Gramofon DIY - zapętlające się płyty

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
strychnina
Posty: 27
Rejestracja: 16 sty 2016, 02:06

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#1

Post autor: strychnina »

Witam,
Mam problem, może pomożecie rozwiązać?
Kupiłem gramofon DIY oparty na jakimś polskim ramieniu (adam?) i niemieckim mechanizmie. Mam też nową wkładkę ortofon om5. Problem polega na tym, że każda płyta się zapytała. Są konkretne miejsca na płytach gdzie daje to o sobie znać. Kalibracja starałem się przeprowadzić dokładnie, ale może coś zrobiłem źle. Macie jakieś rady jak rozwiązać problem albo z czego może wynikać?
Załączniki
DSC_0017.JPG
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Zapętlające się płyty - problem

#2

Post autor: chudy_b »

Ale powiedz nam szczerze. Co Tobą kierowało, żeby coś takiego kupić? Teściowa kazała? Długi spłacałeś, Pijany byłeś?

Sorry. Nie oczekuj jakiejś sensownej porady w stosunku do czegoś co wygląda jak klapa od kibla stylizowana na gramofon. Powodów nieprawidłowego działania może być milion.
strychnina
Posty: 27
Rejestracja: 16 sty 2016, 02:06

Re: Zapętlające się płyty - problem

#3

Post autor: strychnina »

Po pierwsze, to co mną kierowała nie jest tematem tego wpisu. Po drugie, nigdzie nie napisałem, że oczekuję... Raczej grzecznie proszę o pomoc. Zawsze jednak znajdzie się jakiś Burek, który nie mając nic sensownego do powiedzenia będzie chciał zabłysnąć. Rozumiem, że gdybym kupił DIY prezentowane na forum w innych tematach to byłoby Ok, a tak wszystkiemu winna jest biała obudowa?
Proszę o odpowiedź osoby rzetelne, a nie internetowych pseudogwiazdorów, napinaczy...
Awatar użytkownika
klin
Posty: 2123
Rejestracja: 12 kwie 2014, 23:36
Gramofon: Thorens 125 MK II
Lokalizacja: Wrocław

Zapętlające się płyty - problem

#4

Post autor: klin »

chudy_b ma racje i nie ma się co unosić. To coś masz wypoziomowane? Talerz jest poziomo? Pokaż może jak to ramię dokładnie wygląda i co można na nim ustawiać - antiskating, nacisk?
Ja to bym raczej konstruktora pytał...bo może to zapętlanie było w założeniach konstrukcyjnych... :shock:
Awatar użytkownika
kangie
Posty: 218
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:55

Zapętlające się płyty - problem

#5

Post autor: kangie »

Jaka wartosc sily nacisku? Czym ustawies? Masz wage?
Czy VTA jest poprawnie ustawione? Zakladam ze bardzo zle nie jest i to nie sprawka VTA...
Czy ramie precyzyjnie sie obraca w kazda strone? Czy pracuje z oporem czy moze ma nadmierne luzy? Przyczyny szukalbym w kiepskim trackingu spowodowanym niewlasciwa sila nacisku, ewentualnie walnietym ramieniem, ktore nie trzyma wkladki w ryzach z powodu luzow lub oporu. Albo dwa w jednym.

P.S. Skad wiecie jaki naped siedzi pod spodem? Jest szansa ze mozna sie zdziwic. Plinta - rzecz gustu wlasciciela.
"Life is too short for boring HiFi..."
strychnina
Posty: 27
Rejestracja: 16 sty 2016, 02:06

Re: Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#6

Post autor: strychnina »

Ramię z bliska wygląda tak. U sprzedającego gramofon grał bez problemów na wkładce mf104, po zamianie na ortofon om5 zaczęły dziać się cuda.
Nacisk igły ustawiałem za pomocą wagi wychyłowej ortofon. AS ustawiałem na oko.
Ramie porusza się bardzo płynnie i nie sprawia żadnych problemów.

Żeby zaspokoić ciekawość niektórych osób...Tak, wybór gramofonu był podyktowany zdaniem żony :) Pomyślałem, ze będzie pasował do równie białych kolumn visaton casablanca ii :) Ot, cała tajemnica :)


ps. Czy w tym ramieniu można ustawić VTA? Jeśli tak to w jaki sposób?
Załączniki
DSC_0018[1].JPG
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#7

Post autor: Wojtek »

OK, teraz w końcu mamy jakieś konkrety :) Gramofon kupiłeś bez wkładki, tak?

Opisz nam jak dokonywałeś kalibracji ramienia oraz jak sobie poradziłeś z ustawieniem overhang wkładki.
strychnina pisze:AS ustawiałem na oko.
Na jakiej podstawie myślałeś, że to dobry pomysł?
strychnina pisze:ps. Czy w tym ramieniu można ustawić VTA? Jeśli tak to w jaki sposób?
Nie da się.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
pan_winyl
Posty: 2129
Rejestracja: 30 sty 2012, 06:04
Gramofon: Elac Miracord 750MII
Lokalizacja: Kraków

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#8

Post autor: pan_winyl »

A może igła jest uszkodzona? Ja rozumiem że wkładka a pewnie i igła jest nowa, ale mogła się uszkodzić w tylu momentach, że nie można tego wykluczyć.

zadam też ponownie pytanie o wypoziomowanie gramofonu- czy sprawdzałeś czy talerz i generalnie cała konstrukcja trzyma poziom? Przyczyna może leżeć tutaj. No i oczywiście oh, na który zwrócił uwagę Wojtek,

Czy ustawiając igłę, korzystałeś z szablonów do kalibracji? Może okazać się że tutaj leży problem- źle dokonana kalibracja.
Zakładam że nie masz możliwości skorzystania z oryginalnie zamontowanej wkładki, lub innej.

A co do gustu... chudy_b... na prawdę dokidałeś do pieca, trafniej designu tej plinty nie opisałby nawet Mickiewicz. Ale gusta są różne, więc "."
Elac Miracord 750 Mark II + Philips GP 400 MKII / AT-VM95C

Nivico 5020u / Toshiba SA 320
Onkyo Integra 2066

Silva Stereo Console / Irel
Telefunken L55
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4008
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#9

Post autor: chudy_b »

pan_winyl pisze:chudy_b
:oops:
Awatar użytkownika
Bacek
Posty: 2604
Rejestracja: 04 gru 2013, 22:06
Gramofon: Kenwood L-07D
Lokalizacja: Poznań

Re: Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#10

Post autor: Bacek »

No i na pewno trzeba by tam zmierzyć jaka jest odległość od osi obrotu ramienia do środka talerza. Bez tego to każde ustawienie geometrii będzie jak rzut kostką.
Ramię wygląda na zainstalowane dość partyzancko. Może jest dalej zamontowane od osi niż było w gramofonie-dawcy.
Klipsch LaScala i analogowo cyfrowa herezja.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#11

Post autor: Wojtek »

Póki co zakładamy, że DIY jest zrobione dobrze. Jeśli nie jest dobrze i geometria do chrzanu no to żadne gusła i czary nie pomogą :(
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Myszor
Posty: 10485
Rejestracja: 30 paź 2014, 18:44
Gramofon: Składak
Lokalizacja: Wrocław

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#12

Post autor: Myszor »

Ramię wygląda identycznie jak w moim G8010 lata temu. Tylko jakaś wajcha do opuszczania ręcznego (?) dorobiona.
Płyty na sprzedaż: viewtopic.php?t=21701
strychnina
Posty: 27
Rejestracja: 16 sty 2016, 02:06

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#13

Post autor: strychnina »

Przypominam, że gramofon działał bez problemu na wkładce mf104. Po wykręceniu mfki godzina transportu i zainstalowałem ortofon.
Czy może pomóc zmiana koszyka na taki z zakresem regulacji wkładki?

Do wszystkich wcześniejszych wpisów odniosę się wieczorem po zakończeniu pracy :)

Może na zdjęciu wygląda to na partyzantkę, ale na żywo sprzęt wygląda BARDZO solidnie. Mówię tu oczywiści o jakości wykonania a nie technicznych aspektach. Odsłuchiwalem, grał przyjemnie, cena była atrakcyjna to kupiłem :)

@myszor, tak ta dorobiona wajcha służy do ręcznego opuszczania ramienia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41668
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#14

Post autor: Wojtek »

Ahhh, no przecież. Że też nikt z nas się jeszcze nie skapnął przy pierwszym zdjęciu :)

Panie kochany, masz Pan pewnie skopany overhang skoro korzystasz z koszyka pod MFkę.

Kupuj nowy headshell i módl się by to wystarczyło :)
strychnina pisze:cena była atrakcyjna to kupiłem :)
Niewątpliwie :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
strychnina
Posty: 27
Rejestracja: 16 sty 2016, 02:06

Re: Gramofon DIY - zapętlające się płyty

#15

Post autor: strychnina »

Wojtek pisze:Ahhh, no przecież. Że też nikt z nas się jeszcze nie skapnął przy pierwszym zdjęciu :)

Panie kochany, masz Pan pewnie skopany overhang skoro korzystasz z koszyka pod MFkę.

Kupuj nowy headshell i módl się by to wystarczyło :)
strychnina pisze:cena była atrakcyjna to kupiłem :)
Niewątpliwie :)

Czy właśnie takie objawy daje skopany OH? Na jaki koszyk zamienić? Nie wiem na co zwracać uwage, ale kiedyś kupiłem jakiś koszyk na zamiankę do Daniela i miał za krótki i za cienki wystający bolec, i nie trzymał się w ramieniu.
W koszyku od Daniela bolec był na górze, w tym od mf jest na dole. Ma to jakieś znaczenie?
ODPOWIEDZ