Docisk / stabilizator gramofonu

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Masa
Posty: 76
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:32
Lokalizacja: Rzeszów

Docisk / stabilizator gramofonu

#1

Post autor: Masa »

Na moim Technicsie płyty sobie tam lawirują ale wszystko gra jak trzeba natomiast jak podłączyłem Thorensa który ma ciężki i na prawde dobrze osadzony talerz który się równo kręci to wyszło, że kilka płyt układa się tak, że lekko odchylają się w pionie w niektórych miejscach a wystarczy lekko docisnąć środek płyty i zaczynają leżeć płasko. Stąd pytanie:

Jakiej wagi docisk będzie odpowiedni żeby nie za bardzo przyspieszać zużycie części gramofonu ??
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Docisk

#2

Post autor: Wojtek »

Masa pisze:Na moim Technicsie płyty sobie tam lawirują ale wszystko gra jak trzeba natomiast jak podłączyłem Thorensa który ma ciężki i na prawde dobrze osadzony talerz który się równo kręci to wyszło, że kilka płyt układa się tak, że lekko odchylają się w pionie w niektórych miejscach a wystarczy lekko docisnąć środek płyty i zaczynają leżeć płasko.
Nie bardzo rozumiem. Płyta jest bardziej wygięta na Thorensie niż na Technicsie czy jak?

Dodatkowo, gadanie o gramofonach podając samą nazwę marki pozostawia mocny niedosyt. Coś w stylu "mam zielone BMW i coś nie trybi..." ;)
Masa pisze:Jakiej wagi docisk będzie odpowiedni żeby nie za bardzo przyspieszać zużycie części gramofonu ??
200-400g to dość bezpieczna waga, aczkolwiek górnej granicy nie polecałbym dla lekkich talerzy (1kg i mniej).


Ja osobiście póki co nie jestem przekonany do docisków, a konkretniej to nie jestem przekonany co do potencjalnych rezultatów i sensu stosowania tego typu akcesoriów.

Może jakiś użytkownik byłby w stanie podzielić się swoimi opiniami i spostrzeżeniami. JacK?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Masa
Posty: 76
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:32
Lokalizacja: Rzeszów

Docisk

#3

Post autor: Masa »

Technics SL-B210 a Thorens TD280 MK I

Może nie jasno się wyraziłem. W Technicsie talerz nie kręci się zbyt równo, ma lekkie bicie i jakoś nie za bardzo widać, że płyta jest lekko wygięta a w Thorensie talerz kręci się równiutko i widać wszyskie nierówności płyty. A z tego co zauważyłem to wystarczy lekko docisnąć płytę na środku i zaczyna lepiej leżeć.

Jestem nie bardzo przekonany nakładać jakieś dociski 700 gram czy coś takiego bo to jednak dużo. Myślę raczej nad czymś takim:

http://cgi.ebay.com/Turntable-Record-Di ... 3f09f787f9

Tylko znowu nie wiem czy to 280 gram coś pomoże.
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Docisk

#4

Post autor: Jaskier »

Wojtek pisze: Może jakiś użytkownik byłby w stanie podzielić się swoimi opiniami i spostrzeżeniami.
Ja miałem okazję porównać odsłuch z- i bez docisku. Owszem, różnica jest, aczkolwiek jeden warunek musi być spełniony: CAŁY zestaw musi być dobrej jakości - gramofon, wkładka, wzmacniacz oraz kolumny. Jeśli jeden z tych elementów jest słaby - stosowanie docisku nie ma sensu. Niweluje on mikrodrgania, co przy tańszych sprzętach (zwłaszcza wkładce czy igle)jest po prostu nieodczuwalne.
Awatar użytkownika
Masa
Posty: 76
Rejestracja: 09 cze 2011, 09:32
Lokalizacja: Rzeszów

Docisk

#5

Post autor: Masa »

Spoko tyle, że mi chodzi o to żeby po prostu płyta lepiej przylegała do podkładki.
Awatar użytkownika
JacK
Posty: 2472
Rejestracja: 12 kwie 2011, 11:30
Gramofon: Kuzma Stabi S
Lokalizacja: Bielsko - Biała

Re: Docisk

#6

Post autor: JacK »

To może metodą prób i błędów ? Wystarczy kawałek toczonego drewnianego krążka z dziurką i waga. Dodając obciążenie na krążek zobaczysz jak zachowuje się płyta. Potem całość na wage i na zakupy do chińczyka z eBaya. Moim zdaniem wystarcza już ok. 200g aby dociążyć płytę. Jak jest mocno pofalowana to i tak nic nie daje zwiększanie ciężaru. Co do jakości dźwięku to zgodzę się z przedmówcą że zależne jest to od całości systemu. Bo zmiany słychać ale w skali mikro i to nawet nie na każdej płycie. Ja stosuje winylowy krążek dociskowy produkcji niemieckiej Delta Device który stał się dla mnie częścią systemu i nie wyobrażam sobie grania bez niego.
Załączniki
190g.jpg
Kuzma Stabi S, Rega RB300, Dynavector DV - 10X5, Sonneteer's Sedley (first edition), AVM Competition, B&W CDM1NT
Awatar użytkownika
Violet
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2011, 14:39

Docisk

#7

Post autor: Violet »

Polecam lekki plastikowy docisk "Clever Clamp" sprzedawany przez Clearaudio. Jego zaletą jest to, że dociska płyty do talerza nie zwiększając masy.

http://www.analogshop.de/index.php/de/s ... ver-clampq
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Docisk

#8

Post autor: krolix »

Odświeżę temat. :) Ktoś wie, gdzie można kupić dociski w dobrej cenie? Są na allegro ale ceny często są dość szalone.
A jak działa ten Clever Clamp podany powyżej nie bardzo rozumiem, skoro waży tylko 20g...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Docisk

#9

Post autor: Wojtek »

krolix pisze:Są na allegro ale ceny często są dość szalone.
W sensie że ponad 100 złotych za niszowy produkt to szaleństwo? :)
Kup używany, może będzie taniej.
krolix pisze:A jak działa ten Clever Clamp podany powyżej nie bardzo rozumiem, skoro waży tylko 20g...
A wiesz na jakiej zasadzie dociskane są pokrywy w co lepszych pojemnikach kuchennych? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Docisk

#10

Post autor: krolix »

Wojtek pisze: A wiesz na jakiej zasadzie dociskane są pokrywy w co lepszych pojemnikach kuchennych? :)
Nie. :)
zp14
Posty: 81
Rejestracja: 12 sty 2012, 03:37

Docisk

#11

Post autor: zp14 »

Clever Clamp działa zacnie :) i to bym polecał zakup każdemu chętnemu na docisk (ceny są przesadzone; choć 30$ to może i nie tak dużo ??? http://www.audioadvisor.com/prodinfo.as ... r=CLCLEVCL). Moim zdaniem jest to dużo lepsze rozwiązanie niż ciężkie dociski.

Obrazek

Działa na bardzo prostej zasadzie tłoka zaczepionego w (a może lepiej wciśniętego o) oś talerza. Poniższe obrazki bardziej unaocznią zasadę działania ;)

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Docisk

#12

Post autor: krolix »

Już chyba rozumiem zasadę działania. Dzięki. :)
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Docisk

#13

Post autor: Wojtek »

zp14 pisze:Działa na bardzo prostej zasadzie tłoka zaczepionego w (a może lepiej wciśniętego o) oś talerza.
Zgadza się. Nie sądziłem nawet, że może to być na tyle "zagadkowe" dla niektórych :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Sindsoron
Posty: 1346
Rejestracja: 17 wrz 2010, 13:56
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Docisk

#14

Post autor: Sindsoron »

jak dla mnie nie warto wydawać tyle kasy na docisk... wystarczy znaleźć kogoś z tokarką do metalu i zapłacić mu za wytoczenie docisku z kawałku aluminium, albo czegoś innego, kosztować to będzie pewnie <50zł, a będzie tak samo dobre jak te dociski za >200zł
Collection

Power Amp: Hitachi HMA-7500
Control Amp: Hitachi HCA-7500
Turntable: Rotel RP-3000 + SME 3009 II Non Improved
Deck: Akai GXC-760D
Speakers: Usher S-520 II
Headphones: Audio-Technica ATH-ES700
Sound Card: Asus Xonar Essence ST
Awatar użytkownika
krolix
Posty: 894
Rejestracja: 03 sie 2011, 00:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Docisk

#15

Post autor: krolix »

Hehe, obejrzałem film na youtube i jednak nie do końca kumam, jak taki 20-gramowy docisk może działać efektywnie. Po prostu wciskam go maksymalnie w stronę płyty i coś tak lekkiego ma się trzymać dociskając krążek tak samo lub podobnie jak dociski 200-600 g??
ODPOWIEDZ