Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Cortchez
Posty: 34
Rejestracja: 01 paź 2014, 09:57

Ustawianie wkładki

#151

Post autor: Cortchez »

Witam.

Chciałbym użyć programu do wygenerowania szablonu. Nie wiem tylko jakich wartości inner groove i outer groove użyć w programie. Bo rozumiem, że spindle to pivot distance po prostu powinienem zmierzyć samodzielnie? Od środka pivota ramienia do środka szpindla?
Ma to służyć ustawieniu wkładki w gramofonie Wega P120 - nie wiem jakie overhang podaje producent.

Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
slide
Posty: 51
Rejestracja: 12 sie 2012, 15:58

Ustawianie wkładki

#152

Post autor: slide »

Domyślam się, że używasz programu TemplateGen. Na początku też nie wiedziałem jaką wartość wybrać. Zorientowałem się, że chodzi tutaj o wewnętrzną i zewnętrzną część rowka płyty. Zmierz linijką promień swoich najczęściej słuchanych płyt. Ja wpisałem 60 inner i 145 outer.
Cortchez
Posty: 34
Rejestracja: 01 paź 2014, 09:57

Re: Ustawianie wkładki

#153

Post autor: Cortchez »

Czy ma to być zewnętrzny i wewnętrzny rowek rozbiegowy czy może już w momencie gdzie zaczyna się i kończy muzyka?
zbyszek1982
Posty: 5029
Rejestracja: 31 gru 2012, 19:11

Ustawianie wkładki

#154

Post autor: zbyszek1982 »

Wybierz ustawienie wg normy IEC i tyle. Najważniejszy jest dokładny pomiar odległości montażowej ramienia.
Cortchez
Posty: 34
Rejestracja: 01 paź 2014, 09:57

Ustawianie wkładki

#155

Post autor: Cortchez »

Kolejne pytanie.
Zastanawiam się jaką wkładkę dobrać do gramofonu Wega P120/Sony PS212. Gramofon ma ramię S o masie efektywnej jeśli dobrze pamiętam 14g. Ciężko mi ponownie odszukać tą informację.
I teraz zastanawiam się nad ortofonem OM 10 - tylko teraz czy zamontować ją z ciężarkiem 2,5g w zestawie z wkładką (waży całość 5g) czy może bez ciężarka (waży wkładka 2,5g)?
Czy może lepszą będzie AT95E? Nie chodzi mi tutaj o brzmienie wkładki oczywiście.

Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#156

Post autor: Wojtek »

Cortchez pisze:Kolejne pytanie.
Nie na temat dyskusji.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Cortchez
Posty: 34
Rejestracja: 01 paź 2014, 09:57

Ustawianie wkładki

#157

Post autor: Cortchez »

Witam.

W piątek przyjechał do mnie Wega P120. Póki co jestem zadowolony. Poprawiło się brzmienie w porównaniu do mojego poprzedniego sprzętu.Dzięki za poradę. Wydaje mi się że za 130zł był to dobry wybór ;P

Do rzeczy. Chciałbym ustawić wkładkę wg szablonu z Template Generatora. W instrukcji do Sony PS-212 (to samo co Wega P120 - mam nadzieję, że tutaj różnic w overhang nie ma) podane jest, że overhang powinien wynosić 16,5 . Natomiast Template generator dla Lofgren A podaje wartość 17,99, dla Lofgren B 18,50 a dla Stevenson A 15,96.
I teraz czy trzymać się zaleceń producenta czy zaufać szablonowi i ustawiać jak podaje wyliczenie Lofgren A?

Wkładka to AT95E.

Pozdrawiam, Kuba
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#158

Post autor: Sindsoron »

Ja raczej trzymałbym się zaleceń producenta, ewentualnie jak Ci się chce to możesz się pobawić i sprawdzić czy usyłyszysz jakieś różnice między poszczególnymi ustawieniami ;p
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Ustawianie wkładki

#159

Post autor: chudy_b »

Sindsoron pisze:Ja raczej trzymałbym się zaleceń producenta, ewentualnie jak Ci się chce to możesz się pobawić i sprawdzić czy usyłyszysz jakieś różnice między poszczególnymi ustawieniami ;p
To nie takie proste. Zmiana overhang-u skutkuje zmianą skręcenia wkładki. Wiekszy overhang, wkładka bardziej skręcona ku środkowi. I tego raczej trzeba przypilnować. Chyba bardziej drugorzędny jest wybór konkretnego szablonu. Zdecyduj sie na któryś i wg niego dobrze ustaw wkładkę.
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Ustawianie wkładki

#160

Post autor: misienka2008 »

Szukam kogos kto zna overhang lub odleglosc czubka igly od kolnierza headshella gramofonu Universum Studio Automatik System 6000.
Za ewntualnego linka skad mozna wydrukowac instrukcje tez bede wdzieczny. Szukam i nie moge znalezc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#161

Post autor: Wojtek »

Raczej nie znajdziesz. Jeśli producent nie podał takich wartości (a nie wszyscy podają) to zaleca się skorzystanie z szablonu.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
misienka2008
Posty: 1025
Rejestracja: 31 maja 2013, 09:43

Ustawianie wkładki

#162

Post autor: misienka2008 »

Producent podal na pewno tylko nie wiem skad sciagnac instrukcje. Vinylengine nie ma na skladzie tego gramofonu. Dziwne bo jest ich sporo na rynku.:cry:
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41638
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ustawianie wkładki

#163

Post autor: Wojtek »

misienka2008 pisze:Producent podal na pewno tylko nie wiem skad sciagnac instrukcje.
Ja też na oczu nie widziałem papierów do tego modelu, więc skąd ta pewność, że znajdziesz tam takie dane?
Uwierz, że nie jest to żadna reguła.
misienka2008 pisze:Vinylengine nie ma na skladzie tego gramofonu. Dziwne bo jest ich sporo na rynku.:cry:
O większości "niemieckich Japończyków" można powiedzieć to samo. W tym wypadku niestety nie ma pierwowzoru, a "bratnia konstrukcja" ze znaczkiem Toshiby ma inne ramię.

Po co się upierasz misienka, skoro rozwiązanie masz w zasięgu ręki?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
drB
Posty: 25
Rejestracja: 23 lis 2012, 13:30

Re: Ustawianie wkładki

#164

Post autor: drB »

Witam.
Mam takie pytanie, czy ustawianie wkladki na linijke ma jakikolwiek sens I czy te szablony sa uniwersalne bo mam nimark ttx, ramie S I wkladke shure m 44. I czy jest opcja ustawienie wkladki bez szablonu. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Ustawianie wkładki

#165

Post autor: Reymont »

drB pisze:Witam.
Mam takie pytanie, czy ustawianie wkladki na linijke ma jakikolwiek sens I czy te szablony sa uniwersalne bo mam nimark ttx, ramie S I wkladke shure m 44. I czy jest opcja ustawienie wkladki bez szablonu. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Oczywiście. Jednakże musisz znać zalecaną odległość pomiędzy końcem igły a gniazdem headshella.
IMHO jest to bardzo dobra metoda - lepsza niż proste uniwersalne szablony, które u mnie okazało się, że przekłamują o ok. 0,7 mm
Profesjonalne szablony uniwersalne zaś wymagają turbodokładnych pomiarów, które dla mnie osobiście są wręcz niemożliwe do wykonania.
Są jeszcze dedykowane szablony - te chyba najlepsze.
ODPOWIEDZ