Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#1

Post autor: Kichal »

Cześć,
Prosibym o weryfikację czy dobrze przerobiłem kabel DIN5 na RCA. Wydaje mi się, że większej filozofii tu nie ma ale kto wie :D

Zrobiłem tak jak na załączniku. Na załączniku jest jeszcze przylutowany kabel DIN5 ale analogicznie podłączyłem cinch. Czerwony sygnałowy RCA tam gdzie czerwony din, biały sygnałowy tam gdzie biały DIN, oploty obu sygnałowych połączyłem ze sobą i przylutowałem tak jak na zdjęciu. Dodatkowo tam gdzie w paincie dorysowałęm czarną kreskę wyprowadziłem osobny kabel masowy z widełkami do podpięcia do obudowy wzmacniacza - nie wiem czy dokładnie o to chodziło w tym zabiegu :D

Pytam dlatego, że jak podkręcę głośność do 60-70% to zaczyna się robić dziwny dźwięk tak jakby gramofon wyłapywał głośniki i się rozmywa wszystko i przerywa ale wydaje mi się, że to po prostu kwestia tego że mam mały pokój i gramofon blisko kolumn. Wcześniej chyba nie rozkręcałem tak wzmacniacza, bo nie zauważyłem tego efektu. Jak wpinam słuchawki i wyłączam głośniki to jest spoko, mogę rozkręcić ile wlezie :D Ale może to kwestia przeróbki, kto wie, chociaż wątpię, dlatego też wolę się zapytać :D Wrzucam dlatego jeszcze zdjęcie jak mam to wszystko ustawione w pokoju. Wzór akustyki to to nie jest, zdaje sobie sprawę. Chciałem dać gramofon tam gdzie jest prawy głośnik ale zrobiłem faila i mi nie starczyło kabla żeby podłączyć do wzmacniacza xD

Próbowałem szukać jakiegoś tematu o tej tematyce żeby się podpiąć, ale tylko w miarę na temat był o Dualu. Mój gramofon to ITT HIFI 8012

Dzięki !
Załączniki
Zdjęcie 31.12.2016, 10 39 43.jpg
Zdjęcie 30.12.2016, 18 53 47.jpg
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#2

Post autor: klin »

Odsuń tą prawą kolumnę bardziej w prawo albo gramiaka w lewo...wydaje mi się, że za blisko masz tą prawą kolumnę i to będzie to.

A...najlepiej jak byś podwiesił te kolumny na ścianie na uchwytach...
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#3

Post autor: Kichal »

klin pisze: Odsuń tą prawą kolumnę bardziej w prawo albo gramiaka w lewo...wydaje mi się, że za blisko masz tą prawą kolumnę i to będzie to.

A...najlepiej jak byś podwiesił te kolumny na ścianie na uchwytach...
Właśnie problem jest taki, że właściciel zabronił nam wiercić w ścianach... Tak to od razu TV poszedłby na ścianę a gramofon był na środku tak jak był na początku, ale niestety nie mam takiej możliwości :D Włączyłem obcinanie pasma LOW i ten efekt zamienił się w sprzęganie po przekroczeniu tej granicy, ale to i tak jest cholernie głośno, normalnie tak nie słucham tylko mnie zaciekawiło to :D

A jak z tym kablem z uziemieniem ? O to chodziło z tym ? Szczerze mówiąc nie widzę różnicy czy jest przykręcony do obudowy czy nie :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
FunGD
Posty: 28
Rejestracja: 14 lis 2016, 15:55

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#4

Post autor: FunGD »

Mając już rozkręcony gramofon, zmieniając cały przewód pokusiłbym się o rozdzielenie mas. Masa idąca z wkładki do masy RCA, a do tego osobnego kabelka masa ramienia.Tak to zrobiłeś połowę roboty.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#5

Post autor: Kichal »

FunGD pisze:Mając już rozkręcony gramofon, zmieniając cały przewód pokusiłbym się o rozdzielenie mas. Masa idąca z wkładki do masy RCA, a do tego osobnego kabelka masa ramienia.Tak to zrobiłeś połowę roboty.
No tak, to ma więcej sensu :D to tak ogarnę później :D
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
trafalgar
Posty: 4048
Rejestracja: 03 mar 2015, 10:30
Gramofon: Kenwood KP 990
Lokalizacja: Kraśnik lubelski

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#6

Post autor: trafalgar »

Ja się nie znam to kupię adapter/przejściówkę /5din rca z uziemieniem.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#7

Post autor: Kichal »

Ja nawet ogarniam sprawy lutowania itp ale za bardzo nie rozumiałem filozofii w wyprowadzaniu osobnego kabla z masa. Co do przejsxiowki to generalnie wolałem dołożyć do porządniejszego kabla i wtyków niż kupowac jakieś chińskie cuda po 15zl.

To w sumie nie wiem jak u mnie to w din5 było zrobione, bo tez idą 3 żyły tak jak na zdjęciu ze masa z wkładki jest połączona z masa kanałów. Wiec teraz tez mam takie rozwiązanie jak na początku tylko ten kabel zewnętrzny jest niepotrzebny z uziemieniem. Ale tak zrobię jutro jak funGD pisal
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Przeróbka DIN5 na RCA + Rezonans/wzbudzanie

#8

Post autor: Kichal »

Zrobiłem tak jak funGD napisał, wszystko śmiga elegancko :D Wydaje mi się, że zlikwidowało to także problem dziwnego rozjeżdżania się dźwięku, ale to ocenię jutro, rozkręciłem na jednej płycie powyżej tej granicy co potem się wszystko "tegowało" i nic się nie działo.

A co do ustawienia, to jak miałem postawiony na podłodze to też się to działo, więc raczej nie kwestia tego że bardzo blisko kolumny
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
ODPOWIEDZ