Pierwszy gramofon - dwa pytania

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
YogiPL
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2016, 20:14

Pierwszy gramofon - dwa pytania

#1

Post autor: YogiPL »

Witam forumowiczów!

Z góry przepraszam, że być może pytam o rzeczy oczywiste.

Nabyłem swój pierwszy w życiu gramofon, używany Pioneer P-112D (czytając to forum odstraszyliście mnie od chińskich klonów technicsa...) z wkładką AT91 (z szarą "główką") i jestem zadowolony jednak 2 sprawy nie dają mi spokoju:

- czy to normalne, że słuchając płyty z (okolic/środka) wkładki wydobywa się muzyka ? Takie jakby "świerszczeine", zaczyna je być słychać mniej więcej od częstotliwości wokali w górę - przy basie albo nie słychać albo ja nie słyszę. Czy to wada wkładki czy może ja coś źle ustawiłem? W głośnikach słychać muzykę normalnie.

- posiadam tani preamp Analogis podłączony pod amplituner Yamahy - poziom dźwięku z preampa do normalnego słuchania (vs CD czy z komputera) muszę ustawiać o ~20db wyższy (na skali amplitunera -20db vs -40db przy CD) dla uzyskania porównywalnej głośności - czy to normalne? Wiem, że winyle to nie CD ale czy aż taka duża różnica jest normalna?

PS. Muszę powiedzieć, że jak narazie jestem podjarany strasznie eksploracją tematu czarnych płyt. W dobie streamingów, mp3, płyt CD wydawanych byle jak owiniętych w kartonik sprawia mi bardzo dużą przyjemność ten format wydania/odsłuchu muzyki mimo że drożej i nie tak wygodnie przy odsłuchu :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Regsoft
Posty: 6382
Rejestracja: 05 wrz 2015, 17:20

Re: Pierwszy gramofon - dwa pytania

#2

Post autor: Regsoft »

Ad1. Płyta to właśnie jest "mechaniczny" zapis muzyki. Starym patefonom wystarczy membrana i tuba aby to nagłośnić :D
Ad2. To normalne. Na drogim sprzęcie też masz znacznie ciszej z preampa.
YogiPL
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2016, 20:14

Re: Pierwszy gramofon - dwa pytania

#3

Post autor: YogiPL »

Aha, no to Ok :) Dzięki za szybką odpowiedź!
ODPOWIEDZ