Ustawianie azymutu z płytą testową i komputerem

Źródła dźwięku
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Ustawianie azymutu z płytą testową i komputerem

#1

Post autor: klin »

UWAGA: Jeśli uważasz, że masz już poprawnie ustawiony azymut i nie chcesz przy nim grzebać, to nie psuj sobie humoru i nie czytaj dalej :D

Najtrudniejszym ustawieniem przy kalibracji ramienia jest, przynajmniej według mnie, właśnie ustawienie azymutu, czyli kąta pod jakim igła wchodzi w rowek ;) Jest to czynność którą wykonuję jako ostatnią przy kalibracji ramienia. Najprostszym sposobem na ustawienie azymutu jest ustawienie igły pod kątem prostym do płaszczyzny płyty, poprzez położenie igły na lustrze położonym na płycie i kalibracja tegoż kąta "na oko". Taki sposób da nam niestety jedynie przybliżone ustawienie azymutu.
Jednak najlepszym sposobem na ustawieniem azymutu jest ustawianie igły nie pod kątem prostym a poprzez minimalizację przesłuchów w obu kanałach (w idealnym świecie z idealną wkładką pewnie pokrywa się to z kątem prostym). Polega to na tym, że puszczamy tak wytłoczony fragment na płycie, że tylko jeden kanał ma nagrany sygnał a w drugim jest "cisza". Tą ciszę właśnie mierzymy (czyli przesłuch) i staramy się ją zminimalizować zmieniając ustawienie wkładki. Następnie, podobny pomiar robimy w odwrotnej konfiguracji (sygnał w drugim kanale) i też minimalizujemy przesłuch w drugim kanale. I tak w kółko aż dojdziemy do nirvany...albo pomieszania zmysłów :roll:

Pomiar przesłuchu można wykonać ponoć woltomierzem - tutaj świetny artykuł o całej operacji, którą opiszę w skrócie poniżej:
http://www.analogplanet.com/content/cra ... u0UJ5Zm.97
http://www.analogplanet.com/content/cra ... l1DM6rC.97

Ja zamiast mierzyć woltomierzem, sprawdzam przesłuch w programie Audacity na komputerze. Do takiego pomiaru potrzeba:
- płyta dr. Feickert (lub inna z sygnałem do mierzenia crosstalk)
- przedwzmacniacz gramofonowy
- karta dźwiękowa z wejściem liniowym
- darmowy program Audacity
zestaw.jpg
zestaw2.jpg
...ciąg dalszy nastąpi jeszcze dzisiaj...
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ustawianie azymutu z płytą testową i komputerem

#2

Post autor: klin »

Najpierw oczywiście ustawiam ramię, czyli nacisk, geometria, AS, VTA. Następnie ustawiam headshell mniej więcej tak, by igła była prostopadle ustawiona do płyty.
Puszczamy pierwszą ścieżkę i mamy sygnał na obu kanałach:
az1.jpg
Następnie sygnał leci w lewym kanale a my skupiamy się na przesłuchu w kanale prawym. Obserwujemy jego średnią głośność:
az4.jpg
Potem, sygnał mamy na kanale prawym i teraz obserwujemy przesłuch na lewym:
az7.jpg
No i widzimy, że na ostatnim screenie przesłuch w prawym kanale był większy niż w lewym (tu na tym screenie i tak już jest bardzo mała różnica bo miałem to wstępnie pustawiane ale te różnice mogą być większe). Koryguję ustawienie headshella delikatnie przekracając go w prawo (patrząc od frontu):
wkladka azymut.jpg
wkladka azymut.jpg (12.62 KiB) Przejrzano 2703 razy
Analogicznie, przekręcamy headshell w lewo jeśli wiekszy przesłuch mamy w lewym kanale...

Sprawdzamy ponownie i jak już idealnie ustawimy to mniej więcej mamy coś takiego:
az8.jpg
Istotna sprawa - niekoniecznie dążymy do wyrównania przesłuchów, bo wkładka niekoniecznie daje równy sygnał na obu kanałach (na ATOC9 mam równo ale na V15 III już mam małe różnice). Dążymy do minimalizowania przesłuchów.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10451
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ustawianie azymutu z płytą testową i komputerem

#3

Post autor: Myszor »

No to ja już wiem kto mi tę AToc9 ustawi na soniaczu :mrgreen:
ODPOWIEDZ