ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA - nie trzyma obrotów przy 7"

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA - nie trzyma obrotów przy 7"

#1

Post autor: Kichal »

Czołem,
Niedawno kupiłem ITT HIFI 8012 (tak wiem, już piszę to w tysięcznym wątku xD) i pojawił się chyba ostateczny problem, który wyszedł dopiero dzisiaj oraz zasługuje na osobny temat i chciałbym wiedzieć co może być przyczyną:
W gramofonie mam możliwość wyboru rozmiaru płyty 7", 10", 12" (17,25,30cm). Kością niezgody okazał się tutaj rozmiar 7", po wybraniu go obroty zaczynają szaleć, zarówno przy 33 i 45 paski stroboskopu zaczynają uciekać. Po przełączeniu z powrotem na 10" i 12" wszystko wraca do normy - stoją w miejscu. Po ustawieniu "Fine Adjustment" dla rozmiaru 7" chwilę gra równo, a potem paski znowu zaczynają się ruszać. Dodam jeszcze, że jak ustawię poprawnie dla 7" to oczywiście dla 10" i 12" wszystko się wysypuje.

Gramofon ma dodatkowo "zakodowane" do jakiego rozmiaru płyty jaka jest prędkość tak jak na zdjęciu w załączniku, więc obstawiam (w zasadzie to oczywiste) ze coś siadło z elektroniki tylko na ścieżce 7" (może jakiś kondensator/stabilizator obrotów?). Gramofon ma napęd Direct Drive

Wrzucam też instrukcję od DP 86DA - klon mojego gramofonu - w niej jest cały schemat mechaniczny i elektroniczny jak działa mój sprzęt. Może jakiś mistrz elektroniki byłby w stanie wskazać potencjalny powód dlaczego to się dzieje? Byłbym niesłychanie wdzięczny, a może nawet powierzył do naprawy. Trochę szkoda mi odsyłać ten gramofon bo poza tym uszczerbkiem jestem zadowolony, na dobrą sprawę to nawet nie planuje kupować singli więc nie jest mi to jakoś strasznie potrzebne, ale jednak oczekiwałem sprzętu 100% sprawnego :D

Instrukcja i schematy:
https://www.dropbox.com/s/os44kiqgj5jnu ... n.pdf?dl=0
Załączniki
IMG_3585.JPG
IMG_3586.JPG
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#2

Post autor: chudy_b »

Przyjrzyj się samym przełącznikom SPEED i SIZE. Być może da się je przeczyścić. Elektronicznego uszkodzenia nie podejrzewam, skoro w jakiejś tam konfiguracji przełączników obydwie prędkości działają.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#3

Post autor: Kichal »

Myślisz, że mogę psiknąć Kontakt alkohol izopropylowy IPA delikatnie w ten przełącznik DISK SIZE ? bo to na 90% w nim tkwi problem jeśli wykluczamy elektronikę. Do wyboru mam jeszcze Kontakt PR do regeneracji potencjometrów. Nie chcę póki co rozbierać gramofonu bo z tego co obczaiłem w mechanical components w instrukcji to tam jest cholernie dużo jakichś duperelek mechanicznych co jak mi się raz rozsypie to już nie złożę xD
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#4

Post autor: chudy_b »

A jak chcesz psiknąć w przełączniki bez rozbierania gramofonu? Chodzi o to, zeby chemia dostała się do styków przełączników. Psikanie po wierzchu niczego nie zmieni. Na rysunkach w serwisówce widzę, że tam siedzą nierozbieralne microswitche, wtedy nic nie zdziałasz poza ich wymianą. No ale to tak z rysunków wynika. Musisz się do nich dostać i obejrzeć jakie są możliwości zaaplikowania chemii do środka.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#5

Post autor: Kichal »

W sumie masz rację, to co widzę na przednim panelu to dopiero początek i psikanie tego raczej nic nie zmieni. Masz też rację, że nie jest to raczej elektroniczne uszkodzenie - to co zauważyłem przed chwilą może trochę pomóc w diagnozie - gdy już przełączę na 17 i przycisk zaskoczy w swoje miejsce, gdy delikatnie przesunę przycisk (o jakiś 1mm) w lewo tak jak na rysunku to obroty wracają do normy - nie jest to dopychanie przełącznika do oporu. Jak przesunę o ten 1mm i jest dobrze, to jak dopchnę na maksa w lewo jak się da to obroty znowu falują, więc jest to złoty środek. Czasem jak puknę palcem w stronę na rysunku to też obroty się stabilizują. Czasami też jak delikatnie pozwolę przełącznikowi wrócić na swoją pozycję po tym odchyleniu 1mm to poprawne obroty zostają i można śmiało słuchać. Więc jedyna rzecz jaka pozostaje to chyba rozebranie i przeczyszczenie, ale tego trochę się boję ze względu na to jak to wygląda w instrukcji, a w necie nie ma how to disassembly ITT :D Chyba, że jak rozkręcę te śrubki na około obudowy od spodu co są to nic złego nie powinno się stać ? chociaż to też pewnie trudno powiedzieć przez internet nie mając przy sobie gramofonu
Załączniki
IMG_3589.JPG
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#6

Post autor: chudy_b »

Obudowę od spodu myslę, że możesz spokojnie odkręcić. I zobaczysz jak to od środka wygląda. Wydaje mi się, że przełączniki które wychodzą z obudowy to tylko początek bardziej skomplikowanej dźwigni na końcu której są elektryczne mikroprzełączniki. Na tych dzwigniach mogły porobić się luzy i dlatego takie przesuwanie o milimetr pomaga. Odkręć spód obudowy i popatrz, może da się to wyregulować
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#7

Post autor: Kichal »

Puszka pandory została otwarta. Jedyna rzecz, którą dotyka ten przełącznik mechaniczny wewnątrz jest ten switch. W pozycji 10 i 12" jest on wyłączony, i tylko w 7" zostaje wciśnięty do środka tak jak na zdjęciu. Czym to potraktować ? Alkohol izopropylowy Kontakt IPA czy do regeneracji potencjometrów PR ? A może najpierw IPA żeby przeczyścić a potem PR ? Mechaniczne części wydają się w porządku, jest to solidnie zrobione i nie ma luzów. Przy tym dociskaniu w lewo z poprzedniego posta, switch wchodził bardziej do tej czerwonej obudowy :D
Załączniki
IMG_3593.JPG
IMG_3592.JPG
IMG_3591.JPG
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#8

Post autor: chudy_b »

Obawiam się, że nic z tym nie zrobisz. Te switche są szczelne i cięzko będzie wpsikać im coś do środka. Możesz spróbować dogiąć blaszkę naciskającą switch, może to rozwiąże problem.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#9

Post autor: Kichal »

Zrobiłem kąpiel w kieliszku z IPA, zobaczymy rano jak wyschnie porządnie i złożę do kupy, jak to nie pomoże to spróbuje zaaplikować PR jeszcze ale zazwyczaj każdy przełącznik w życiu udało mi sie IPA odratować xd tym bardziej, ze moge zaryzykować stwierdzeniem, ze on wysiadł bardziej przez to, ze nie był długo używany i sie zastał niz od ciagłego klikania, skoro używany jest tylko w pozycji 7", ktora raczej jest dużo mniej używana niz 12". Ale patrząc z drugiej strony to jeśli gramofon ma z 30 lat to "parę" razy mógł byc kliknięty :D

Jeśli nie udaloby mi sie go zregenerować to jest szansa kupic gdzies w Polsce taki sam lub podobny zamiennik ? Nie wiem za bardzo jak go nawet wyszukać, udało mi sie znaleźć identyczny Matsushita jak ten zamontowany ale na eBayu i za 10$ Bez Shippingu. Z tego co tez widziałem to ten ITT to nie jest jedyny gramofon w którym używane sa takie switche i jest to dość popularne rozwiazanie.

Dzięki wielkie za dotychczasowa pomoc !
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
kielek
Posty: 3185
Rejestracja: 05 paź 2011, 08:34
Lokalizacja: Gdynia

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#10

Post autor: kielek »

Szukałbym też w necie tego ustrojstwa pod hasłem "mikrowyłącznik".
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#11

Post autor: Kichal »

Niestety kąpiel w Alkoholu nie pomogła, spray do regeneracji potencjometrów tez nie dał rady. Chudy_b widziałem Twoj post na elektrodzie z podobnym problemem - udało Ci sie w końcu to rozwiązać tym srebrzeniem styków ?

Plus jest taki, ze w necie jest masa tego typu przełączników wiec moze cos sie dobierze, jak bede miał czas to skocze do elektronicznego i moze bedą mieli :D na chwile obecna planuje go odlutowac i złączyć odpowiednie kabelki zostawiajac tak, ze zmiana na 7" spowoduje tylko zmianę mechanicznego miejsca umieszczenia ramienia nad płyta a obrotu zostaną takie same jak dla 10 i 12" i bede tylko tym przełącznikiem Speed Special/Standard zmieniał 33 i 45 rpm
https://www.conrad.pl/Mikroprze&%23322% ... 84_0216650
Ostatnio zmieniony 12 wrz 2016, 11:08 przez Kichal, łącznie zmieniany 1 raz.
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#12

Post autor: chudy_b »

Kichal pisze: udało Ci sie w końcu to rozwiązać tym srebrzeniem styków ?

Tak. Okazało się, że to nie przełącznik był problemem ;) Styki wyczyściłem, bo u mnie przełącznik był rozbieralny.
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Automat - nie trzyma obrotów przy 7" ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA

#13

Post autor: Kichal »

Ja wlasnie zrobiłem tak jak napisałem - odlutowalem przełącznik i połączyłem kabel niebieski (33RPM) z białym (N) robiąc obejście switcha i zmieniając tym jednocześnie przełącznik Speed zamiast standard / special zależny od rozmiaru płyty to 33/45. Wszystko działa w porządku, obroty nie falują, na pewno nie jest to ostateczne rozwiazanie ale na chwile obecna wszystko śmiga. Jak bede miał odpowiedni switch to wrzucę go z powrotem na miejsce. Dzięki wielkie za pomoc w zlokalizowaniu usterki !
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41574
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA - nie trzyma obrotów przy 7"

#14

Post autor: Wojtek »

Brawo :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Kichal
Posty: 439
Rejestracja: 28 sie 2016, 21:56
Gramofon: Technics SL-5300
Lokalizacja: Częstochowa

Re: ITT 8012/Mitsubishi DP 86DA - nie trzyma obrotów przy 7"

#15

Post autor: Kichal »

Jak wroce dzisiaj do domu to biorę sie za lutowanie, dostałem w elektronicznym prawie identyczny switch, zobaczymy co z tego bedzie :D gorzej jak wyjdzie ze cos dalej sie posypało, najwyżej zostanę przy obecnej konfiguracji :D

Edit:
Wpakowany nowy switch za całe 9zl - wszystko śmiga teraz jak marzenie :) dzięki za pomoc ! Moze przyda sie potomkom, symbol produktu widoczny na zdjęciu :D
Załączniki
image.jpeg
Jest: Technics SL-5300 // Dual CV-1400 // Canton GLX-100
Były: ITT HiFi 8012, Pioneer SPL-40, Pro-Ject Debut III DC Esprit, Kenwood KA-3700
ODPOWIEDZ