Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
oskar2905
Posty: 73
Rejestracja: 01 lis 2015, 13:23

Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#1

Post autor: oskar2905 »

Witam. Nie widziałem takiego tematu (przeglądałem kilka pierwszych stron uczciwie przyznaje się że nie przeglądałem całości ;) ). Jeśli był taki temat to proszę o przeniesienie w odpowiednie miejce.

Poszukuję informacji i opinii/wrażeń (oczywiście tego 2 fajnie jakby było jak najwięcej bo większość danych technicznych można sobie znaleźć) o gramofonach z krajów bloku wschodniego, ale innych niż Polska (tych o Polskich mamy pełno więc myślę że je sobie można darować :D ). Jako że sprzęt komunistyczny można czasem dostać w cenie "pół darmo" to może warto by było coś wspomnieć o gramofonach np. DDR-owskich czy Radzieckich (oczywiście jeśli wielki brat miał jakieś własne bo chyba nie znalazłem żadnego oprócz jednego ufa którego zdjęcie załączam na końcu) czy z innych krajów komunistycznych.

Zdjęcie "ufa" nazwanego Korwet (to była cała linia sprzętów radzieckich, a później rosyjskich z najwyższej półki) http://i44.tinypic.com/rjfwwz.jpg .

Fajnie by było jakby ktoś opisał gramofony DDR-owskie bo one są chyba u nas oprócz Polskich, japońskich i RFN-owskich najpowszechniejsze, ale informacji o nich jak na lekarstwo, większość jest po niemiecku.
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10485
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Gramofony i akcesroria z krajów demoludów innych niż Polska

#2

Post autor: Myszor »

Wygląda niesamowicie z tą metalową kulą.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
Awatar użytkownika
bluegi
Posty: 433
Rejestracja: 15 cze 2015, 16:44
Gramofon: różne
Lokalizacja: Wrocław

Gramofony i akcesroria z krajów demoludów innych niż Polska

#3

Post autor: bluegi »

Świetny do "ale jaja" :D Takie działko jak w gierce, do której mam sentyment
pt_hailstorm.jpg
Ciekawe jak gra :think:
oskar2905
Posty: 73
Rejestracja: 01 lis 2015, 13:23

Re: Gramofony i akcesroria z krajów demoludów innych niż Pol

#4

Post autor: oskar2905 »

bluegi pisze: Ciekawe jak gra :think:
Też bym chciał wiedzieć, tak samo czy rft z klonem nagoki i licencyjnym/zerżniętym na bezczelnego m75 są coś warte :P .
Awatar użytkownika
Pawelec
Posty: 3221
Rejestracja: 17 gru 2012, 20:18
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Gramofony i akcesroria z krajów demoludów innych niż Polska

#5

Post autor: Pawelec »

Natknąłem się na gramofon produkcji ZSRR w ciekawej konfiguracji "licencyjmej". Tak to się wtedy nazywało. Jest to model Elektronika B-01 w której zastosowano moim zdaniem dwie bardzo zacne konstrukcje:
- ramię to modyfikowane SME 3009
- mechanika to modyfikowana konstrukcjia Thorens TD 125
http://i39.tinypic.com/nmwy8k.jpg
AKTUALNA SPRZEDAŻ - pierwszy post
viewtopic.php?t=15809#p307122

Słuchać możesz jeszcze lepiej i jeszcze piękniej.
https://instagram.com/murasaudio
oskar2905
Posty: 73
Rejestracja: 01 lis 2015, 13:23

Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#6

Post autor: oskar2905 »

Bardzo fajna ta elektronika. Posiadasz ją? Jak gra?
Awatar użytkownika
Ukaniu
Posty: 353
Rejestracja: 21 lis 2013, 09:23
Gramofon: 701,701,721,701,721
Lokalizacja: Jaktorów
Kontakt:

Re: Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Pols

#7

Post autor: Ukaniu »

Tutaj więcej ciekawych zdjęć cudów techniki z bloku wschodniego.
http://old-fidelity.de/thread-2383-page-3.html

Niektóre ciekawe, problem jednak moim zdaniem tkwił w jakości wykonania.
Serwis i projektowanie elektroniki, także audio http://www.ldl-elektronika.pl
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#8

Post autor: pan_winyl »

Nawet tam zdjęcia Diory są :D
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
KUTI
Posty: 883
Rejestracja: 12 mar 2015, 22:52
Lokalizacja: Essex

Re: Gramofony i akcesroria z krajów demoludów innych niż Polska

#9

Post autor: KUTI »

Pawelec pisze:Natknąłem się na gramofon produkcji ZSRR w ciekawej konfiguracji "licencyjmej". Tak to się wtedy nazywało. Jest to model Elektronika B-01 w której zastosowano moim zdaniem dwie bardzo zacne konstrukcje:
- ramię to modyfikowane SME 3009
- mechanika to modyfikowana konstrukcjia Thorens TD 125
http://i39.tinypic.com/nmwy8k.jpg
No i ktoś z Ukrainy wystawił coś w ten deseń na eBay-u za gróbą kasiorę...
https://www.ebay.co.uk/ulk/itm/331831367781
Luxman PD-444, ANK / ASR Emitter I HD, KEF 107
Luxman PD-441/PD-121, Luxman M-03/C-03
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#10

Post autor: chrzan49 »

Witam.Sprzęt z demoludow był całkiem niezły.Polskie wiemy.Sporo szło na Zachód pod róznymi nazwami i do byłego Związku.W Sowietach najlepsa firma Elektronika z Łotwy.Niestety upadła a był to potęzny koncern i do dzis robi doskonałe drogie kolumny.Pozostałe wyroby byłego Przodujacego nalezy sobie darowac.
DDR to osobny temat.Robili b.dobre sprzety z polskimi transformatorami czesto na sowieckich tranzystorach.Kilka serii naprawde godne polecenia.Sporo na zlecenie zachodnich firm handlowych.Gramofony bardzo srednie.Ale kolumny doskonałe!Niezłe tunery czy wzmacniacze ale trzeba uważąc bo często na niepełne pasmo(tunery).
Bułgaria radia tranzystorowo-lampowe ale niezbyt polecam choc ładne wzorniczo.Wegry to Videoton.Zasłuzona firma choć średnia pólka.Gramofonu Videoton nie spotkałem.
Czechy to Tesla.Niezbyt udane wzorniczo ale sprzet niezły.
Jugosławia to Elektronnaja Industria z Niszu i chyba ze 3 mniejsz firmy.Współpracował z Diorą i w latach 70-ych spotykao sie ich wyroby w sklepach ZURiT .Nie powala jednak.
Rumunia jest mi nie znana.
Albania czy Mongolia raczej bawiły sie w inne zabawy.
Kuba produkowała rewolucje i zaparzacze do kawy jak im ruskie dało aluminium i prąd.Kawa z tych zaparzaczy prima.Model do dzis produkowany.
Pozdrawiam Tomasz
oskar2905
Posty: 73
Rejestracja: 01 lis 2015, 13:23

Re: Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#11

Post autor: oskar2905 »

O fajnie. Wreszcie coś się ruszyło w temacie.

Co do elektroniki to produkowała chyba kolumny pod nazwą radiotechnika? Miałem s-30b i rzeczywiście całkiem fajne kolumny były.

Mógłbyś powiedzieć jakie sprzęty z ddr polecasz? Ja mam parę par kolumn RFT i rzeczywiście są to super kolumny.

Videoton...miałem kolumny i wysokie tony i średnie były super. Tylko że videoton stosował hyba najgorsze zawieszenia dla głośników jakie widziałem. Trafić videotony ze normalnie działającymi głośnikami to cud.

Z tesli najbardziej cenię głośniki TVM. Bardzo fajne głośniki tylko że już nie produkowane niestety. Bardzo fajne głosniki na początek zabawy w DIY.

Pozostałych krajów nie znam.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#12

Post autor: chrzan49 »

Polecam amplitunery DDR np Rema Toccata 844.Były produkowane na polski rynek(wielki kloc) z niskim UKF ale mozna dostać także na wyzsze pasmo.Rema Tonica RX 80 Ukf do 104 MHz i model 81 z UKF 108 Mhz.Ma od groma programatorów.
Inne nowoczesniejsze nieco to RFT 3000 wieża.W DDR wiele zakładów produkowało audio bo Niemcy mieli zawsze wiielkie tradycje.Robili niezłe tunery i wzmacniacze .Ze wzgledu na brak na ichnim rynku wyspecjalizowanych układów scalonych o wyzszej skali integracji zwłaszcza cyfrowych klecili z malych klocuszków i jakoś działalo. Padło wszystko po 1990 roku.Polecam firme Heli Radio a zwlaszcza jej model Sensit 7 ,8 i 88,.Osobiscie bardzo lubie taki design.Niestety rzadko trafiają się w dobrym stanie.
Masz racje .Łotewski koncern to Radiotehnika.Podobnie jak zakłady Unitry wspomagała sie importem a miała b.ładne i ciekawe wzornictwo.Sprzey spełniały (te z wyzszej pólki) normy HiFi.
Sowieci zas próbowali robic szpulowe wyższej klasy jak Jupiter .Salut.Niezbyt im to wychodziło.W PRL nigdy ich nie było w sprzedazy za to mozna było dostać w Bułgarii po astronomicznych cenach.Nawet niezłe wzorniczo ale nie polecam chyba że jako ciekawostke,Dobre były płyty vinylowe z byłego ZSRRa po roku 1989 w czasie pierestrojki wydali moc ciekawych plyt zachodnich bo kupili nareszcie licence.Okładki jednak dla sowietskawo czełowieka.
Pozdrawiam Tomasz
Awatar użytkownika
darkman
Posty: 15212
Rejestracja: 02 paź 2015, 09:23
Gramofon: Cielęcina 2.01
Lokalizacja: Topanga Corral
Kontakt:

Re: Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#13

Post autor: darkman »

Okładki miewały raczej oryginalną grafikę licencyjną, a jedynie dwujęzyczne teksty i tytuły. Cyrylica + np angielski.
Tłoczenia bardzo przyzwoite.
Natomiast Soviety wydawały zwykle niesamowity repertuar klasyczny. Tłoczenia S.Richtera to mimo posiadania sporego zbioru tego artysty z innych wytwórni, te to jedne z najlepszych jakie mam. Koncert sofijski jest kilkukrotnie lepiej wytłoczony niż późniejsze wydania westowe na CD.
Parę lat temu z tych tłoczeń Melodii wydano też świetny zestaw na CD z beznadziejną grafiką, ale wydawnictwo to perełki wyczekiwane przez kolekcjonerów od lat.
oskar2905
Posty: 73
Rejestracja: 01 lis 2015, 13:23

Re: Gramofony i akcesoria z krajów demoludów innych niż Polska

#14

Post autor: oskar2905 »

chrzan49 pisze: Rema Toccata 844
Chodziło ci o tocattę i 844? Bo nie było tocatta 844 chyba?

P.S nie wiem czy tylko mi tak się kojarzy, ale jak dla mnie seria sensit ma design zgapiony z amplitunerów brauna ;) Który amplituner rft jest według ciebie najlepszy? Czy mają one możliwość włączania i wyłączania loudnessu?
ODPOWIEDZ