Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#1

Post autor: trafalgar »

Hejka,kupiłem gramofon Benytone mp 3200,sprzedający jak zwykle twierdzi że jest/było wszystko ok.Link do aukcji Benytone.Pomyślałem ,kupię dokupię koszyk ,wkładkę ,pokrywę dorobi znajomy nówkę -sztukę i ...sprzedam ,bo jeden z forumowiczów chce coś do 3 stówek dla znajomka.Zarobek żaden ,a może w plecy,trudno za gapiostwo trza płacić :D .Paczka przyszła pocztą ,fatalnie zapakowana na szczęście większych obrażeń nie było,poza dziurą w dnie .Co do sprawności gramofonu to też niezła bujda-winda nie miała w ogóle żadnego smaru,ramie latało w górę i w dół jak to dźwignia dla dzieci na placu zabaw.Po rozebraniu windy i wyczyszczeniu(czekam na olej silikonowy 100k i 1 mil.)doszedł jeszcze jeden problem-sprężynka windy.Jest tak słaba i rozciągnięta,że nie założę jej z powrotem na windę bo to wstyd,pęknie i następny właściciel będzie miał pretensje do mnie że wcisnąłem mu jakiś bubel.Mam pytanie-jak i z czego jakiego drucika należy zrobić taka sprężynkę żeby nie pękła,nie była za sztywna i posłużyła dłuższe lata?
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#2

Post autor: Dragant »

Wrzuć foto starej Traf. Łatwiej będzie nam czegoś szukać. I jakbyś dał radę to jakieś wymiary.

Generalnie sprężyny robi się ze stali sprężynowej. Proces produkcji obejmuje w 99% przypadków obróbkę termiczną. Samemu jest ciężko zrobić działającą sprężynę...

Gdybyś miał problem, to jest kilka firm, które mają gigantyczne katalogi i sprzedają na sztuki. Np. niemiecki Gutekunst (niestety dość droga wysyłka). No ale to już ostateczność.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#3

Post autor: trafalgar »

Łukasz wrzucę foty i dam wymiary po lotach narciarskich i odpocznę trochę.bo zapierniczam od rana na działce (wiosenne porządki) :D
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#4

Post autor: Reymont »

trafalgar pisze:jak i z czego jakiego drucika należy zrobić taka sprężynkę żeby nie pękła,nie była za sztywna i posłużyła dłuższe lata?
Zwinąć z drutu sprężynowego o odpowiednim przekroju poddanego odpowiedniej obróbce cieplnej ;)
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#5

Post autor: trafalgar »

W jakiej temperaturze i jak długo hartować?Mam taka możliwość w pracy.Zastosować chłodzenie olejowe czy wodne?
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#6

Post autor: Reymont »

No to zależy od gatunku stali.
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#7

Post autor: trafalgar »

Stal łożyskowa,składu nie pamiętam ani wytopu.W poniedziałek będę wiedział
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#8

Post autor: Reymont »

Spoko, zerknę wtedy w mądrą książkę :)
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#9

Post autor: Dragant »

Z tego co na szybko się dokształciłem, to nie jest to hartowanie, a odpuszczanie. Późnej wygrzewanie. Dla różnych stali temperatura odpuszczania jest różna. Do stali sprężynowych stawiam na 250-500 stopni. Później się kulkuje i dogniata.
Myślę, że trzeba szukać jakiegoś zamiennika... albo zamówić w firmie, która się tym zajmuje. Za dużo zachodu dla jednej sprężyny. Chyba, że planujesz dorabiać sprężyny forumowiczom to wtedy zachęcam do prób :lol:

Swoją drogą - nierdzewka też ładnie pracuje jako materiał na sprężyny.
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#10

Post autor: Reymont »

Wyżarzanie, hartowanie, odpuszcanie, cokolwiek. Wszystko zależy od gatunku i tego jaki efekt chcemy osiągnąć.
Dragant pisze:Później się kulkuje i dogniata.
Kulowanie takiego przekroju? Bez jaj. To bardziej przy takich sprężynach jakie mamy np. w zawieszeniach samochodowych.
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#11

Post autor: trafalgar »

A z jakiej stali są robione te sprężynki do długopisów. :D

Wyżarzanie to odwrotność hurtowania.
Awatar użytkownika
Reymont
Posty: 1550
Rejestracja: 17 lut 2012, 10:41
Lokalizacja: Łódź

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#12

Post autor: Reymont »

trafalgar pisze:A z jakiej stali są robione te sprężynki do długopisów. :D
Z chińskiej
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#13

Post autor: trafalgar »

Chińskie to nie zawsze znaczy złe. :D
Awatar użytkownika
Dragant
Posty: 968
Rejestracja: 14 cze 2014, 13:26
Gramofon: Sony PS-X70
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#14

Post autor: Dragant »

Reymont pisze: Kulowanie takiego przekroju? Bez jaj. To bardziej przy takich sprężynach jakie mamy np. w zawieszeniach samochodowych.
Do odważnych świat należy :lol: Nie no, jasne - przy przekroju 0.5mm czy ile tam będzie kulkowanie chyba nie jest możliwe. Ale może jest inny proces na utwardzenie powierzchni :think: Ale wciąż... Nie wiem czy cały ten eksperyment wypali, ale trzymam kciuki :dance:
Traf, ta sprężyna w ogóle to na rozciąganie, ściskanie, skrętna? Ach, dobra - skończ te skoki i wrzuć zdjęcie z linijką/suwmiarką obok ;)
Sony PS-X70, Nagaoka MP-110+JNP-200/Denon DL301 MKI, Nuda Mini, Rotel RA971, Canton Karat 300, Rotel RCD-930AX
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4053
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Sprężynka windy-jak i z czego dorobić?

#15

Post autor: trafalgar »

Kilka fotek wrzucam(środkowa fota- słaba :D )
Jest jeszcze gorzej niż myślałem grubość tej sprzeżynki to ok.0,2 mm ,masakra takiego drutu mieć nie będę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ