Telefunken STS-1

Kosmiczne talerze z ramionami
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Telefunken STS-1

#1

Post autor: peet9 »

Mam Telefunia z bardzo lekkim ramieniem nie mam doświadczenia i nie umiem porównać czy igła jest ok...na ucho tak ale..wolę ją wymienić, tylko na jaką - specyfika tego ramienia no i wkładka chyba już niedostępna. Widuję "podobne" takie dla Dj-ów czy taką moge kupic....oczywiście pytanie- jaka igła przy wkładce jaka mam- Ortofon LMA 5.
Czy mam możłiwość wymiany tej wkładki- systemu na inny? Jaki?
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41687
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunken STS-1

#2

Post autor: Wojtek »

Panie, wczytaj się Pan, bo to już było: http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=11&t=132
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Re: Telefunken STS-1

#3

Post autor: peet9 »

Być było.Wczytuję się.
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Re: Telefunken STS-1

#4

Post autor: peet9 »

Prosiłbym o link do stron z samymi igłami lub wkładka kompatybilna. Niestey mimo chęci i "wczytywania się" - nieco juz nieaktualny jest ten stary wątek...
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41687
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunken STS-1

#5

Post autor: Wojtek »

Sory facet, ale w tamtej dyskusji poza linkami są też podane nazwy igieł i wkładek.
Jeśli przeczytałeś ze zrozumieniem to powinieneś już wiedzieć, że innego wyboru po prostu nie ma.
Jednakże jesteś w lepszej sytuacji od tamtego użytkownika, bo masz wkładkę i szukasz igły.
Igły do wkładek Ortofon OM będą pasowały.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Re: Telefunken STS-1

#6

Post autor: peet9 »

Przeczytałem wątek. Chce potwierdzic tylko JAKIEJ serii igła pasuje i czy nie ma jakiejś alternatywy w postaci innej wkładki. Jak pisałem- "z wyglądu" podobnych wkładek jest sporo - np. Concorde". Pytanie czy pasują do mojego ramienia i czy jest sens je wymieniać. Co do igły wiem , ze nie jest to żaden high end. Chcę po prostu wymienić igłe dla pewności i miec drugi gramofon do porównań. Mam tam igłę Pro S i takie widzę w ofercie np. WAMATu...ale cena 45 zł jest ...powalająca. Jakośc zatem tez jak sądzę.
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Re: Telefunken STS-1

#7

Post autor: peet9 »

Właściwie wszystko juz wiem. Dziękuję Wojtku.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41687
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunken STS-1

#8

Post autor: Wojtek »

peet9 pisze:Chce potwierdzic tylko JAKIEJ serii igła pasuje i czy nie ma jakiejś alternatywy w postaci innej wkładki.
W tej kwestii nic się nie zmieniło, mimo że tamten wątek ma już 4 lata. Serio.
peet9 pisze:Jak pisałem- "z wyglądu" podobnych wkładek jest sporo - np. Concorde". Pytanie czy pasują do mojego ramienia i czy jest sens je wymieniać.
Tak. Nie.
peet9 pisze:Mam tam igłę Pro S
Gdzie "tam"?
peet9 pisze:i takie widzę w ofercie np. WAMATu...ale cena 45 zł jest ...powalająca. Jakośc zatem tez jak sądzę.
Nie wiem czy jesteś tego świadom, ale piszesz o najtańszej nieoryginalnej igle do Ortofonów Pro.

Nie ma sprawy ;)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Re: Telefunken STS-1

#9

Post autor: peet9 »

Tam- czyli we wkładce LMA 5 mam:) igłę PRO S. PONIEWAŻ nie jestem pierwszym właścicielem, chcę wymienic tę igłę. Skoro jest zainstalowana PRO S to znalazłem PRO S w cenie 95 zł w sklepie Concorde np. (wysyłkowa sprzedaż róznej elektoniki - nie specjalistczny sklep z wkładkami)i pytam czy to zbrodnia ją wymienic skoro nie umiem ocenic czy ta którą zainstalowano w mojej wkładce jest ok?
To ostatnie pytanie.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41687
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunken STS-1

#10

Post autor: Wojtek »

Nie wiem dlaczego miałaby to być zbrodnia. Lepiej traktować każdą używaną igłę jako "nie ok", właśnie z tego powodu, że nie wiesz co przeżyła.

Igła Pro S w żaden sposób nie pasuje ani do tej wkładki ani do ramienia na tym Telefunkenie, pomimo że fizycznie da się ją włożyć.
Poprzedni właściciel może miał dobre chęci, ale popełnił głupotę.
Powtarzam, kup sobie igłę Ortofon OM i będzie dobrze.

PS:
Sklep "Concorde"? A nie Conrad? :)
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Telefunken STS-1

#11

Post autor: peet9 »

Może wyjaśnisz co znaczy"w żaden sposób nie pasuje ani do wkładki ani do ramienia..."...skoro JEST tam fizycznie i sprzęt gra....nie nadepnął mi słoń na ucho, zaręczam...mimo, że nie mam innego gramofonu narazie do porównań - nie jest beznadziejnie....
Popelnił głupotę...rozwin to..- wsadził na siłe..i co? Jakieś konsekwencje?


Igła Ortofon OM- ok. O ile ją gdzieś znajdę...prosiłem o pomoc dlatego właśńie, że nie umiem jej namierzyć.
Sklep oczywiści Conrad...choć działa ja Concorde.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41687
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunken STS-1

#12

Post autor: Wojtek »

To że "jakoś gra" to wiem. Nie napisałem nigdzie, że w tej chwili masz ciszę :)

Napisałem za to że...
Wojtek pisze:pomimo że fizycznie da się ją włożyć
... więc nie ma tutaj mowy o jakimś wsadzaniu na siłę czy coś.

Znając życie pewnie jeszcze nie regulowałeś w ogóle swojego ramienia, czyż nie?

Zalecany nacisk dla igły Pro S to przedział 3-5g, optymalnie 4g. Typowe dla igieł i wkładek klubowych (bo taki jest rodowód tej igły).

Ramię STS-1 jest stworzone dla bardzo lekkich wkładek o niskich siłach nacisku, co już powinieneś wiedzieć, stąd to ograniczenie do wkładek Ortofon LMA. Zakres regulacji nacisku na Twoim ramieniu... kończy się na 3g. Powyżej tej wartości ustawianie tego ramienia już traci sens.

Prawdopodobnie Twoje aktualne ustawienie odbiega od zaleceń, a to nie jest dobre ani dla płyt ani dla igły.

Po prostu masz niedobraną igłę do wkładki i gramofonu, pomimo że da się ją włożyć.
Koła od Fiata 126P pewnie dałoby się zamontować na Mercedesie i pewnie by się kulał na nich do przodu, ale to chyba nie byłoby to.
peet9 pisze:Igła Ortofon OM- ok. O ile ją gdzieś znajdę...prosiłem o pomoc dlatego właśńie, że nie umiem jej namierzyć.
Wpisz w google "igła ortofon om 5 10" to coś znajdziesz. Nawet na ceneo są wskazania na sklepy.
Wamat sprzedaje tani zamiennik firmowany jako OM 10 E.
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Telefunken STS-1

#13

Post autor: peet9 »

Nacisk ustawiłem na poziomie 1,75 g....gdzieś to wyczytałem dla wkładki LMA ale już nie pamiętam. Płyt w sumie nie słuchałem od jakiegos czasu bo nie znalazłem tej igły ani rozwiązania ...z wkładką. Mam świadomośc, że coś nie jest tak.
Wymienie igłe i zobaczę co dalej. Najpewniej sprzedam gramofon i tyle.Jest jakby to powiedzieć zbyt egzotyczny:)

Obecnie czekam na Technicsa Sl-23 a. Kupiłem go bo mam w rezerwie dobra wkładkę AT 120E/T ( mam nadzieję , że dobrą, w kazdym razie nową fabrycznie i sklepowo) - i z pewnością wreszcie usłyszę swoje płyty...których nie słucham, bo własnie bałem sie, ze coś jest nie tak z naciskiem na tym Telefunkenie. Technics to mam nadzieję wystarczający na bazowy , porównawczy sprzęt przed wycieczką dalej:) Mam w kolekcji kilka gramofonów ale były to w sumie zawsze neitrafione zakupy, któych teraz trzeba się pozbyć.
Awatar użytkownika
Wojtek
Administrator
Posty: 41687
Rejestracja: 02 lut 2009, 02:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Telefunken STS-1

#14

Post autor: Wojtek »

peet9 pisze:Nacisk ustawiłem na poziomie 1,75 g....gdzieś to wyczytałem dla wkładki LMA ale już nie pamiętam.
Tak, ale pamiętaj na przyszłość jedną rzecz... wkładka to jedno, a igła w tej wkładce to drugie. Nacisk dostosowujemy do zamontowanej igły, a nie do modelu wkładki. Dlatego 1.75g to może być spoko nacisk dla oryginalnej igły LMA 5, ale takiej nie masz, bo masz Pro S, a o jej nacisku napisałem już powyżej.

Zresztą, samo przekręcenie skali to za mało. Ramię najpierw trzeba ustawić, by 0 na skali faktycznie odpowiadało naciskowi o sile 0g/Nm.
peet9 pisze:Najpewniej sprzedam gramofon i tyle.Jest jakby to powiedzieć zbyt egzotyczny:)
Szybko się skapnąłeś :D
Tubylcza wredota, tudzież insza kanalia
http://www.winyl.net/viewtopic.php?f=6&t=6268
Awatar użytkownika
peet9
Posty: 35
Rejestracja: 16 sie 2013, 14:04

Telefunken STS-1

#15

Post autor: peet9 »

"Wpisz w google "igła ortofon om 5 10" to coś znajdziesz. Nawet na ceneo są wskazania na sklepy.
Wamat sprzedaje tani zamiennik firmowany jako OM 10 E." - niesteyy, Wojtku:) - jestes uszcypliwy, ale ja cierpliwie to znoszę i powiem tak- NIE mam takiego googla jak Ty albo ...nie ma tej igły. Znalazłem jedną w amerykańskim sklepie http://www.lpgear.com/product/ORTSLMA05.html

poza tym ZERO.
ODPOWIEDZ