Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#1

Post autor: VINYL FAN »

Witam.Od niedawna odnowiłem swoją stara pasje,kupiłem gramofon HITACHI HT 68 FUUL AUTOMAT,dokupiłem stary wzmacniacz stereo analog ,ponieważ uwarzam że te do kina domowego to są dobre ale do oglądania filmów,i gra to pięknie.Mam tylko jeden problem. Przy głośniejszym odsłuchu i dość dużej ilości
basu membrany w głosnikach basowych w kolumnach wpadają w takie pulsacyjne wychyły że po chwili włącza się zabezpieczenie i jest cisza. wkładke kupiłem używke DUALA DN 239 AUDIOTECHNIKA zrobiłem kalibracje ustawiłem anty skating i nic to nie pomogło .Wzmacniacz jest dobry bo na CD gra normalnie.Jeśli ktos ma jakiś ciekawy pomysł jak mozna wyeliminować to wzbudzanie głośników to będe wdzieczny.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#2

Post autor: Wojtek »

Przypuszczam, że wiem co się u Ciebie dzieje :)

Mógłbyś napisać konkretnie jaki model wzmacniacza kupiłeś? Dobrze by było też wiedzieć jakie masz kolumny głośnikowe.

O jakim zabezpieczeniu piszesz? Coś w głośnikach?

Twój wzmacniacz powinien mieć w sobie tzw. filtr subsoniczny. Na zachodnich sprzętach zazwyczaj oznacza się odpowiedni przycisk hasłem "subsonic" albo "low filter" lub coś podobnie brzmiącego ;). Włącz go i sprawdź czy nadal występuje problem :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#3

Post autor: VINYL FAN »

Wzmacniacz który kupiłem to TELEFUNKEN RA 100. Moje kolumny to samoróbki na podzespołach TESLI w duzej obodowie z dwoma bass reflexami.Zabezpieczenie o którym pisałem jest we wzmacniaczu.Niestety SUBSONICA ten wzmacniacz nie posiadama tylko HIGH FILTER. Chcąc głośniej posłuchać trzeba zdjąc sporo basu . Być może to wina wkładki ,ale to tylko moje podejrzenia.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#4

Post autor: Wojtek »

Nie jest to wina wkładki. Niektóre płyty winylowe (szczególnie używane) mogą generować szum na samym dole pasma przenoszenia dźwięku, które mimo wszystko jest przez wkładkę wychwytywane (formalnie nazywa się to "groove noise" :) ).

Oczywiście nie jest to reguła i nie występuje to na każdej płycie w tak znaczącym stopniu. Są też wkładki które potrafią sobie z tym w pewnym stopniu (ale nie absolutnie) radzić.

Jak podgłaśniasz to w takiej sytuacji głośnik niskotonowy dostaje wycisk (bo nie radzi sobie zbytnio z tak niskim tonem). Panaceum na to zjawisko jest filtr subsoniczny, który znacząco wycisza niskie tony poniżej pewnego progu pasma (zazwyczaj poniżej 40Hz, w co lepszych konstrukcjach poniżej 20Hz).

Twój wzmacniacz był najniższym modelem wzmacniacza zintegrowanego Telefunkena w '81. W sumie dziwne, że nawet poskąpili w nim filtr subsoniczny :)
W każdym mąć razie próg regulacji niskich tonów w tym wzmacniaczu wynosi 40Hz, tak więc przy podgłaśnianiu będziesz musiał robić tak jak robiłeś, czyli "zdjąć sporo basu" niestety.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

Re: Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#5

Post autor: VINYL FAN »

Też taką opcje brałem pod uwagę .Poprostu ten typ tak ma. :) Może z czasem zrujnuje się na jakiś poważniejszy wzmacniacz,a na razie cziesze się tym co mam. Dzięki za rade POZDRAWIAM.
VINYL FAN
Posty: 13
Rejestracja: 20 cze 2009, 15:12

Re: Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#6

Post autor: VINYL FAN »

Problem wzbudzających głośników sam się wyjaśnił.Poprostu dwa czincze z przejściówki do gramofonu miałem włożone do ampiltunera od kina domowego.Wystarczyło je wyjąć i sprzęt gra pieknie w całej skali głośności :) .Czasem wystarczy się dokładnie przyjżeć a rozwiązanie jest bardzo proste :D .
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41379
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Jak można wyeliminować wzbudzanie głośników

#7

Post autor: Wojtek »

No cóż, na złe połączenie sprzętu raczej nie liczyłem jako źródło problemu :D

Fajnie że sprawa się rozwiązała :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
ODPOWIEDZ