AT-LP120USB - kasowanie luzów w łożyskach ramienia.

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Tarkin1967
Posty: 19
Rejestracja: 20 sty 2017, 14:33

AT-LP120USB - kasowanie luzów w łożyskach ramienia.

#1

Post autor: Tarkin1967 »

Cześć.

Parę dni temu mój znajomy kupił nowego AT-LP120USB. Jako, że to „szczególarz” i lubi jak wszystko jest na tip-top, zwłaszcza w okresie tzw. „pędzelkowania” czyli tuż po zakupie, od razu zauważył, że ramię ma lekki luz na łożyskach. Z tego co mi powiedział przez telefon, luz występuje gdy próbuje się ramieniem poruszyć w przód lub w tył.
Wczoraj pojawił się u mnie z tym gramofonem i rzeczywiście. Luz w łożysku pionowym jest wprawdzie niewielki ale wyczuwalny. Sprawdziłem zawczasu wydrukowanym szablonem ustawienie wkładki i po lekkiej korekcie wkładki w headshellu ramię trzyma geometrię w dwóch punktach szablonu z programu TemplateGen.
Łożyska z zewnątrz wyglądają standardowo i kilka razy miałem okazję regulować tego rodzaju elementy. Problem polega na tym, że robiłem to na swoich gramofonach i byłem pewny, że nic mi się nie rozpadnie w rękach. W obcym i nieznanym dotąd sprzęcie już takiej pewności nie mam.
Teraz pytanie.
Czy w AT-LP120 mogę „skasować” luzy tak jako to się zwyczajowo robi w przypadku tego rodzaju łożysk? Odkręcić pierścień blokujący specjalnym wkrętakiem, dokręcić o ułamek stopnia środkowy wkręt i dociągnąć pierścień blokujący?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: AT-LP120USB - kasowanie luzów w łożyskach ramienia.

#2

Post autor: Wojtek »

Tarkin1967 pisze: Parę dni temu mój znajomy kupił nowego AT-LP120USB.
No to będzie pierwszy błąd.
Tarkin1967 pisze: od razu zauważył, że ramię ma lekki luz na łożyskach.
Eh, kolejny AT z tą przypadłością od nowości.
Który to już na samym naszym forum? Piąty? Już nie pamiętam.
Za to pamiętam że głównie dlatego zacząłem odradzać ludziom zakup. Wcześniej nawet polecałem :(

Dlaczego chcecie bawić się w takie reparacje skoro sprzęt jest jeszcze na gwarancji? Tak szczerze.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Tarkin1967
Posty: 19
Rejestracja: 20 sty 2017, 14:33

Re: AT-LP120USB - kasowanie luzów w łożyskach ramienia.

#3

Post autor: Tarkin1967 »

Wątek można zamknąć.
Znajomy jest dokładny, z racji wykonywanego zawodu, w kwestiach mechanicznych, ale głębszego pojęcia w zagadnieniach związanych z działaniem sprzętu audio nie posiada, dlatego...
Wczoraj wieczorem na spokojnie przysiadłem do tego gramofonu i włosy mi stanęły w poprzek.
Luz w łożyskach ramienia już znałem. Nawet nie próbowałem go kasować, bo nakrętki blokujące zostały tak mocno dociągnięte w wytwórni, że nie dało się ich ruszyć po przyłożeniu rozsądnej siły do narzędzia. Mocniej naciskać się bałem.
Zacząłem sprawdzać resztę, chcąc się upewnić, że sprzęt jednak się do czegoś nadaje. I co? Wiadro!
- na 33 i 1/3 obroty przy stabilizacji kwarcem OK,
- na 45 obroty przy stabilizacji kwarcem odrobinę za wolne,
- na 78 obroty przy stabilizacji kwarcem gigantycznie za szybkie,
- antyskating działa jakby go w ogóle nie było,
I na koniec, według mnie istotna wada użytkowa, zbyt lekka przeciwwaga do zastosowania wkładek montowanych w popularnych koszykach a'la Technics.
Aby uzyskać właściwy nacisk dla AT-100E zamontowanej do takiego koszyka, przeciwwaga musiała się znaleźć prawie na końcu ramienia.
W zestawie z gramofonem jest jakiś bardzo lekki koszyk i w połączeniu z AT-95E daje się ustawić nacisk z przeciwwagą w sensownym miejscu.

Gdy opowiedziałem to wszystko znajomemu przez telefon, to usłyszałem taką "wiązankę", jakiej dawno nie uświadczyłem. Gdy trochę ochłonął stwierdził, że się nie będzie bawił w żadne gwarancje, tylko dzisiaj go ode mnie zabiera i oddaje od razu do sklepu. Bez żadnych dalszych dywagacji.
Historia smutna, bo sam się kiedyś zastanawiałem nad zakupem tego gramofonu, ale teraz z czułością patrzę na stareńkiego PS-38. :-)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: AT-LP120USB - kasowanie luzów w łożyskach ramienia.

#4

Post autor: Wojtek »

My zwyczajowo zamykamy wątki tylko na giełdzie.

Dzięki za test.
Eh, tak jak się obawiałem, "kwarc" w tych Chińczykach jest mocno umowny.
Tarkin1967 pisze: tylko dzisiaj go ode mnie zabiera i oddaje od razu do sklepu. Bez żadnych dalszych dywagacji.
I słusznie.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ