Wkładki MC - jak to ugryźć?

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#16

Post autor: Reymont »

Carpenter pisze:
NB Tytuł tematu NIE brzmi: "Wyższość wkładek MM nad MC lub odwrotnie" - bo nie chciałem rozpętywać wojny - ja nie Putin
Tym bardziej nie jest to temat o wyższości jednych napędów nad innymi...

Choć może i trzeba założyć korespondujący wątek:
Jaki jest najlepszy rodzaj napędu gramofonowego i dlaczego jest nim DD ?
;)

Jeśli chodzi o mnie to daleko na horyzoncie, od jakiegoś roku majaczy gdzieś ta MC po jej nausznym zasłyszeniu :) Nawet nie dowiadywałem się co to dokładnie za wkładka, ale była czerwona (tak wiem to bardzo ważna informacja ;)) i zawieszona chyba na jakimś Thorensie. Bardzo fajnie grała wespół z płytą made in Japan.
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#17

Post autor: ahaja »

eenneell pisze:Na razie to taki plus wynika, że jest duuużo więcej "zabawy" (kłopotu)
No tak. Ale jak ma być lepiej to trzeba się trochę napocić. Nie ważne: czy zrobimy jakiś klocek sami czy kupimy (zarobimy-wydamy pieniądze). Inaczej byśmy byli w puszczy. Na tym polega rozwój.
Jakby tak nie było to i dziś byłaby korbka do napędu. ;-)

Jak muzyka ma grać do kotleta to nie jest potrzebny lepszy sprzęt - wystarczy MM i by się kręcił.

Jak mają być ciarki na plecach to trochę więcej jest potrzebne. Pewnie do tego trzeba dorosnąć.

To nie temat o wyzszości napędów - ale trzeba zwrócić na to uwagę (ograniczenia):
- rozważanie zakupu MCLO żeby to grało na miernym napędzie (ja za taki uważam idlery) to nieporozumienie - dlaczego to już pisałem.
- podobnie podpięcie MCLO - czy to będzie AT OC9 czy DL103 - do pre NAD czy kambodży, PJ to również mierny pomysł.

Z racji innego typu pracy przetworników wkładka MC będzie:
swobodniej, szybciej pracowała bo układ jest lżejszy; będzie mniej szumiała bo ma mniejszą impedancję wewnętrzną.
To przekłada się na dźwięk: jest go więcej. Niezależnie od rodzaju muzyki.

MC a napęd/ramię:
Na Dualach MC nie pójdzie. Mimo, że to dobre napędy to ramiona się nie nadają do pracy z tego typu wkładkami.
Na PJ również. Chociaż widziałem gwiazdorów z powieszonymi MCLO na nich ... Podobnie z wieloma innymi nowymi tanimi konstrukcjami. Rega ma jeszcze jako takie ramiona ale szału nie ma.
Na Thorensach prędzej - ale to też zależy od ramion - lekkie tp16 się nie nadają. Z tańszych modeli seria 160 jest sympatyczna.
Telefunkeny s500/600 - zacny, prosty napęd z dobrym ramieniem. Z punktu ramię ma kilkanaście gram m e - można ją zwiększyć dając cięższy headshell do sztywniejszej wkładki.
Fajnie pogrywa z DL103. Jak ktoś lubi więcej szczegółów to AT OC9. W oryginale były lekkie headshelle pod Ortofony i Shury.
Technics 1210 i podobne - podobne ramiona - sytuacja jak wyżej. Mnóstwo tanich części. Solidny napęd podatny do upgradów - jak Thorensy.
Sony PSX50-70 - dobre klamoty i zacne do MC.
Kenwoody KD7xx-9xx - świetne napędy i cieżkie ramiona. Można z nimi cuda robić. Droższe bo jakość kosztuje.
eenneell
Posty: 4157
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:18
Lokalizacja: K-ków

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#18

Post autor: eenneell »

ahaja pisze:Jak muzyka ma grać do kotleta to nie jest potrzebny lepszy sprzęt
To w zasadzie dotyczy każdego kroku "w górę"- mnie wystarcza dobry czysty dzwięk- mogę powiedzieć, że słucham trochę "pod kotleta" z racji zawodu- muzyka jest tłem- choć nie powiem -czasem lubię się w niej "zanurzyć"...
ahaja pisze:Z racji innego typu pracy przetworników wkładka MC będzie:
swobodniej, szybciej pracowała bo układ jest lżejszy; będzie mniej szumiała bo ma mniejszą impedancję wewnętrzną.
To przekłada się na dźwięk: jest go więcej. Niezależnie od rodzaju muzyki.

To zdanie/ stwierdzenie wydaje się istotą zalet/wyższości wkładek MC.
Powyższy tekst potwierdza, że MC to krok w stronę "audiofilii" (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) ;)
"MC neofitom"- życzę dużo radości :D
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#19

Post autor: Reymont »

Technics 1210 i podobne
Sony PSX50-70 - dobre klamoty i zacne do MC.
Kenwoody KD7xx-9xx
Wszyscy moi faworyci w jednym miejscu :dance:
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#20

Post autor: kielek »

Prawda jest taka,że rzadko się słyszy by osoba,która weszła we wkładki MC wracała do MM ;) czyli coś w tym jest :)
Awatar użytkownika
Winters
Posty: 2801
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:29
Lokalizacja: prawie Łódź

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#21

Post autor: Winters »

Carpenter pisze:Link do tekstu o początkowo minusach, w końcu jednak plusach idlera, na przykładzie Garrarda 401
Nie ma tam napisane nic o smarowaniu i czyszczeniu motoru, czy konserwacji idlera, a leczenie hałasu napędu wielką plintą i poprawionym łożyskiem to jak zmiana opon w aucie z zarwanym zawieszeniem.

Żaden 30, 40, czy 50 letni gramofon nie jest niezużywalny, potencjalnie każdy może wymagać jakiegoś serwisowania.
DIOMEDES KATO
Awatar użytkownika
vinylpiotrek
Posty: 2197
Rejestracja: 12 lip 2012, 20:51
Lokalizacja: Łódź

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#22

Post autor: vinylpiotrek »

Tak czy inaczej, wydaje mi się, że i tak słabym punktem w systemie Carpentera jest gramofon.
Więc po mało można by pomyśleć o lepszym, i właśnie takim, który nie odcina drogi do sztywniejszych wkładek (MM, MC, i nie tylko)
Obrazek
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#23

Post autor: Carpenter »

Trochę czasu minęło i wreszcie ugryzłem wkładkę MC. A konkretnie to kupiłem gramofon Thorens TD165 mkI z ramieniem TP11 mkI (masa efektywna 16,5 g). Dziś przyszła wkładka MC Ortofon Quintet Red. Załozyłem, ustawiłem, podłaczyłem i... Dual 704 z Shure V15III z igłą Jico SAS poległ z kretesem.

Cześć Jego pamięci - bo zacny to sprzęt i gra przepięknie. Ale ta wkładka MC z tym Thorensem to dźwięk o kilka klas lepszy.

Dzięki wszystkim za porady, zwłaszcza ahaji :clap:

:D :D :D
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#24

Post autor: ahaja »

Ale tam ... pokazałem kierunek a Ty zdecydowałeś. :-)
Gratulacje.

Pewnie dużo się nie pomyliłem pisząc o poprawie w każdym aspekcie ... ;-).
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#25

Post autor: Carpenter »

ahaja pisze:Ale tam ... pokazałem kierunek a Ty zdecydowałeś. :-)
No, kierunków było kilka do wyboru, m.in. MC HO. O mojej decyzji zdecydowało... Twoje doświadczenie, ahaja. Po tym jak zrobiłeś dla mnie Nudę II i po tym jak bardzo poprawiła ona brzmienie mojego zestawu, wiedziałem już, że Ty po prostu znasz się na tym, a skoro zdecydowanie preferujesz wkładki MC Low Output, a odradzasz High Output jako półśrodek, ja już nie miałem innego wyjścia :) Tak więc musiałem się doszkolić teoretycznie aby dobrać ramię do wkładki MC LO i jeszcze aby wybrać samą wkładkę.
ahaja pisze:Pewnie dużo się nie pomyliłem pisząc o poprawie w każdym aspekcie ... ;-).
Wcale się nie pomyliłeś! U mnie akurat najbardziej poprawił się bas, choć zawsze uważałem, że wcale go nie brakuje i że gra z dużą kulturą. Okazało się, że teraz bas nabrał lekkości i swobody, tak jakbym wymienił kolumny na lepsze o kilka klas. Bas słyszę teraz w miejscach, gdzie przedtem wcale go nie było słychać! Jest tam obecny wyraźnie, choć bardzo delikatnie, w postaci stopy perkusji, wybrzmień strun kontrabasu czy gitary basowej. Ale poprawie, i to bardzo wyraźnej, uległy wszystkie zakresy pasma. To nie są różnice, które można podciągnąć pod autosugestię! To różnice, który głuchy by usłyszał! Poprawa jest tak duża! Najmniej chyba zmieniły się wysokie, które już przedtem były całkiem szczegółowe i kulturalne (bez syczenia czy ostrości). Teraz są bardziej plastyczne, precyzyjniejsze. A średnica stała się (jeszcze bardziej) melodyjna. Bardzo poprawiła się scena, a konkretnie separacja źródeł dźwięku i głębia. Dużo bardziej naturalne jest też brzmienie instrumentów i wokali. "Bardziej naturalne" to jednak złe określenie - nigdy dotąd wrażenie muzyki granej na żywo nie było tak wyraźne. Zauważyłem ciekawy fakt - całkiem przeciętne, czy nawet kiepskie, kawałki teraz brzmią na tyle pięknie, że słucham ich z prawdziwą przyjemnością płynącą ze swobodnego i łatwego odbioru tych wszystkich smaczków, niuansów i wybrzmień, których przedtem nie było.

Nie widzę powrotu do MM...

{EDIT] Właśnie puściłem "In The Court Of The Crimson King" Jeeezzuuuuuu co tu się dzieje!
[EDIT 2] Korekta! "In The Court Of The Crimson King" dopiero pokazało ile się zmieniło w górnym paśmie. Powiem, że równie dużo, co w dolnym! Zanim puściłem King Crimson, na Quintet Red posłuchałem jedynie "Coming Out" Manhattan Transfer, pierwszą symfonię Waltona i Torero Band na płycie "The Tijuana Sound of Brass", czyli przeważnie takie sobie utworki. Natomiast symfonika zabrzmiała rewelacyjnie! Jak ktoś lubi muzykę klasyczną, to zdecydowanie powinien się przeprowadzić do świata MC. :D Zresztą jak ktoś kocha rocka, to też :lol:
MISSE
Posty: 1656
Rejestracja: 16 cze 2013, 21:59
Gramofon: Micro Seiki DDX

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#26

Post autor: MISSE »

jak kupisz fajną MC to znowu tydzień westchnień

niestety powrotu nie ma :drool:
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#27

Post autor: ahaja »

Płyta z klasyką, którą wykorzystuję do testów sprzętów analogowych: http://www.ebay.com/itm/AUDIOPHILE-LP-C ... 35d3fd7a98 - gooorąco polecam.

Praktycznie każdą klasykę z Telarca można brać w ciemno. Jeśli materiał naturalnie odpowiada.
ahaja
Posty: 1215
Rejestracja: 18 paź 2011, 15:11
Lokalizacja:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#28

Post autor: ahaja »

Carpenter
Nie wiem czy słuchasz, wyszperaj coś Supertramp'a ... doskonale zrealizowane płyty.

I kolejny mój tester z fenomenalnymi dźwiękami: http://www.ebay.com/itm/POEMS-FOR-LAILA ... 1e8071352a
Awatar użytkownika
Carpenter
Posty: 815
Rejestracja: 05 maja 2013, 22:58
Gramofon: Kenwood KP-990
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Wkładki MC - jak to ugryźć?

#29

Post autor: Carpenter »

ahaja, tych płyt z linków, które podałeś, nie znałem - dzięki! Poszukam ich, ale może taniej niż na tych aukcjach, albo później, jak zaleczę rany finansowe ;)

Supertramp znam, choć nie przepadam. Ale jak się trafi winyl niedrogi, a w ładnym stanie, na pewno będę pamiętał Twoją rekomendację. Ze swej strony polecam wszystko co wypuścili panowie Szwajcarzy z grupy Yello, a także pan Anglik Gary Numan.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2014, 10:49 przez Carpenter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41939
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Wkładki MC - jak to ugryźć?

#30

Post autor: Wojtek »

ahaja pisze:Nie wiem czy słuchasz, wyszperaj coś Supertramp'a ... doskonale zrealizowane płyty.
Zgadza się.
Carpenter pisze:Ze swej strony polecam wszystko co wypuścili panowie Szwajcarzy z grupy Tello, a także pan Anglik Gary Numan.
Ale "to nie to". Ówcześni dealerzy sprzętu audio nawet puszczali m.in. Supertramp by pokazać co sprzęt potrafi ;)

To taka dygresja ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ