Typy ramion

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Typy ramion

#1

Post autor: Pajdak »

A ja mam pytanko, czym się różnią typy ramienia S, J, proste?
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Gramofon - podstawy

#2

Post autor: Obywatel »

Kształtem :D Ramiona wygięte są zazwyczaj bardziej zaawansowane i charakterystyczne dla wyższych modeli gramofonów a ramiona proste są typowe dla tanich, plastikowych konstrukcji. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
kaZ
Posty: 2019
Rejestracja: 15 lut 2010, 22:22
Lokalizacja: 265 km od Łodzi

Re: Gramofon - podstawy

#3

Post autor: kaZ »

Obywatel pisze:Kształtem :D Ramiona wygięte są zazwyczaj bardziej zaawansowane i charakterystyczne dla wyższych modeli gramofonów a ramiona proste są typowe dla tanich, plastikowych konstrukcji. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.

pozwolę się z Tobą odrobinę niezgodzić.Mój Thorens ma ramie proste a plastikowym szitem nie jest ;)

fakt, ramię "wygięte" jest b zaawansowane.
"Bardzo lubię piosenki,
i różne inne dźwięki
szczególnie jak mnie co wzruszy
rzuca mnie się na uszy "
Awatar użytkownika
Jaskier
Posty: 390
Rejestracja: 16 lis 2010, 22:19
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Gramofon - podstawy

#4

Post autor: Jaskier »

kaZ pisze: pozwolę się z Tobą odrobinę niezgodzić.Mój Thorens ma ramie proste a plastikowym szitem nie jest ;)
Takoż większość - jeśli nie wszystkie - Duali :whistle:
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Gramofon - podstawy

#5

Post autor: Obywatel »

Zgadza się - Dual od zawsze robi tylko proste ramiona. Na takiej samej zasadzie jak Citroen stosuje wyłącznie przedni napęd :lol: Po prostu wielkim wybacza się różnego rodzaju dziwactwa ;)
kaZ pisze:pozwolę się z Tobą odrobinę niezgodzić.Mój Thorens ma ramie proste a plastikowym szitem nie jest ;)

fakt, ramię "wygięte" jest b zaawansowane.
Dlatego pisałem o wyjątkach ;)
Ostatnio zmieniony 10 mar 2011, 22:22 przez Obywatel, łącznie zmieniany 1 raz.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Pajdak
Posty: 230
Rejestracja: 06 mar 2011, 22:17
Lokalizacja: Błonie k/Warszawy

Typy ramion

#6

Post autor: Pajdak »

Ale czy jest jakaś różnica w jakości dźwięku? np. wszystkie te Pro-Jecty za pare tyś. mają proste ramię ale na taki mnie nie stać hehe. Więc chciałbym wiedzieć czy kształt ma jakieś znaczenie.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Typy ramion

#7

Post autor: Obywatel »

Pajdak, audiofilskie sprzęty rządzą się nieco innymi prawami. Jeśli jednak mówimy o gramofonach do 1 tys. zł, to dobry sprzęt (za wyjątkiem Duali i kilku innych) poznasz właśnie po 'krzywym' ramieniu.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Typy ramion

#8

Post autor: Wojtek »

Obywatel:
Daj spokój z tą swoją teorią, bo strasznie łatwo ją obalić.


Prawda jest taka, że są to kwestie designu i geometrii. Wbrew pozorom, sam kształt jest jednym z najmniej ważnych aspektów gdy mowa o cechach ramienia.

Ramiona typu S i J są dłuższe, mają większą masę, u nich też występuje uniwersalny system mocowania.
Ramiona proste są lżejsze i bardziej jednolite (headshell jest zazwyczaj zintegrowany z ramieniem).

W teorii ramiona proste wypadają lepiej. Jeszcze bardziej w teorii wygrywają gramofony tangencjalne (ale to tak na marginesie :) ).

Także generalnie nie ma co sobie głowy tym zawracać. Ważne by wkładka dobrze dogadywała się z danym ramieniem :)

Poza tym, wbrew pozorom, moda też tu ma dużo do powiedzenia ;) Tak tak, moda na design ramion :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Typy ramion

#9

Post autor: Obywatel »

To nie teoria a lata grzebania po Allegro i wyciągnięte wnioski z obserwacji ;) A obalić wcale nie tak łatwo bo zastrzegłem, że istnieją wyjątki.
Wojtek pisze:Ramiona typu S i J są dłuższe, mają większą masę, u nich też występuje uniwersalny system mocowania.
Ramiona proste są lżejsze i bardziej jednolite (headshell jest zazwyczaj zintegrowany z ramieniem).
To zaś jest ściśle skorelowane z kosztami produkcji.
Wojtek pisze:Poza tym, wbrew pozorom, moda też tu ma dużo do powiedzenia Tak tak, moda na design ramion
Zgadza się - a moda na ramiona proste przyszła w bardzo złym okresie dla gramofonów - czyli w końcówce lat 80. Jeśli weźmiemy pod uwagę starsze produkty z czasów 'złotego wieku' płyty gramofonowej, to moja 'teoria' ma dość wysoki stopień sprawdzalności.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41547
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Typy ramion

#10

Post autor: Wojtek »

Obywatel pisze:To nie teoria a lata grzebania po Allegro i wyciągnięte wnioski z obserwacji ;)
No nie, źródłem wiedzy teoretycznej, historycznej ani technicznej Allegro z pewnością nie jest.
Obywatel pisze:A obalić wcale nie tak łatwo bo zastrzegłem, że istnieją wyjątki.
Wyjątki mają to do siebie, że jest ich mało, a nie sporo, jak w tym przypadku.
Obywatel pisze:To zaś jest ściśle skorelowane z kosztami produkcji.
Wyjaśnij do czego pijesz, bo nie bardzo rozumiem.
Obywatel pisze:Zgadza się - a moda na ramiona proste przyszła w bardzo złym okresie dla gramofonów - czyli w końcówce lat 80.
W sumie to już na początku 80's. Jednakże nie bardzo rozumiem co to ma do rzeczy :)
Obywatel pisze:Jeśli weźmiemy pod uwagę starsze produkty z czasów 'złotego wieku' płyty gramofonowej, to moja 'teoria' ma dość wysoki stopień sprawdzalności.
No to się zdecyduj. Albo ogólnie rzucasz hasło, że ramiona proste = oszczędność i tandeta (z licznymi "wyjątkami") albo dodajesz, że "reguła tyczy się tylko tego i tego okresu" :) Ogółem: za dużo dziur w tym wszystkim by postawić prostą diagnozę i generalizować.

Prośba z mojej strony by określać czas liczbowo zamiast metaforami, bo nie mogę mieć pewności czy "starsze produkty z czasów złotego wieku płyty gramofonowej" to lata 30te, 50te, 60te czy 70te (a może i 80te się łapią do tego) :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Typy ramion

#11

Post autor: Obywatel »

Wojtek pisze:No nie, źródłem wiedzy teoretycznej, historycznej ani technicznej Allegro z pewnością nie jest.
Siłą bazy Allegro jest ogromna różnorodność modeli zgromadzonych wraz ze zdjęciami i czasami niezłymi opisami.
Wojtek pisze:Wyjątki mają to do siebie, że jest ich mało, a nie sporo, jak w tym przypadku.
OK, może zbyt mocno uogólniam. Niemniej jednak mało jest kiepskich gramofonów z giętym ramieniem a wśród tych z prostym ramieniem wybór dobrych sprzętów jest mniejszy niż wśród tych z 'krzywym'. Coś w tym jest, że również i Ty w większości polecasz te ostatnie :D
Wojtek pisze:Wyjaśnij do czego pijesz, bo nie bardzo rozumiem.
Ano chociażby do tego, że jak coś jest mniejsze, lżejsze i zintegrowane, to jest tańsze.
Wojtek pisze:W sumie to już na początku 80's. Jednakże nie bardzo rozumiem co to ma do rzeczy
To ma do rzeczy, że w dobie zmierzchu (jak wtedy sądzono) epoki gramofonu zaczęto szukać oszczędności. Wtedy też zaczął królować plastik.
Wojtek pisze:No to się zdecyduj. Albo ogólnie rzucasz hasło, że ramiona proste = oszczędność i tandeta (z licznymi "wyjątkami") albo dodajesz, że "reguła tyczy się tylko tego i tego okresu" Ogółem: za dużo dziur w tym wszystkim by postawić prostą diagnozę i generalizować.

Prośba z mojej strony by określać czas liczbowo zamiast metaforami, bo nie mogę mieć pewności czy "starsze produkty z czasów złotego wieku płyty gramofonowej" to lata 30te, 50te, 60te czy 70te (a może i 80te się łapią do tego)
Moje stwierdzenie jest ogólne, ale osobiście najbardziej cenię gramofony z okresu, gdy technologia gramofonowa była w rozkwicie - kiedy jeszcze w segmencie Hi-Fi nie szukano oszczędności. Przez 'złoty wiek' rozumiem przede wszystkim lata 70 - czyli czas w którym na dobre ugruntował się standard Hi-Fi. W latach 80 było już coraz mniej dobrych sprzętów, w których nie maczali paluchów księgowi.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
dimmiu
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2011, 07:22

Re: Typy ramion

#12

Post autor: dimmiu »

Obywatel pisze:
Wojtek pisze:Wyjaśnij do czego pijesz, bo nie bardzo rozumiem.
Ano chociażby do tego, że jak coś jest mniejsze, lżejsze i zintegrowane, to jest tańsze.
Ojoj to juz chyba zbyt daleko idace wnioski. I to nie tylko jesli chodzi o ramiona gramofonowe. Zazwyczaj wlasnie jest odwrotnie. jesli cos jest zintegrowane to znaczy ma malo polaczen i miejsc slabych i podatnych na uszkodzenia badz wplyw innych czynnikow, przenoszenie i rozproszenie drgan itd. Lekkosc raczej kojarzy sie z dobra jakoscia, w koncu najwytrzymalsze sa wlasnie wszelakie lekkie tworzywa i stopy i najczesciej niestety takze najdrozsze. Chociazby cromoly, tytan czy tez wlokna weglowe.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Re: Typy ramion

#13

Post autor: Obywatel »

dimmiu pisze:
Obywatel pisze:
Wojtek pisze:Wyjaśnij do czego pijesz, bo nie bardzo rozumiem.
Ano chociażby do tego, że jak coś jest mniejsze, lżejsze i zintegrowane, to jest tańsze.
Ojoj to juz chyba zbyt daleko idace wnioski. I to nie tylko jesli chodzi o ramiona gramofonowe. Zazwyczaj wlasnie jest odwrotnie. jesli cos jest zintegrowane to znaczy ma malo polaczen i miejsc slabych i podatnych na uszkodzenia badz wplyw innych czynnikow, przenoszenie i rozproszenie drgan itd. Lekkosc raczej kojarzy sie z dobra jakoscia, w koncu najwytrzymalsze sa wlasnie wszelakie lekkie tworzywa i stopy i najczesciej niestety takze najdrozsze. Chociazby cromoly, tytan czy tez wlokna weglowe.
Yhy, no to zamień swój gramofon na jakiś śliczny, leciutki w pełni zintegrowany zestawik, np. taki:
http://www.allegromat.pl/aukcja73375
Cud, miód, orzeszki :lol:
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
dimmiu
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2011, 07:22

Re: Typy ramion

#14

Post autor: dimmiu »

Generalizujesz zbytnio i sie czepiasz... :) Byla rozmowa o samych ramionach i wykonaniu to zszedles na calosciowe wykonanie, a nijak sie ma jedno do drugiego... Co do obudowy to tez przeciez wszystko zalezy od wykonania i ciezszy nie znaczy lepszy. Czemu sie robi np drewniane obudowy a nie metalowe? Metal zawsze ma tendencje do wpadania w rezonans itd... Albo idz do Kubicy i powiedz mu zeby swoja karbonowa obudowe bolidu zamienil na cos ciezszego... ;) Wszystko zalezy od materialu z ktorego cos jest wykonane i do czego jest zastosowane.
Awatar użytkownika
Obywatel
Posty: 3784
Rejestracja: 02 sty 2011, 18:41
Gramofon: Technics SL-1610MKII
Lokalizacja: Słupsk

Typy ramion

#15

Post autor: Obywatel »

Kto się kogo czepia? Sam robisz tu offtopic pisząc o jakichś włóknach węglowych. Ja napisałem tylko odpowiedź autorowi tematu, zgodnie z własnym przekonaniem i z jak najlepszymi intencjami. Kilku użytkowników zaś zamiast odpowiadać na temat polemizuje ze mną i Ty mi jeszcze mówisz, że JA się czepiam :lol: W swoim pierwszym poscie nikogo nie cytowałem i nie pisałem do nikogo ad vocem a jeżeli już ktoś mnie cytuje, to odpowiadam z wrodzonej grzeczności. Czy to jest czepianie się? Racz przeczytać cały temat a potem komuś coś zarzucaj.
Były: Daniel G 1100-fs, AKAI AC-3800, Fryderyk G-620, Technics SL-231, Technics SL-Q3
Jest: Technics SL-1610 MKII
ODPOWIEDZ