Grundig PS1020 za niskie obroty

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
termoss
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2014, 12:36

Grundig PS1020 za niskie obroty

#1

Post autor: termoss »

Witam wszystkich, którzy się znają.

Od jakiegoś czasu mój gramofon powoli tracił obroty. po troszku musiałem je regulować w górę, aż w końcu zakres regulacji doszedł do krańca. Potem gdy próbowałem włączać jeszcze gramofon, obroty bywały ok i po jakimś czasie spadały... Niekiedy po 15 minutach, niekiedy po godzinie.

Ważna informacja toto, że obroty spaprały się tylko na prędkości 33. Na 45 wszystko jest ok cały czas.
Gramofon ma napęd bezpośredni. Przedstawia na tyle małą wartość, że podejmuję się z kolegą naprawy we własnym zakresie... tzn on się zna na elektronice, a ja go będę motywował:) Wiem, że gramofon, to w 90% mechanika, ale kolega chce się pouczyć nowych rzeczy i "poświęcam" Grundiga na cele naukowe. Jeżeli ww opisany objaw jest typowy, lub często spotykany - proszę dajcie jakieś wskazówki

Jak nie wyjdzie naprawa, to na allegro niedługo pojawi się takowy gramofon z opisem w stylu: "chciałem naprawić ale nie wyszło - sprzedaję od 1zł"
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grundig PS1020 za niskie obroty

#2

Post autor: Wojtek »

Ten gramofon ma na zewnątrz niezależną regulację pitch dla 33 i 45 obrotów.
Myślę że warto przeczyścić te potencjometry i dać kapkę oleju silnikowego na oś silnika.

Wewnątrz gramofonu może znajdziesz dodatkowe 2 potencjometry do regulacji prędkości.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
chudy_b
Posty: 4007
Rejestracja: 05 lis 2013, 14:54
Lokalizacja: Wólka

Grundig PS1020 za niskie obroty

#3

Post autor: chudy_b »

Dziwne to co piszesz.

Na początek nasmaruj łozysko talerza. Może ono się po prostu powoli zaciera.
termoss
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2014, 12:36

Re: Grundig PS1020 za niskie obroty

#4

Post autor: termoss »

dziwne są objawy, czy moje podejście do tematu, bo nie rozumiem...

Opisałem objawy najdokładniej jak tylko potrafiłem.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41552
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Grundig PS1020 za niskie obroty

#5

Post autor: Wojtek »

termoss pisze:dziwne są objawy, czy moje podejście do tematu, bo nie rozumiem...
Raczej objawy. Bardziej naturalne by było zjawisko jakby obydwie prędkości były rozregulowane, a nie tylko jedna.
Taka sytuacja moim zdaniem daje większe prawdopodobieństwo, że chodzi o elektronikę, czyli potencjometry :)
chudy_b pisze: Na początek nasmaruj łozysko talerza. Może ono się po prostu powoli zaciera.
Też.

Może samo zdjęcie talerza i ponowne nałożenie również coś zmieni? O ile jeszcze tego nie zrobiłeś :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
termoss
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2014, 12:36

Re: Grundig PS1020 za niskie obroty

#6

Post autor: termoss »

Dzięki za pakiet informacji wstępnych. Postaram się pamiętać o krótkiej relacji z naprawy, coby cenną wiedzę przekazywać innym laikom.
termoss
Posty: 13
Rejestracja: 16 mar 2014, 12:36

Re: Grundig PS1020 za niskie obroty

#7

Post autor: termoss »

Mam nadzieję, że post kiedyś się przyda komuś przy diagnozie. Gramofon naprawiony. Po rozbiórce okazało się, że tranzystor w zasilaczu był lużny, tzn jeden lut był pęknięty i mogły występować problemy z kontaktem. Po tej drobnej naprawie gramofon był testowany, zanim został przesmarowany. Po kilkunastu płytach profilaktyczne smarowanie i kręci się aż miło. Fajnie jest bo Mikołaj już wiezie na saniach winylowe prezenty z US, więc czekać tylko na święta:)
Shiokokimiyama
Posty: 12
Rejestracja: 16 sty 2017, 16:32
Gramofon: EmanuelStereo G902fs
Lokalizacja: LUBIN
Kontakt:

Re: Grundig PS1020 za niskie obroty

#8

Post autor: Shiokokimiyama »

termoss pisze:Mam nadzieję, że post kiedyś się przyda komuś przy diagnozie. Gramofon naprawiony. Po rozbiórce okazało się, że tranzystor w zasilaczu był lużny, tzn jeden lut był pęknięty i mogły występować problemy z kontaktem. Po tej drobnej naprawie gramofon był testowany, zanim został przesmarowany. Po kilkunastu płytach profilaktyczne smarowanie i kręci się aż miło. Fajnie jest bo Mikołaj już wiezie na saniach winylowe prezenty z US, więc czekać tylko na święta:)
witaj. moj gramofon unitry gral dobrze juz jakis czas, niestety wlasnie zaczyna tracic obroty. co bylo z towim nie tak moj lapie obroty gra gra gra, powoli zaczyna tracic je :( czy to bylo u ciebei cos powaznego ? pozdrawiam Marina.
chrzan49
Posty: 247
Rejestracja: 18 paź 2010, 08:58

Re: Grundig PS1020 za niskie obroty

#9

Post autor: chrzan49 »

Nie porównujemy Fonic-i do Grundiga.To zupelnie inne konstrukcje.
Tomasz
ODPOWIEDZ