Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#1

Post autor: kijek »

Hej,
Dziś zabrałem się za przegląd swojego ostatniego nabytku - Pioneera PL-112D. Najpierw jednak dokładny odsłuch na słuchawkach. Niestety, okazało się że gra to gorzej od Bernarda. Chwila skupienia, partia organów, mamy winnego! Raz na pełen obrót płyty prędkość spada.
Po zdjęciu talerza uderzył mnie widok paska napędowego. Otóż na 1/3 swojej długości zwężał się on do <1mm. Nowy pasek oczywiście został zamówiony. Pomierzyłem również stabilność napięć, jest ok. Ponadto oczywiście gramofon został wyczyszczony i nasmarowany.
Teraz pytanie - czy pasek może być przyczyną takiego falowania? Z jednej strony wydaje się, że nie - naprężenie jest stałe. Z drugiej jednak takie uszkodzenie idealnie tłumaczy falowanie obrotów o określonej częstotliwości. Należy również wziąć pod uwagę powierzchnię, jaką pasek napędowy dotyka talerza i trzpienia napędu.
Sam chyba sobie odpowiedziałem na pytanie :) Niemniej jednak byłbym wdzięczny za wasze potwierdzenie lub zaprzeczenie.

BTW po zdjęciu pokrywy bardzo się zdziwiłem - trzy elementy reaktancyjne, kilka mechanicznych i parę kabelków. Cóż za prostota w porównaniu do Bernarda :) Co ciekawe - pod talerzem rozsmarowana była stwardniała smoła. Bo smarem to na pewno nigdy nie było.
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#2

Post autor: chudy_b »

Oczywiście że pasek może być przyczyną falowania obrotów. Szczególnie jeśli gołym okiem widać różnice na jego długości.

Guma ma niestety to do siebie, że z czasem traci swoje właściwości. Dlatego opony trzeba wymieniać po kilku latach niezależnie od zużycia. W Technicsach regułą jest, że oryginalny pasek ramienia dzisiaj jest bardziej zbliżony do kleju niż gumy. Ale nawet twardsze i trwalsze paski jesli postoją kilka lat, to się odkształcą na rolce silnika. I to będzie przyczyną falowania.
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#3

Post autor: kijek »

Super, dzięki za rzeczową odpowiedź :)
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#4

Post autor: kijek »

Wiem, post pod postem to tak trochę brzydko. Chciałem tylko poinformować, że dziś dotarł do mnie pasek i... kurczę... fajnie to to brzmi :)
Troszkę lipa, bowiem pasek jest krótszy o 3cm i przy 45 RPM dźwięk jest odczuwalnie spowolniony. Troszkę go jednak wygotowałem i nawet nieco rozciągnąłem. Myślę, że jak zostawię gramofon włączony na noc, to będzie dobrze ;)
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 14999
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#5

Post autor: darkman »

yyyy, to co zamówiłeś? Może zły model?
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#6

Post autor: kijek »

Pasek zamawiałem w przerwie w pracy, więc proszę nie bić :D
Teraz jest już dobrze ale i tak zamówię nieco dłuższy.
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#7

Post autor: chrzan49 »

Za krótki pasek jest niedobry.Bardzo obciąża łozysko i daje opory.Mozesz sam zmierzyć jaki potrzeba nawijając sznurek (szpagat) na talerz i kólko napedowe.Od dlugości odejmij 1 cm i będzie dobrze.To dobry gramofon zbudowany jak czołg.Nie ma sie co popsuć!Warto nasmarowac łozyska silnika olejem do maszyn do szycia.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
kijek
Posty: 186
Rejestracja: 10 sty 2016, 15:42
Gramofon: Pioneer PL-112D

Re: Zużyty pasek przyczyną falowania obrotów?

#8

Post autor: kijek »

Masz rację. Kilka dni później zamówiłem nieco dłuższy pasek i teraz jest idealnie :) Na tamtym trzpień silnika strasznie się grzał.
Pioneer PL-112D (Shure M75ED) -> Kenwood KR-5200 -> Grado SR60e
Moja skromna kolekcja
ODPOWIEDZ