Problem z uziemieniem

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Problem z uziemieniem

#1

Post autor: bartek3033 »

Witajcie, mam pytanko dotyczące uziemiania gramofonu. Mianowicie, czy brak uziemienia w gniazdku sieciowym, może być powodem przydźwięków? (mimo że zarówno wzmacniacz jak i gramofon są bez bolca, wykonane w drugiej klasie ochronności) Pytam, ponieważ słyszalne są delikatne zakłócenia, pomimo poprawnego uziemienia do masy w pre (w przypadku niedbałego podłączenia linki, lub całkowitego odpięcia brum robi się dużo większy, więc to na pewno nie to). A może to po prostu cała instalacja w domu jest syfiastej jakości? Z przyczyn losowych musiałem przewieźć całe audio z powrotem do domu i zaczął występować owy problem, mimo że ten sam setup w bloku grał poprawnie. Zastanawiam się czy lecieć do sklepu po nowe gniazdko z bolcem i je zerować, czy problem leży jeszcze gdzieś indziej :/
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z uziemieniem

#2

Post autor: Myszor »

Znaczy przydzwięk jest czy zakłócenia?
Próbowałeś obrócić wtyczkę ? Wiem że to głupie ale czasem działa.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4001
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Problem z uziemieniem

#3

Post autor: chudy_b »

bartek3033 pisze: Mianowicie, czy brak uziemienia w gniazdku sieciowym, może być powodem przydźwięków?
Nie
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z uziemieniem

#4

Post autor: bartek3033 »

Przydźwięk przydźwięk, tyle że o wyższej częstotliwości niż klasyczne sieciowe 50hz. I dziwnym trafem gdy igła leży na talerzu jest silniejszy niż w chwili gdy jest ramie wisi w powietrzu. Nie jest jakoś kosmicznie głośny, tak że w zasadzie płynąca muzyka go w większości maskuje, jednakże w cichszych partiach jest słyszalny. Patentu z w wtyczką nie sprawdzałem jeszcze. Dodatkowo sprawdzę czy osobne podłączenie gramofonu coś zmieni, bo aktualnie gramofon zasilany jest przez outlet ze wzmacniacza
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z uziemieniem

#5

Post autor: Myszor »

To raz.
A jak wyłączasz gramofon z sieci to przydzwięk znika czy dalej jest ?
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z uziemieniem

#6

Post autor: bartek3033 »

Po wyłączeniu nie znika, aczkolwiek nie wiem czy nie celować w problemy z pre lub resztą wzmacniacza. Jako że wczorajsze testy przebiegały na słuchawkach, trzeba było wykręcić mocniej sygnał niż standardowo na paczki. Dziś podpiąłem paczki i wyszło, iż przydźwięk staje się słyszalny dopiero przy ok -28db w stosunku do pełnego wysterowania wzmacniacza. A przecież gdyby było uwalone uziemienie w gramofonie, to powinno buczeć nonstop
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z uziemieniem

#7

Post autor: Myszor »

No to chyba tak jak mówisz. Jedź dalej. Wyłącz pre i wyciągnij kable z gramofonu. Jak będzie buczeć to wiadomo.
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z uziemieniem

#8

Post autor: bartek3033 »

Tzn wyłączyć pre nie mogę bo to zintegrowany, natomiast patrzyłem na normalne wejścia liniowe i tam jest cisza. Jeszcze jutro spróbuję odłączyć decka tak jak mówisz i wtedy zobaczymy. Pytanie czemu w poprzednim lokum tak się nie działo?
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10428
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Re: Problem z uziemieniem

#9

Post autor: Myszor »

Pre zintegrowane z wzmakiem ? No to wzmak do dupy. Dlaczego teraz buczy ? Nie wiem. Może się zepsuł. Albo coś jest nedaleko co buczy. Albo w sieci. Trudno kurna wyczuć. Posłuchaj o różnych porach dnia. Może lodówka sąsiada. No i śmiejcie się z kondycjonerów :)
bartek3033
Posty: 278
Rejestracja: 10 kwie 2016, 14:23
Gramofon: Rp 2000, 2x Rp5000
Lokalizacja: Kraków

Re: Problem z uziemieniem

#10

Post autor: bartek3033 »

No właśnie nie mam czasu na dogłębne testy ostatnio, muszę do tego przysiąść na spokojnie. Ale tak jak mówiłem, jeśli słucham sobie z linii to problemów nie ma. Sprawdzę jeszcze taki myk, (bo mam drugi wzmak który napędza subwoofer itd, i tam dociera sygnał z rec outa, czyli bez tłumika) czy po przełączeniu słuchawek w tamten wzmacniacz, i mocniejszym wysterowaniu go, będzie to samo.

A potem będzie jeszcze więcej zabawy, bo do testów jeszcze mam całą konsolę dj której jeszcze nie zdążyłem podłączyć, i możliwość podpięcia odsłuchowego decka, na wolny kanał z pre wbudowanym w mikser, lub pre w karcie i próbie ripowania winyla, albo w drugą stronę podłączenia któregoś z tamtych gramków bezpośrednio do wzmacniacza i sprawdzenia czy na tamtych też wariuje.
ODPOWIEDZ