Zarówno na Dualu jak i Thorku nie powinieneś mieć kłopotu z ustawieniem tych Ortofonów.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#48

Post autor: zbyszek1982 »

Myślę, że do instalacji Bronze dobrze by zrobiła wymiana całego okablowania w tym dualu. Koszt w konfrontacji z ceną tej wkładki nie będzie strasznie duży, a taka operacja na pewno pozwoli jej zabłysnąć. Te fabryczne kable wyglądają dość licho.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#49

Post autor: Wojtek »

Z tego co kojarzę to Dual JacKa jest już po modernizacji, więc przypuszczam, ze kable też poszły wtedy na wymianę ;)
Jednak nie uznawałbym tego za coś kluczowego w kontekście Ortofon 2M Bronze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Ustawianie wkładki

#50

Post autor: wesh »

A kalibracja przy ramieniu prostym z tego co wiem, wkładka będzie poruszać się po łuku...
Czy w takim ramieniu również da się ustawić wkładkę, aby igła przesuwała się wzdłuż jednego promienia?
A może taka opcja występuje tylko i wyłącznie przy ramieniu typu S? Od razu zaznaczę, że przeczytałem cały wątek, ideę kalbiracji wkładki rozumiem, tylko czy da się to zastosować do rożnych typów ramion?
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Awatar użytkownika
Kocewicz
Posty: 739
Rejestracja: 25 lip 2012, 19:12
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#51

Post autor: Kocewicz »

Czemu ma się nie dać? Wykrzywienie ramienia z zasady nie ma nic do geometrii ustawienia wkładki, po prostu zapewnia wymienność głowic (headshellów).
Are you Shure?
Awatar użytkownika
wesh
Posty: 277
Rejestracja: 22 lis 2012, 00:13

Ustawianie wkładki

#52

Post autor: wesh »

nie mam więcej pytań, dzięki;)
Nie lubię odkurzać!
...chyba, że półkę z płytami.
Hubert
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2012, 10:19

Re: Ustawianie wkładki

#53

Post autor: Hubert »

Prośba o pomoc, bo zamiast słuchać płyt będę w nieskończoność ustawiał wkładkę :(
Sprawa była by prosta (tak myślę) gdyby gramofon był wyposażony w oryginalny adapter do płyt 45rpm ale niestety.
Kilka faktów: Gramofon Marantz 6100, Overhang: 11mm (według informacji na vinylengine), 14mm (według instrukcji serwisowej), wkładka Shure M75

Korzystałem z ogólnodostępnych szablonów, chyba wszystkich :) i nic, nie mogę tego ustawić w najlepszym wypadku otrzymuje coś takiego jak na załączonych zdjęciach.
Co robię nie tak? Gdzie popełniam błąd? Czy może ten model tak już ma?
Załączniki
2013-02-07 23.24.311.jpg
2013-02-07 23.24.499.jpg
2013-02-07 23.25.399.jpg
2013-02-07 23.25.577.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#54

Post autor: Wojtek »

Hubert pisze:Overhang: 11mm (według informacji na vinylengine), 14mm (według instrukcji serwisowej)
To się Tobie przyda raczej jedynie do ustawiania overhangu po staremu, względem odległości igły od środka talerza, albo ewentualnie dla porównań do innych gramofonów/ramion :)

Wartość overhang wyrażana w milimetrach to właśnie dystans między środkiem talerza, a czubkiem igły.

Tak więc jeśli masz kartkę papieru, linijkę i ołówek, możesz sobie w prosty sposób zastąpić podziałkę z oryginalnego adaptera do singli z dużym otworem.
Uwaga, żeby nie było zdziwienia: ustawiając w ten sposób overhang nie kontroluj go później szablonem, bo najprawdopodobniej wyjdzie źle (wg szablonu).
Hubert pisze:Korzystałem z ogólnodostępnych szablonów, chyba wszystkich :)
To nie ma sensu. Wystarczy jeden dobry, zgodny z geometrią (w tym przypadku metoda Baerwalda).
Oczywiście można dla eksperymentu też stosować inne geometrie (jedne mają więcej innej mniej sensu dla konkretnego ramienia), ale generalnie raczej nie ma co wariować na tym punkcie :)
Hubert pisze:Co robię nie tak? Gdzie popełniam błąd? Czy może ten model tak już ma?
Wygląda prawie dobrze. Czy jesteś pewien, że nie ma żadnego błędu druku?
Czasami oprogramowanie w komputerze bądź sama drukarka przeskalowują stronę, przez co w oczywisty sposób następuje przekłamanie w liniach. Dlatego też chyba wszystkie szablony z VE mają zaznaczony taki odcinek kontrolny o znanej długości by można było to łatwo skontrolować linijką.

Mogę jeszcze doradzić byś zaczynał szablonowe ustawianie overhang od kratki bliżej środka talerza, a nie tej bliżej krawędzi.
Jeśli nad kratką wewnętrzną jest OK, a nad zewnętrzną jest krzywo i trzeba ją obrócić zgodnie z wskazówkami ruchu zegara (lub odwrotnie) by było OK to przesuń wkładkę do przodu (lub do tyłu), wróć do kratki wewnętrznej, obróć wkładkę nie zmieniając pozycji igły by było OK i ponownie sprawdź nad zewnętrzną kratką.
I tak aż do skutku.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#55

Post autor: zbyszek1982 »

Hubert, na poprzedniej stronie jest mój post z linkami do programu, który Ci wyrysuje szablon dla twojego gramofonu, od razu z łukiem, po którym ma się poruszać igła. http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=12 ... =30#p38063
Spróbuj z takim szablonem, bo jest dużo łatwiej. Mnie ustawienie wkładki zajmuje całe 5 minut.
Hubert
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2012, 10:19

Re: Ustawianie wkładki

#56

Post autor: Hubert »

Dzięki za odpowiedzi widzę że nie tylko ja poszedłem późno spać :)
To się Tobie przyda raczej jedynie do ustawiania overhangu po staremu, względem odległości igły od środka talerza, albo ewentualnie dla porównań do innych gramofonów/ramion
Wojtek oczywiście że i tego próbowałem tylko która wartość overhang jest właściwa 14mm z serwisówki czy 11mm z vinylengine. Oryginalnie był ten cholerny adapter :| z wyznaczonym punktem. Ja zrobiłem to za pomocą standardowego adaptera, wyznaczyłem 11mm ustawiłem wkładkę w osi headshell-a i dopasowałem do punktu na adapterze no i co? no gra ale czy jest to optymalne czy nie to nie wiem. Może 14mm było by lepiej, wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego :) Na słuch tego chyba nie wychwycę.
Najbardziej obawiam się uszkodzenia/nadmiernego zużycia igły i płyt (igła eliptyk)
na poprzedniej stronie jest mój post z linkami do programu, który Ci wyrysuje szablon dla twojego gramofonu, od razu z łukiem, po którym ma się poruszać igła. Ustawianie wkładki
Spróbuj z takim szablonem, bo jest dużo łatwiej. Mnie ustawienie wkładki zajmuje całe 5 minut.
Tak, tak widziałem dzięki zbyszek1982, według tego też próbowałem ustawić. No ale rezultat jest taki sam jak na załączonych zdjęciach.

Tylko może akurat w tym przypadku robię coś nie tak. Jakie wartości należy ustawić dla Inner Groove Radius i Outer Groove Radius? Wartość Spindle to Pivot znalazłem i dla tego ramienia jest to 202mm. Wydruk zrobiłem dla Lofgren B oczywiście po wydruku punkty kontrolen zmierzone i jest OK.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41628
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#57

Post autor: Wojtek »

Hubert pisze:Wojtek oczywiście że i tego próbowałem tylko która wartość overhang jest właściwa 14mm z serwisówki czy 11mm z vinylengine.
Jak masz dostęp do oficjalnej instrukcji serwisowej producenta to chyba ona jest tutaj większym autorytetem niż baza VE, przy której ktoś mógłby się pomylić. W instrukcjach czy schematach raczej rzadko trafia się na byki/literówki.
Hubert pisze:Na słuch tego chyba nie wychwycę.
Zależy z jaką igłą.

Generalnie to widzę, że chyba jednak zaczęło się małe wariowanie na tym punkcie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Hubert
Posty: 14
Rejestracja: 22 lis 2012, 10:19

Re: Ustawianie wkładki

#58

Post autor: Hubert »

Jak masz dostęp do oficjalnej instrukcji serwisowej producenta to chyba ona jest tutaj większym autorytetem niż baza VE, przy której ktoś mógłby się pomylić. W instrukcjach czy schematach raczej rzadko trafia się na byki/literówki.
Tak zanabyłem ja drogą kupna :) Muszę ją wrzucić zresztą na vinylengine. Zrobię dziś jeszcze jedno podejście na 14mm z uniwersalnym adapterem. Poczekam jeszcze może kolega zbyszek1982 podpowie coś w sprawie ustawienia programu i zobaczymy jak pójdzie.
Zależy z jaką igłą.
Igła igłą ale może ucho już nie to :)

No tak, powoli zaczyna to mnie denerwować, mniejszy problem byłby w tym że ja nie słyszę różnicy, jak nie ma różnicy to po co kombinować :) ale szkoda mi płyt i igły. Chociaż z drugiej strony fajnie było wycisnąć z tego gramiaka ile się da i móc powiedzieć że lepiej to on już nie będzie grał.
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#59

Post autor: zbyszek1982 »

Wydrukuj sobie szablon z geometrią Lofgren A, bo to jest to co gdzie indziej się nazywa Baerwald. Ustawienie rowków wg. normy DIN.
Hubert pisze: mniejszy problem byłby w tym że ja nie słyszę różnicy, jak nie ma różnicy to po co kombinować
Ponoć różnice w ustawieniach słychać tym bardziej im igła ma lepszy szlif. Z moich obserwacji wynika, że im lepiej ustawiona wkładka, tym mniejsze szanse na wystąpienie przesterowanych sybilantów. U mnie najbardziej pomogło poprawne ustawienie azymutu.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Ustawianie wkładki

#60

Post autor: eenneell »

Dlaczego masz krzywo przykręconą wkładkę do koszyczka :?:
ODPOWIEDZ