BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
bukbuk
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2016, 16:54

BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#1

Post autor: bukbuk »

Witam wszystkich.
Mam gramofon BSR P128. Był w moim rodzinnym domu od 40lat, nigdy nie używany. Teraz chcę go uruchomić. Sprzęt czysty i w dobrym stanie.
Zanim jednak zainwestuję w przedwzmacniacz, chciałbym się upewnić że gramofon nie jest uszkodzony w sposób z którego naprawą i tak sobie nie poradzę.


Dlatego podłączyłem go do gniazda AUX w wieży (tak, wiem...) i mam wrażenie, że jeden z przewodów nie daje żadnego sygnału. W drugim kanale słuchać cichutko muzykę. Przy podłączeniu tylko tego "sprawnego" przewodu do gniazda AUX, muzyka znika.

Próbowałem także podłączać voltomierz podczas odtwarzania płyty. W jednym kanale otrzymuję wahające się napięcie w okolicach 30-40 mV, w drugim cisza.

Pytanie:
1. Czy prawidłowe działanie gramofonu daje się ocenić metodami opisanymi powyżej? Jakie powinny być wartości?
2. Czy zniknięcie tylko jednego kanału, czy może być kwestią uszkodzenia igły? (wizualnie, wewnątrz i na zewnątrz gramofon jak nowy)

Dziękuję.
G
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ogólne sprawdzenie gramofonu

#2

Post autor: darkman »

Wiesz co (?), ale trochę mało precyzyjne dane podajesz, bo:
-jakie kable - jakie wtyki: Din, RCA,
-do jakiej wieży podłączasz? Zdajesz sobie sprawę, że wieża to bardzo pojemne określenie mam nadzieję?
-jaka wkładka/jakiego typu w nim jest - jesteś w stanie ją zidentyfikować?
Raczej ów model gramofonu nie da Ci oczekiwanego funu, bowiem jest to model dość muzealny już.
Coś jak stare Garrardy, fajne ale ich czas minął.
- archaiczne ramię
- talerz o mniejszej średnicy niż 12"

Może wrzuć jakieś zdjęcia poglądowe, co i do czego podłączasz,
bukbuk
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2016, 16:54

Re: Ogólne sprawdzenie gramofonu

#3

Post autor: bukbuk »

Dziękuję za odpowiedź. Troche wyjaśnień:

Gramofon ma z tyłu wyjście w postaci 2 kabli RCA. Wewnątrz gramofonu kable są w porządku. Wtyki stare, ale je podczyściłem.

Podłączam go do miniwieży Panasonic SA-CH84M, do gniazda AUX (brak gniazda "phono"). Zdaję sobie sprawę, że to neprawidłowy sposób podłączenia - chodzi mi o sprawdzenie czy gramofon w ogóle działa. Tak jak opisałem powyżej.
Obrazek

W gramofonie jest igła oznaczona jako Unitra Mf-100.
Foto bardzo podobnej z internetu:
Obrazek

Chcę go uruchomić - póki co - ze względu na sentyment.
Będę wdzięczny za jakieś wskazówki.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Ogólne sprawdzenie gramofonu

#4

Post autor: darkman »

OK, co prawda miałem na myśli tył tej wieży, ale już wiadomo o co chodzi.
Podłączasz dobrze. Z tą wieżą raczej to nie zagra lepiej via AUX , mimo że sygnał z wkładki MF-100(czarna) jest dość silny (w konsekwencji głośny).

Co do kabli od gramofonu, jeśli poczyściłeś połączenia to też raczej OK.

Należałoby sprawdzić gramofon przez podłączenie do jakiegoś wzmacniacza z wejściem Phono najlepiej.
Zrób też test gniazd AUX podłączając inne urządzenie audio.
Odnoszę wrażenie, że wina leży po stronie tego właśnie połączenia i samej wieży, która nie jest dedykowana do pracy z gramofonem. To raczej rodzaj boomboxa.. sorry, który pracuje zasadniczo z tym co ma w sobie: CD?, kaseciak, radio i tyle.

Podłącz np Walkmana,CD portable, MD (na pewno nie pójdzie), iPOD (czy coś tego typu) i sprawdź jak i czy odtwarza via wieża.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: Ogólne sprawdzenie gramofonu

#5

Post autor: chudy_b »

bukbuk pisze: Dlatego podłączyłem go do gniazda AUX w wieży (tak, wiem...) i mam wrażenie, że jeden z przewodów nie daje żadnego sygnału. W drugim kanale słuchać cichutko muzykę. Przy podłączeniu tylko tego "sprawnego" przewodu do gniazda AUX, muzyka znika.
Trochę nie rozumiem co napisałeś. Oczywiście wejście AUX wieży nie nadaje się do grania, ale do testu jak najbardziej. Zrób tak:

Twierdzisz, że po podpięciu obydwu kanałów do wieży, gra tylko jeden kanał. To teraz zamień wtyczki miejscami. Jeśli zacznie grać drugi kanał w wieży, uszkodzenie jest po stronie gramofonu. Jesli będzie grał nadal ten sam, uszkodzenie jest w wieży.

Jeśli uszkodzenie jest po stronie gramofonu, to zamień kolorowe przewody wpięte do wkładki, miejscami. Lewa strona na prawą, prawa na lewą. I znowu, jeśli zacznie grać drugi kanał, uszkodzona wkładka, jesli ciągle gra ten sam, uszkodzone jest gdzies okablowanie w gramofonie. Usunięcie problemu nie powinno być trudne. To tylko kilka drutów.
bukbuk
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2016, 16:54

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#6

Post autor: bukbuk »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi!
Obadam temat i wrócę z wynikami.

Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#7

Post autor: darkman »

Jeszcze mi przyszło do głowy, że w tym gramofonie pierwotnie była wkładka ceramiczna TC8. Ta Mf-100 pochodzi już z wymiany, rzecz jasna. Jeśli masz tę starą wkładkę, to można zrobić również test za jej pośrednictwem. Wynik da pewną wiedzę o kondycji drutów w gramofonie i samym podłączeniu. (ponad to ceramiczna nie potrzebuje phono pre, więc liniowo będzie ok).
bukbuk
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2016, 16:54

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#8

Post autor: bukbuk »

Sprawdziłem okablowanie wewnątrz gramofonu. Rzeczywiście, dużo tego nie ma. Wszystkie lutowania trzymają i wyglądają na oryginalne. Prześledziłem połączenia po drodze od styków wkładki po końce przewodów wyjściowych. Wszędzie miernik pokazuje obwód zamknięty.

Podłączyłem grający gramofon do miernika. W jednym kanale wyraźne napięcie w okolicach 150 mV. Drugi kanał cisza.
Zamieniłem połączenia wkładki stronami L-R. Co dziwne, nie ma różnicy.
Jeśli dobrze rozumuję, przyczyna tkwi we wkładce?

Jeśli tak, czy powinienem kupić znowu wkładkę Mf-100, czy TC8 wspomnianą przez darkamana?

Dziękuję.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15134
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#9

Post autor: darkman »

Nie. Ceramicznej nie, a Mf-100 też raczej nie. Nie wiem na ile warto inwestować w ten gramofon. Tu bym się zastanowił.
AT91 lub AT95 uważa się za dobre zamienniki w pewnym sensie. AT95, to już całkiem dobra wkładka.
Jednak ja nie wiem czy wkładka jest uszkodzona? Same korpusy wkładek nie psują się od leżenia i raczej w ogóle rzadko. Poczekaj co powie Chudy.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#10

Post autor: chudy_b »

bukbuk pisze: Zamieniłem połączenia wkładki stronami L-R. Co dziwne, nie ma różnicy.
Tzn. cały czas gra ta sama kolumna? No to problem jest z okablowaniem w gramofonie. Wkładka jest sprawna.

Sprawdzając okablowanie wypnij wkładkę. Ona będzie zamykać obwód do masy, a masy są pewnie połączone, więc niczego się nie dowiesz.

A wkładkę AT 95 i tak kup. Jak wyeliminujesz problemy z okablowaniem, to wymiana słabej raczej MF-ki będzie następnym krokiem. Jak kiedyś zechcesz zmienić gramofon, to wkładkę przełożysz.
bukbuk
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2016, 16:54

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#11

Post autor: bukbuk »

Zdemontowałem wkładkę i sprawdziłem obwody od końca kabli wyjściowych po styki w ramieniu.

kanał prawy (+) ===> czerwony
kanał prawy (+) ===> zielony
kanał prawy (+) ===> biały
kanał prawy (+) ===> brązowy

kanał prawy (-) ===> czerwony
kanał prawy (-) ===> zielony
kanał prawy (-) ===> biały
kanał prawy (-) ===> brązowy

kanał lewy (+) ===> czerwony
kanał lewy (+) ===> zielony
kanał lewy (+) ===> biały
kanał lewy (+) ===> brązowy

kanał lewy (-) ===> czerwony
kanał lewy (-) ===> zielony
kanał lewy (-) ===> biały
kanał lewy (-) ===> brązowy

Pogrubiłem obwody zamknięte.

Czyli przyczyna tkwi we wkładce lub igle, dobrze rozumiem?
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#12

Post autor: chudy_b »

Jeśli dobrze zrozumiałem Twój wpis, to tak, okablowanie masz sprawne. Masy połączone, sygnałowe przewodzą. Zrób jeszcze taki test jak napisałem wcześniej. Na ucho. Bedziesz miał 100% pewności.
Awatar użytkownika
BRob
Posty: 833
Rejestracja: 08 lip 2013, 23:09
Gramofon: SL 1710
Lokalizacja: Ząbki WWL

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#13

Post autor: BRob »

Skoro okablowanie jest ok (ramię - przewód sygnałowy) i zakładamy , że wkładka też jest ok, to może problem jest w tym elemencie główki?
Załączniki
Kc18Soj.jpg
bukbuk
Posty: 8
Rejestracja: 20 cze 2016, 16:54

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#14

Post autor: bukbuk »

Ten element tez sprawdziłem.
No chyba, że te tulejki na końcach drucików nie stykają wewnątrz. Ale wtykałem tam końcówki miernika i przewodziło.
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Re: BSR P128 - ogólne sprawdzenie gramofonu

#15

Post autor: pan_winyl »

Ja stawiam jednak na źle wykonane połączenie w gramofonie - wymieniono kabel din na rca i zmostkowano masy + pewnie luty w samych rca też popuściły. Dla spokoju ducha, jeśli masz możliwość, przelutowałbym kabel sygnałowy i rozmostkował masę- tj. zrobił to po ludzku- lewy kanał + i - w ekranie, prawy kanał + i - w ekranie i do tego osobny kabel do uziemienia gramofonu / ramienia.
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
ODPOWIEDZ