Ustawianie wkładki

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Ustawianie wkładki

#1186

Post autor: Lisor »

... co by Koledzy powiedzieli na szablon do ustawiania wkładki od MoFi-ego. Mam taki, bo mam i gramofon MoFi. Sam szablon jest prosty w obsłudze. Sprzedawcy piszą, że jest uniwersalny i pasuje do każdego gramofonu.

A w przypadku gramofonu z innym niż z MoFio-we 18 mm przesięgu? Nada się ?

https://ccd.pl/akcesoria-mobile-fidelit ... c-p171111/#
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1187

Post autor: Wojtek »

Jak ktoś lubi palić pieniądze to się nada.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1188

Post autor: Bacek »

Lisor pisze:
14 paź 2023, 19:42
... co by Koledzy powiedzieli na szablon do ustawiania wkładki od MoFi-ego. Mam taki, bo mam i gramofon MoFi.
Jak już masz to masz. Osobiście nadal wolałbym użyć albo "darmowego" szablonu z łukiem albo dużego protractora.
Ten geo-disc jak dla mnie za bardzo na oko działa.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Ustawianie wkładki

#1189

Post autor: Lisor »

Bacek pisze:
16 paź 2023, 15:21
Ten geo-disc jak dla mnie za bardzo na oko działa.
... proste celowanie na oko też mnie specjalnie nie wychwyciło i dlatego zrobiłem nakładkę z plexi na ,, kardan,, , która umożliwia mi w miarę precyzyjne ustalenie osi obrotu ramienia oraz jego osi wzdłużnej. Do nakładki mam na stałe przymocowaną nić- dzięki temu jednym końcem napiętej nici trafiam precyzyjnie w oś obrotu, drugim końcem ustawiam właściwie szablon względem napiętej nici i po sprawie. Reszta to prościzna :D .

A jak taki szablon ze stałym przewieszeniem- 18 mm- nada się do innych gramofonów z innym przewieszeniem niż MoFi-owym :?:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1190

Post autor: Bacek »

Lisor pisze:
17 paź 2023, 11:52
zrobiłem nakładkę z plexi na ,, kardan,, , która umożliwia mi w miarę precyzyjne ustalenie osi obrotu ramienia oraz jego osi wzdłużnej.
No ale w takim razie zrobiłeś z tego w zasadzie protractor, tyle że dedykowany do twojego ramienia.

U mnie aktualnie i tak wolę łuk bo wyznaczenie środka kardana na takim placku też wymaga odrobinę zachodu. Też pewnie Twoją drogą można by iść.
top.png
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1191

Post autor: Wojtek »

Lisor pisze:
17 paź 2023, 11:52
A jak taki szablon ze stałym przewieszeniem- 18 mm- nada się do innych gramofonów z innym przewieszeniem niż MoFi-owym :?:
Niespecjalnie, bo nie każde ramię/gramofon będzie oczekiwało geometrii pod te 18mm.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Lisor
Posty: 56
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:44

Re: Ustawianie wkładki

#1192

Post autor: Lisor »

Wojtek pisze:
17 paź 2023, 17:32
Lisor pisze:
17 paź 2023, 11:52
A jak taki szablon ze stałym przewieszeniem- 18 mm- nada się do innych gramofonów z innym przewieszeniem niż MoFi-owym :?:
Niespecjalnie, bo nie każde ramię/gramofon będzie oczekiwało geometrii pod te 18mm.
... tak coś czułem wspominając mgliste obrazy z lekcji geometrii i trygonometrii. A że plastikowy talerz od MoFi-ego i do MoFi-ego pasował do wartości przewieszenia kupiłem GO :lol: .
Po rozpakowaniu okazało się, że ustawienie wkładki może być niespecjalnie precyzyjne za sprawą prostego/prymitywnego celowania okiem na oś obrotu ramienia, którą niekoniecznie da się właściwie ustalić. No i zakiełkował pomysł nakładki ustalającej ten punk.
Koszt przyrządu to jakieś 4,80 zł w ,,wypalarni ,,
Koszt przyrządu to jakieś 4,80 zł w ,,wypalarni ,,



TO + sznurek daje wg mnie wystarczająco dobre rezultaty. Szkoda tylko, że napisali, że jest do wszystkiego :?: . Jednak mojemu zapasowemu Fonomasterowi raczej nie zaszkodzi, w którym w zasadzie tylko trzeba zadbać, żeby wkładki nie założyć w poprzek koszyka :lol:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1193

Post autor: Bacek »

Na tegorocznym AS załapałem się na sesję Michael Fremera. Poszedłem z chęci odhaczenia spotkania ze znaną postacią, dawniej byłem na spotkaniach z Wallym Malewiczem i były super. Sama prezentacja średnio mi się podobała bo raczej poruszała najbardziej podstawowe zagadnienia, oraz było ich za dużo w zbyt krótkim czasie więc całość była po łebkach.

Jednak z całości prezentacji wyłapałem jedną perełkę która powinna być dla mnie oczywista a jednak jakoś nigdy nie przyszła mi do głowy. Skoro igła może być wklejona źle w innych płaszczyznach to dlaczego miała by zawsze być 100% poprawnie wklejona w płaszczyźnie śledzenia rowka.
error.png
No i szach mat uniwersalne dewajsy do ustawiania geometrii. Niby ustawiliśmy ale tak na prawdę nie wiemy co. Przy większym błędzie jak zawsze, nic nie da się zrobić. Przy mniejszym Fremer (i nie tylko) sugeruje żeby ten błąd uwzględnić przy kalibracji. Czy to nie rodzi dodatkowych problemów w sumie nie wiem.

Oczywiście to problem ostrych szlifów. Właściciele DL-103 na taką histerię patrzą z politowaniem i spokojnie słuchają płyt.

https://www.wallyanalog.com/post/zenith ... t-frontier

Muszę odświeżyć mój setup fotograficzny i zobaczyć czy w ogóle uda mi się zrobić fotkę na której da radę to ocenić.
Ostatnio zmieniony 20 lis 2023, 23:09 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1194

Post autor: Wojtek »

Bacek pisze:
20 lis 2023, 22:41
Właściciele DL-103 na taką histerię patrzą z politowaniem i spokojnie słuchają płyt.
Tępaki :morda:
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Marcinus
Posty: 349
Rejestracja: 05 sty 2021, 13:08
Lokalizacja: Jarocin

Re: Ustawianie wkładki

#1195

Post autor: Marcinus »

Wojtek pisze:
20 lis 2023, 23:06
Bacek pisze:
20 lis 2023, 22:41
Właściciele DL-103 na taką histerię patrzą z politowaniem i spokojnie słuchają płyt.
Tępaki :morda:
Patrząc na wartość promienia, jak i fizycznie na igłę, to całkiem ostra szpilka z tego Danonka.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1196

Post autor: Wojtek »

Weź mnie nie rozbawiaj Marcinus.
Fajnie że to nagus i square cut, ale na koniec dnia - sferyk ~0.65mil.

Żeby nie mówić - to nie jest mój pojazd na DL-103, a stwierdzenie faktów.
Sam mam kilka "R-ek", bo są przydatne.

Dla mnie "ostra szpilka" to sferyk 0.6 albo jeszcze lepiej 0.5, a nie kurde prawie 0.7 jak najtańsze igły sferyczne jakie możesz znaleźć.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1197

Post autor: Bacek »

Tak czy siak są okrągłe/bez kantów i wiele problemów w związku z tym je omija.
Ostatnio zmieniony 21 lis 2023, 13:43 przez Bacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41581
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ustawianie wkładki

#1198

Post autor: Wojtek »

To na pewno ;) Dlatego są przydatne.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
jaca1970
Posty: 1746
Rejestracja: 02 mar 2018, 15:21
Gramofon: Universum 6000

Re: Ustawianie wkładki

#1199

Post autor: jaca1970 »

Hallo wycieczka - taka sprawa na jesienny wieczór, może ktoś coś kiedyś tak miał ?

Zauważyłam na koszyku CEC spadek poziomu vs ramie - a wisi tam nowa /stara V 15 III, sprawdziłem inne koszyki i jest w miarę poziomo razem z ramieniem. CEC z V15 gra super jak dla mnie, pytanie czy ten " spadek " ma duży wpływ na ustawienie igły vs rowek płyty? Mam wolne koszyki JVC i Technics mogę przełożyć. A może koszyk CEC tak ma konstrukcyjnie i nie ma sie co martwić ?
zdjęcia CEC, AT, Sansui
Załączniki
CEC 2.jpg
AT .jpg
Sansui.jpg
Jesień/zima - Universum 6000 by Micro Seiki, EMPIRE 5000, PRE by Jaceulek, Drewnopodobny ROTEL 402, Marantz LD 100. Wiosna/lato - Combo Schneider: Dual 1235, Shure V15 III i kolumny Philips KD - 1034.
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2600
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Ustawianie wkładki

#1200

Post autor: Bacek »

A chodzi Ci o dolną krawędź czy górną?
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
ODPOWIEDZ