Ramię do C.E.C BA 300

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Ramię do C.E.C BA 300

#1

Post autor: wotar »

Witam,
Potrzebuję pomocy od forumowiczów posiadających CECa BA300.
Kilka lat temu kupiłem taki sprzęt i stał nieużywany. Dzisiaj go wreszcie uruchomiłem i dźwięk wydał mi się nie taki jakiego oczekiwałem. Porównując zdjęcia z netu zobaczyłem, że mój nie ma przy ramieniu przeciwwagi bocznej. W związku z tym może ktoś mi poradzi czy coś z tym można zrobić bez wymiany ramienia. A może ktoś ma takie ramię na zbyciu?
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#2

Post autor: Krzysztof_67 »

Nie napisałeś co jest z tym dźwiękiem. Weź jednak pod uwagę że wiele gramofonów posiada podobne ramiona bez tej przeciwwwagi i grają dobrze. Nie tu doszukiwałbym się poważnej degradacji dźwięku ( bo rozumiem. że o takiej pisałeś).
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#3

Post autor: wotar »

Dzięki,
Jeżeli chodzi o dżwięk to przede wszystkim dużo trzasków (może to wina płyt ale wszystkich?) oraz różne zachowanie w zależności od siły nacisku.
I w tym jest największy problem bo nie mając wagi trudno jest mi ustawić siłę nacisku igły wg. skali na pokrętle ponieważ na pewno uwzględnia ona
dodatkową wagę przeciwwagi. A druga rzecz, która mnie nurtuje to właśnie działanie antyskakingu (przeciwwaga znajdowała się po drugiej stronie ramienia w stosunku do antyskakingu) i może stąd te trzaski. Gdybym znał ciężar przeciwwagi (właściwie wagi bocznej z ang.) to może bym w jakiś sposób to zrekompensował a tak to gra w ciemno. Dlatego chyba jedynym wyjściem będzie wymiana ramienia ewentualnie samej wagi bocznej tylko skąd je zdobyć w rozsądnych pieniądzach.
Awatar użytkownika
Krzysztof_67
Posty: 111
Rejestracja: 10 sty 2013, 11:39
Lokalizacja: Łódź

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#4

Post autor: Krzysztof_67 »

oraz różne zachowanie w zależności od siły nacisku.
A coś więcej możesz napisać?
na pewno uwzględnia ona dodatkową wagę przeciwwagi
nie. Skala informuje o zmianach w nacisku a nie o wadze całego ramienia więc bez bocznego ciężarka możesz także ustawić prawidłowy nacisk igły.
Gdybym znał ciężar przeciwwagi (właściwie wagi bocznej z ang.) to może bym w jakiś sposób to zrekompensował a tak to gra w ciemno
tez nie.
Może najpierw poczytaj trochę na ten temat np tu: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11 ... rek#p85529
zamiast od razu kupować ramię.
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#5

Post autor: wotar »

Dawno nie miałem do czynienia z gramofonami więc stąd takie wnioski i pytanie.
W sprawie dźwięku: przy zmianie siły nacisku igły zmieniał się jego charakter. Przy ustawieniu 1,5-2 g było za mało basu, dźwięk był "cienki" oraz dużo trzasków a najbardziej mi pasował przy nacisku ok. 3 gram, a i trzaski znacznie się zmniejszyły. Wkładka to Audiotechnika bez oznaczeń ale na pewno jakiś niski model więc nacisk powinien być w granicach 1,5-2 g. Skoro tak gra to stąd moje wątpliwości dotyczące ustawiania siły nacisku. Jeżeli brak tego balansu nie ma wpływu na atyskaking, to nie jestem do końca przekonany o braku wpływu na skalę nacisku chyba, że coś jest nie tak z moim ramieniem. Podczas ustawiania nacisku czyli w pozycji neutralnej ramienia ciężarek znajduje się prawie na końcu ramienia a w pozycji 3 g gdzieś w połowie regulacji. Przy 1,5 g-2 g widać taki kanalik w którym jest blaszka ze stykiem.
A tak ogólnie to dzięki za wyjaśnienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#6

Post autor: Wojtek »

Kwestie zasadnicze:
1. Czemu nie zmienisz igły/wkładki na nową?
2. Czy jesteś pewien ustawienia overhang wkładki?
3. Czy gramofon trzyma poziom?

Jak nie wiesz co to za wkładka to wrzuć zdjęcie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#7

Post autor: wotar »

Wojtek dzięki. Kupiłem nową wkładkę oraz nową płytę (Breakoutów Złotą kolekcję - super) i co się okazało:
1. wkładka była chyba zużyta i
2. moje stare płyty niestety mimo dobrego stanu wizualnego są zjechane na starym gramofonie oraz brudne.
Teraz muszę przypomnieć sobie jak je wyczyścić. Może jakiś prosty sposób?
Na szczęście gramofon gra dobrze przy ustawieniu ok. 1,75 grama nacisku.
Dzięki wszystkim za pomoc i naukę.
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#8

Post autor: KUTI »

wotor najsensowniej zainwestować w myjkę Knosti, ale zamiast ich płynu, sporządzić miksturę forumową. To ma największy sens!
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#9

Post autor: wotar »

Mam jeszcze pytanie o overhang. Trochę poczytałem na ten temat na forum ale w necie znalazłem, że dla tego gramofonu overhang wynosi 15 mm. Jak to zmierzyć? Na forum w ustawianiu wkładki jest przykład ale tu nie pasuje (54 mm). Jak skorzystać z protractor4d? Nie ma przede wszystkim skali na szablonie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#10

Post autor: Wojtek »

wotar pisze: Trochę poczytałem na ten temat na forum ale w necie znalazłem, że dla tego gramofonu overhang wynosi 15 mm. Jak to zmierzyć?
Overhang to zwyczajowo odległość między igłą, a środkiem talerza w momencie gdy wkładka/headshell/ramię znajduje się nad nim.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#11

Post autor: wotar »

No to u mnie ma 17-18 mm i wkładka jest maksymalnie odsunięta do tyłu - w stronę przeciwwagi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#12

Post autor: Wojtek »

A jaka to wkładka i czy headshell oryginalny dla tego modelu?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
wotar
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2016, 16:03

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#13

Post autor: wotar »

Wkładka AT91 a headshell jak na zdjęciu
https://audioorigin.com/image/cache/cat ... 28x228.jpg
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41576
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Ramię do C.E.C BA 300

#14

Post autor: Wojtek »

Jeśli nie jesteś pewien fabrycznego zalecenia to skorzystaj po prostu z szablonu z geometrią Baerwalda.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ