Thorens TD320 i problem z autostop

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
jedimadness
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2016, 14:24

Thorens TD320 i problem z autostop

#1

Post autor: jedimadness »

Witajcie,

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie Thorens TD320 (z ramieniem TP16) i właśnie zabrałem się za jego uruchomienie.
Wypoziomowałem, nasmarowałem łożyska, wymieniłem pasek na nowy i zabrałem się za wstępne testowanie. Zanim zajmę się wymianą wkładki (obecnie jest to ortofon omb 10, ale w pudełku czeka nowiutki Denon DL103)
niestety okazało się, że na 33 rpm nie działa autostop. Przy 45 obrotach nie ma żadnego problemu i troszkę zgłupiałem. Zaglądałem do manuala, ale nie znalazłem tam nic co bym mnie nakierowało.
Nie chcę w ciemno kombinować, ponieważ to nic dobrego. Więc drodzy forumowicze moja prośba. Czy spotkaliście się z takim problemem? Jakieś rady co jeszcze sprawdzić?

Zastanawiam się czy tego problemu nie powoduje nieoryginalny zasilacz. Według tabliczki ma 16V i 1,1A, ale z pomiaru wyszło mi 18,5V.
Natomiast oryginalny zasilacz powinien mieć 16V i 160mA. Różnica w prądzie jest i to znaczna, ale czy tutaj upatrywać problemu z autostopem przy 33rpm?


Piotr
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Thorens TD320 i problem z autostop

#2

Post autor: Wojtek »

jedimadness pisze:ale czy tutaj upatrywać problemu z autostopem przy 33rpm?
Nie bardzo :)

Automatyka w tym gramofonie jest chyba mechaniczna, czyż nie? Może spróbuj załączyć autostop przy 33 RPM "na sucho", przesuwając ramię z podniesioną windą nad talerz, w stronę środka.
Jak w pewnym momencie zaskoczy to znaczy chyba tylko tyle że punkt auto-stopu dla 33 RPM jest rozregulowany.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
jedimadness
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2016, 14:24

Re: Thorens TD320 i problem z autostop

#3

Post autor: jedimadness »

Wojtek pisze: Automatyka w tym gramofonie jest chyba mechaniczna, czyż nie?
Zgadza się, ale zgodnie z opisem w manualu serwisowym wynika to z szybkiego wzrostu napięcia. (załącznik)
Wojtek pisze:Może spróbuj załączyć autostop przy 33 RPM "na sucho", przesuwając ramię z podniesioną windą nad talerz, w stronę środka.
Jak w pewnym momencie zaskoczy to znaczy chyba tylko tyle że punkt auto-stopu dla 33 RPM jest rozregulowany.
W sumie sprawdzałem to już wcześniej. Na sucho przy 33 czy to 45 rpm autostop załącza się, ale tylko jeśli dość szybko przesunę ramię.
Załączniki
Przechwytywanie.PNG
ISOPHON
Posty: 592
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:57

Thorens TD320 i problem z autostop

#4

Post autor: ISOPHON »

Czyli masz zasilacz wydajniejszy prądowo co na pewno nie szkodzi.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Thorens TD320 i problem z autostop

#5

Post autor: Wojtek »

Dokładnie. To nie jest tak że gramofon ciągnie z zasilacza więcej niż potrzebuje :) Gdyby tak było to wszystko miałbyś rozjechane, łącznie z obrotami :)
jedimadness pisze:Zgadza się, ale zgodnie z opisem w manualu serwisowym wynika to z szybkiego wzrostu napięcia. (załącznik)
Fajnie, ale czy Ty rozumiesz to co czytasz czy skupiasz się tylko na haśle "napięcie"? :)
jedimadness pisze:W sumie sprawdzałem to już wcześniej. Na sucho przy 33 czy to 45 rpm autostop załącza się, ale tylko jeśli dość szybko przesunę ramię.
OK, to już coś. A jak wolno to nic?
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ