Thorens TD 318 - problem z paskiem

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
loopic
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2014, 20:19

Thorens TD 318 - problem z paskiem

#1

Post autor: loopic »

Witam,
od 1,5 roku jest posiadaczem gramofonu jak w temacie wraz z ramieniem SME 3009.
Od pewnego czasu mam problem z paskiem, który zaczął spadać w chwili zatrzymywania obrotów. O ile przez pewien czas zdarzało się to raz na 3-4 płyty, tak teraz spada za każdym razem.
Dodam, że problem pojawił się po przeprowadzce do nowego domu. Czy jest możliwe, że to kwestia ustawienia gramofonu (poziom itd), czy raczej jest to wina paska?
Jakieś sugestie, co można zrobić? Czy kupować nowy pasek?
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#2

Post autor: klin »

No...poziom to sobie ustaw tak czy siak bo od tego wypadałoby zacząć ;)
A ściągałeś go tak o palcami bez rękawiczek silikonowych? Pewnie przekładałeś go na talerz do transportu albo przewoziłeś jakoś osobno? Mógł się upaćkać w międzyczasie. Jeśli masz izopropylen w domu (większość z nas ma bo to składnik mikstury forumowej do mycia płyt) to namocz nim jakąś czystą ściereczkę, załóż rękawiczki silikonowe i przeciągnij ten pasek raz czy dwa razy przez tą ściereczkę. Potem weź patyczek do uszu, namocz w izopropylenie i przystaw go do tego kręcącego się pulleya (nigdy nie wiem jak to po polsku jest) żeby się w tego patyczka wytarł.
Na koniec załóż w rękawiczkach pasek z powrotem. Jak nie pomoże to kup nowy pasek :)
loopic
Posty: 5
Rejestracja: 02 lip 2014, 20:19

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#3

Post autor: loopic »

Dziękuję. Takoż uczyniłem. Wszystko gra. :)
Awatar użytkownika
plastik
Posty: 14
Rejestracja: 19 cze 2011, 16:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#4

Post autor: plastik »

Wszystko jak Klin pisze, chociaż ja pasek gumowy myje woda z szarym mydlem - izopropanol nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem jesli chodzi o kontakt z guma/tworzywami sztucznymi.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#5

Post autor: klin »

plastik pisze: izopropanol nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem jesli chodzi o kontakt z guma/tworzywami sztucznymi.
No ale właśnie chyba z tego słynie wśród gramofoniarzy (nie wiem jak nas za bardzo nazwać :D ), że nie wchodzi w reakcję z tworzywami sztucznymi. Co do gumy, to nie wiem ale jak do tej pory nic się nie działo i pasek się ładnie trzyma po umyciu. Oczywiście ja tylko przecieram szybko ściereczką a nie moczę ten pasek po kilka godzin tak więc podejrzewam, że wpływu to za dużego mieć nie może.
Awatar użytkownika
plastik
Posty: 14
Rejestracja: 19 cze 2011, 16:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#6

Post autor: plastik »

Ja raz jak przebywałem jakiś gumowy element gramofonu/magnetofonu izopropnaolem to zauważyłem ze biala ściereczka zrobila sie czarna, a guma matowa. Urządzenie z lat 70tych to juz powoli pół wieku wiec ta guma mogla juz sama z siebie zrobić sie sparciala, ale od tamtej pory nie używam juz izopropanolu do gum. Nadal myje nim igle, robię płyn do mycia wynyli, odtłuszczone nim metalowe elementy takie jak galki, napinacze itd.
Wiele razy mylem izopropanolem paski i nigdy nic sie nie stalo, ale ten jeden raz dal mi do myślenia. A sposób z woda i szarym mydlem wyczytalem po prostu z instrukcji jakiegoś vintageowego gramofonu - sprawdzilem i efekt jest świetny, trzeba tylko spłukać mydlo dokladnie i robić to w gumowych rękawiczkach, żeby nie natłuścić od razu.
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2122
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#7

Post autor: klin »

plastik pisze: biala ściereczka zrobila sie czarna
No trochę się czarna robi...nigdy nad tym za bardzo nie myślałem...hmm to ja też zacznę myć tym szarym mydłem! Dzięki :)
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#8

Post autor: olsza84 »

Mydło to stara sprawdzona metoda na gumę. Ktoś z Was grał w ping ponga w latach młodości albo ma paletkę w domu? :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
Awatar użytkownika
plastik
Posty: 14
Rejestracja: 19 cze 2011, 16:30
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#9

Post autor: plastik »

olsza84 pisze:Mydło to stara sprawdzona metoda na gumę. Ktoś z Was grał w ping ponga w latach młodości albo ma paletkę w domu? :)
Ja w szkole zawsze bylem najgorszy w PP - może właśnie dlatego ze nie znalem tego tricka :D
Awatar użytkownika
olsza84
Posty: 3258
Rejestracja: 09 lip 2015, 10:27
Gramofon: Dual Fever

Re: Thorens TD 318 - problem z paskiem

#10

Post autor: olsza84 »

plastik pisze:
olsza84 pisze:Mydło to stara sprawdzona metoda na gumę. Ktoś z Was grał w ping ponga w latach młodości albo ma paletkę w domu? :)
Ja w szkole zawsze bylem najgorszy w PP - może właśnie dlatego ze nie znalem tego tricka :D
Pewnie koledzy znali ;) Ale przynajmniej Ci się przydał przy gramofonie :)
NAD 160a / NUDAmini / Philips CD-350 / Braun LS 120
Dual 601, 604, 704, 3x721, 1019, 1209, 1218, 1219, 1229, 1249, Perpetuum Ebner 2020L, Perpetuum Ebner PE 34

FB:Dual Fever
IG:Dual Fever
ODPOWIEDZ